Praca Rzepin

Najnowsze oferty pracy: 358

Praca w Rzepinie

Rzepin to miasto położone w województwie lubuskim, w powiecie słubickim. Jest siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy i stanowi lokalny ośrodek gospodarczy oraz kulturalny. 

Rzepin, powiat słubicki

To zielone miasto, od południa otoczone lasami (otulina Krzesińskiego Parku Krajobrazowego), od północy – terenami rolniczymi. Tutejsze bogactwo naturalne zachęca do wycieczek krajoznawczych, sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. W czasie spaceru czy wyprawy rowerowej warto zwrócić uwagę na pomnik przyrody zlokalizowany w południowej części miasta, 700-letni dąb Piast. 

Miasteczko jest przyjazne i stwarza dobre warunki do życia. Czy trudno o znalezienie w Rzepinie pracy? Do kogo najczęściej kierowane są oferty zatrudniania przez tutejszych pracodawców? Zapoznaj się z garścią podstawowych danych dotyczących tej miejscowości, uwzględniających sytuację na lokalnym rynku pracy. 

Rzepin – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Rzepin – miasto w województwie lubuskim, jest jednym z czterech ośrodków miejskich powiatu słubickiego. Od stolicy powiatu – przygranicznych Słubic – dzieli go dystans 21 kilometrów. Niedaleko stąd także do dwóch pozostałych miast – Cybinka jest oddalona od Rzepina o 21 kilometrów, a Ośno Lubuskie o 14 kilometrów. W pobliżu Rzepina znajdują się także między innymi Kostrzyn nad Odrą (34 kilometry), Torzym (21 kilometrów), Krosno Odrzańskie (48 kilometrów).

Rzepin to ważny węzeł komunikacyjny o znaczeniu ponadlokalnym. W południowo-wschodnim krańcu miasta autostrada A2 łączy się z drogą krajową nr 92. Trasy te umożliwiają bezpośredni dojazd do takich miast jak Świebodzin, Poznań, Łódź, Warszawa, Słubice, a po niemieckiej stronie granicy – Frankfurt nad Odrą. W Rzepinie krzyżują się także trasy wojewódzkie nr 134, 139.

Miasto rozciąga się na powierzchni 11,42 kilometra kwadratowego. Z kolei liczba mieszkańców Rzepina to 6,5 tys. osób. W miasteczku obowiązuje kod pocztowy 69-110 i numer kierunkowy (+48) 95. Tutejsze samochody są rejestrowane z oznaczeniem FSL. 

Jak wspomniano na wstępie, Rzepin to ośrodek administracyjny, w którym rezydują władze samorządowe: 

 • Rzepin – Urząd Miasta i Gminy
  Adres: Plac Ratuszowy 1, 69-110 Rzepin
  Telefon: 95 759 62 85

Instytucją rynku pracy obsługującą rzepinian jest natomiast Powiatowy Urząd Pracy w Słubicach:

 • PUP Słubice
  Adres: ul. Mickiewicza 3, 69-100 Słubice
  Telefon: 95 758 36 08

Rzepin cechuje się długą historią. W średniowieczu istniał tu słowiański gród, następnie wieś należała do zakonników. Po uzyskaniu praw miejskich Rzepin rozwijał się jako ośrodek rzemiosła i handlu. Miasto dotykały różne klęski, w tym pożar, w którym spłonął stary ratusz. Obecny gmach ratusza, który został wybudowany w miejscu poprzedniego w centralnym punkcie rynku, pochodzi z XIX wieku. Nadal spełnia swoją funkcję jako siedziba władz miasta i gminy Rzepin. Świadectwem wielowiekowych dziejów miasta są też inne zabytki. Warto zobaczyć okazały budynek Liceum Ogólnokształcącego z początku XX wieku, neogotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (rzymskokatolicka parafia w Rzepinie) i zlokalizowaną obok gotycką kaplicę. Życie kulturalne w mieście organizują takie instytucje jak Miejski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna.

Rynek pracy, oferty pracy – Rzepin

Miasteczko stanowi niewielki ośrodek gospodarczy. Z uwagi na atrakcyjne tereny wypoczynkowe rozwija się w Rzepinie agroturystyka i turystyka. Obsługa przyjezdnych nie stanowi jednak dominującego obszaru działalności w mieście. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na 31 stycznia 2021 r., źródło: GUS) najwięcej jest w Rzepinie: 

 • sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią 24,8% wszystkich podmiotów gospodarki narodowej, 
 • firm z branży nieruchomości – 16,8%, 
 • przedsiębiorstw budowlanych – 12,2%.

Zgodnie z przywołanym rejestrem, w miasteczku działa łącznie 755 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 6 średnich, 16 małych i 733 mikro. Większych zakładów pracy nie ma także na terenach wiejskich gminy. Działają tam 323 podmioty gospodarki, w tym 1 średnie, 9 małych i 313 mikro. 

Lokalny rynek pracy nie jest zatem ani duży, ani nadto zróżnicowany, zatem część mieszkańców Rzepina decyduje się na dojazdy do pracy w okolicznych miejscowościach lub pracę w Niemczech. 

Warto dodać, że powiat słubicki jest jednym z powiatów o najniższym poziomie bezrobocia w woj. lubuskim. Zgodnie z informacją GUS (styczeń 2021 r.) stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 4%, była zatem poniżej średnich wojewódzkiej i krajowej (w obu przypadkach 6,5%). Niższe bezrobocie w Lubuskiem notowane jest tylko w Gorzowie Wielkopolskim (3,9%). 

W jakim charakterze najłatwiej podjąć pracę w powiecie? W odpowiedzi na to pytanie pomóc może Barometr zawodów, coroczne badanie ukazujące zapotrzebowanie na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy. W 2021 r. w powiecie słubickim wskazano trzy grupy zawodów z dużym deficytem kandydatów do pracy: florystów, kierowców ciężarówek i robotników budowlanych. Lista profesji deficytowych jest jednak dłuższa i obejmuje specjalistów z różnych branż, np. gastronomii, opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, edukacji, produkcji przemysłowej czy budownictwa. 

Szukaj pracy w mieście