Praca Ośno Lubuskie

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 216

Praca w Ośnie Lubuskim

Ośno Lubuskie to mała miejscowość zlokalizowana w zachodniej części Polski, nieopodal granicy z Niemcami. Administracyjnie przynależy do województwa lubuskiego, powiatu słubickiego i stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Ośno Lubuskie. 

Tutejsze życie kulturalne organizują Miejski Dom Kultury (podlega mu Biblioteka Publiczna), a także Muzeum Ziemi Torzymskiej. Mieszkańcy mają do dyspozycji obiekty sportowe – stadion, halę sportową. Zielona okolica, pełna lasów i jezior, zachęca do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. 

Czy Ośno Lubuskie to dobre miejsce do rozwijania kariery? Kto powinien zwrócić na nie uwagę w czasie szukania pracy w województwie lubuskim? Czytaj dalej i poznaj społeczno-gospodarczą charakterystykę tej miejscowości. 

Ośno Lubuskie – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ośno Lubuskie to małe miasto i pod względem zajmowanego terenu, i jeśli chodzi o populację. Mieszka w nim około 3,9 tys. osób. Miejscowość rozciąga się na terenie o wielkości 8,01 kilometra kwadratowego. Do Ośna Lubuskiego są przypisane numer kierunkowy (+48) 95 i kod pocztowy 69-220. 

Jest to jedno z czterech miast powiatu słubickiego, obok Słubic (siedziby starostwa powiatowego), Cybinki i Rzepina. Odległości między tymi miejscowościami nie są duże. Z Ośna Lubuskiego do Słubic jest 29 kilometrów, żeby dostać się do Cybinki, trzeba pokonać 36 kilometrów, a trasa do Rzepina ma 14 kilometrów. 

Ośno Lubuskie jest centrum administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym miejsko-wiejskiej gminy. Gmina Ośno Lubuskie zajmuje powierzchnię 197,97 kilometra kwadratowego, a liczba jej mieszkańców wynosi 6,4 tys. osób. 

Władze samorządowe rezydują w ratuszu:

 • Urząd Miasta i Gminy w Ośnie Lubuskim
  Adres: Rynek 1, 69-220 Ośno Lubuskie
  Telefon: 95 757 60 29

Mieszkańcy miasta i gminy mogą zwracać się o pomoc w kwestiach zawodowych do Powiatowego Urzędu Pracy w Słubicach:

 • PUP Słubice
  Adres: ul. Mickiewicza 3, 69-100 Słubice
  Telefon: 95 758 36 08

Jak dostać się do Ośna Lubuskiego? Na infrastrukturę transportową miasta składają się drogi gminne i powiatowe, a także wojewódzkie (nr 134, 137 – tworzące obwodnicę miasta). W pobliżu przebiegają także autostrada A2 i drogi krajowe – nr 22, 31, 92. W miasteczku zatrzymują się także pociągi (linia kolejowa nr 364). 

Dzieje miasta są bardzo długie, sięgają średniowiecza. Ośno Lubuskie uzyskało prawa miejskie w XIV w. i rozwijało się w ciągu kolejnych wieków przede wszystkim jako ośrodek handlowy, a także rzemieślniczy (słynący między innymi z browarnictwa). Świadectwem długiej historii miasta są tutejsze zabytki – pozostałości murów obronnych, ratusz, gotycki kościół będący najstarszą budowlą w Ośnie Lubuskim (parafia św. Jakuba), wieża ciśnień z początku XX w. i inne. 

Rynek pracy, oferty pracy – Ośno Lubuskie

W mieście znajdziemy firmy różnej wielkości. Ważnym pracodawcą jest tutejszy producent kosmetyków. Działają tu zakłady meblowe, przetwórstwa mięsnego, producent kwiatów, ogrodzeń, okien aluminiowych, drzwi zewnętrznych i schodów, liczne firmy budowlane. 

Zgodnie z REGON (stan rejestru na 31.01.2021 r.) w Ośnie Lubuskim prowadzi działalność  512 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 1 duże przedsiębiorstwo (stan zatrudnienia 250-999 osób), 
 • 4 średnie podmioty (stan zatrudnienia 50- 249 osób), 
 • 18 małych jednostek (stan zatrudnienia 10-49 osób), 
 • 489 mikropodmiotów (stan zatrudnienia 0-9 osób). 

Największy procentowy udział w gospodarce miasta mają:

 • przedsiębiorstwa budowlane – stanowią 25,2% wszystkich podmiotów gospodarki,
 • sklepy, hurtownie, punkty naprawy pojazdów – 22,7%, 
 • różnego rodzaju firmy usługowe – 8,8%, 
 • jednostki prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną – 6,6%, 
 • zakłady przemysłowe – 5,7%, 
 • firmy transportowe, magazyny – 5,7%. 

Miasto tworzy dość jednorodny rynek zatrudnienia, dlatego szukając zatrudnienia w tej części woj. lubuskiego, warto brać pod uwagę cały powiat. O dobrej kondycji rynku pracy w powiecie słubickim świadczy niska stopa bezrobocia – w styczniu 2021 r. wg GUS wskaźnik był na poziomie 4,0%, a więc znacznie niższym od średnich krajowej i wojewódzkiej (w obu przypadkach – 6,5%).

Kto ma spore szanse na pracę w Ośnie Lubuskim i sąsiednich miejscowościach? Zgodnie z Barometrem zawodów w powiecie słubickim w 2021 r. największe zapotrzebowanie pracodawców dotyczy florystów, kierowców ciężarówek oraz robotników budowlanych. Z kolei największe trudności w znalezieniu posady mogą mieć filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, a także ochroniarze.