Praca Torzym

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 214

Praca w Torzymiu

Torzym to miasteczko w zachodniej Polsce – w województwie lubuskim, powiecie sulęcińskim. Pełni funkcję lokalnego centrum administracyjnego jako siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy.

Torzym jest ośrodkiem oświatowym, w którym kształcenie dzieci i młodzieży odbywa się na poziomie przedszkolnym i podstawowym. Najbliższe licea i inne szkoły ponadpodstawowe mieszczą się w Sulęcinie i Rzepinie.

Dzieje Torzymia są długie – miasto zostało założone w średniowieczu. Do czasów współczesnych nie zachowało się wiele zabytków, warto jednak zwrócić uwagę na XIX-wieczny kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (dawniej ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki). XIX-wieczna jest także cerkiew św. Michała (parafia prawosławna). 

Czy miasto stwarza dobre warunki dla rozwoju zawodowego? Kto ma największe szanse na znalezienie w Torzymiu pracy? Oto garść podstawowych społecznych i gospodarczych informacji dotyczących tej miejscowości. 

Torzym – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Torzym znajduje się około 35 kilometrów od granicy polsko-niemieckiej, 16 kilometrów od Sulęcina (stolicy powiatu), 34 kilometry od Świebodzina, 62 kilometry od Zielonej Góry i 54 kilometry od Gorzowa Wielkopolskiego. Sprawny dojazd do Torzymia zapewniają przecinające miasto autostrada A2, droga krajowa nr 92, droga wojewódzka nr 138.

Jest to najmniejsze pod względem powierzchni miasto powiatu sulęcińskiego – rozciąga się na 9,11 kilometra kwadratowego terenu. Liczba mieszkańców Torzymia także nie jest duża – wynosi 2,5 tys. osób. 

W Torzymiu obowiązują:

 • kod pocztowy – 66-235, 
 • numer kierunkowy – (+48) 68, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – FSU. 

Władze samorządowe rezydują w Urzędzie Miasta i Gminy Torzym (adres: ul. Wojska Polskiego 32, 66-235 Torzym, telefon: 68 341 30 12). 

Z kolei bezrobotni mieszkańcy Torzymia mogą zwrócić się o pomoc do Powiatowego Urzędu Pracy w Sulęcinie (adres: ul. Lipowa 18B, 69-200 Sulęcin, telefon: 95 755 36 44). 

Torzym jest otoczony lasami, w pobliżu znajdują się też liczne jeziora, w tym w granicach miasta – jez. Ilno, do którego wpada rzeka Ilanka. Pełna uroku okolica zachęca do sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. Życie kulturalne w mieście jest organizowane przez Torzymski Ośrodek Kultury. Działa tu także Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy.

Rynek pracy, oferty pracy – Torzym

Miasteczko stanowi ośrodek gospodarczy o zasięgu lokalnym. Łącznie działa tu 230 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, styczeń 2021 r.), w tym:

 • 215 mikro, tworzących maksymalnie 9 miejsc pracy, 
 • 12 małych, zatrudniających 10-49 pracowników, 
 • 3 średnie, o kadrze rzędu 50-249 osób. 

Warto zauważyć, że 2 z 3 średnich podmiotów należą do sektora budżetowego. Gospodarka miasta opiera się więc głównie o drobne, często rodzinne biznesy. 

Najwięcej torzymskich podmiotów gospodarki to:

 • sklepy, hurtownie, punkty naprawy pojazdów – stanowią 20,4% wszystkich jednostek, 
 • firmy transportowe, zajmujące się magazynowaniem – 10,9%,
 • przedsiębiorstwa budowlane – 9,6%,
 • różnego rodzaju punkty usługowe – 9,6%, 
 • zakłady opieki zdrowotnej, pomocy społecznej – 9,1%.

Możliwości torzymskiego rynku pracy są ograniczone – nie ma tu dużych zakładów generujących tysiące wakatów. Dlatego, szukając pracy w tej części województwa lubuskiego, warto brać pod uwagę nie tylko wybrane miasto, ale cały powiat. Jak wspomniano na wstępie, Torzym cechują dobre połączenia komunikacyjne z sąsiednimi miejscowościami, dzięki czemu dojazd do pracy poza miejscem zamieszkania nie jest nadto uciążliwy. 

Kogo zatem szukają pracodawcy z powiatu sulęcińskiego? Informacji na ten temat dostarcza na przykład badanie Barometr zawodów, wykonywane co roku na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na podstawie danych z urzędów pracy w całej Polsce. Przykładowo w 2021 r. w powiecie sulęcińskim zanotowano duży deficyt pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych. Lista wszystkich zawodów deficytowych jest jednak bardzo długa. Są na niej pracownicy z różnych branż, między innymi:

 • budowlanki – betoniarze i zbrojarze, brukarze, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych, robotnicy budowlani, 
 • oświaty – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych, 
 • opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, operatorzy aparatury medycznej, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, ratownicy medyczni,
 • gastronomii i branży spożywczej – cukiernicy, kucharze, piekarze, pomoce kuchenne, masarze i przetwórcy ryb, pracownicy przetwórstwa spożywczego,
 • zakwaterowania – gospodarze obiektów, pracownicy ochrony fizycznej, sprzątaczki i pokojowe, portierzy, woźni i dozorcy, recepcjoniści i rejestratorzy, 
 • administracji  – pracownicy administracyjni i biurowi, specjaliści administracji publicznej, 
 • księgowości – pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi, 
 • transportu – kierowcy samochodów ciężarowych, zaopatrzeniowcy i dostawcy, magazynierzy, 
 • branży drzewno-meblowej – robotnicy leśni, robotnicy obróbki drewna i stolarze, tapicerzy, 
 • motoryzacji, branży maszynowej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, lakiernicy, spawacze, ślusarze, 
 • inni – pracownicy służb mundurowych, sprzedawcy i kasjerzy, floryści, pracownicy myjni, pralni i prasowalni.