Praca Miechów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 350

Praca w Miechowie

Miechów to niewielkie miasto zlokalizowane w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Stanowi siedzibę powiatu miechowskiego i gminy Miechów. Jest lokalnym ośrodkiem gospodarczym oraz kulturalnym. Może poszczycić się długą, sięgającą średniowiecza historią, ciekawymi zabytkami, spokojną, pełną zieleni okolicą. Czym wybija się na tle innych miast województwa małopolskiego? Czy warto szukać tu zatrudnienia? Poznaj Miechów – atrakcje, rynek pracy i sytuację demograficzno-gospodarczą.

Miechów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Miechów ma wiele do zaoferowania. Nie jest co prawda miejscowością turystyczną, ale znajdziemy tu kilka ciekawych zabytków i atrakcji. Warto zwiedzić przede wszystkim zespół klasztorny bożogrobców, w tym gotycki Kościół Grobu Pańskiego z przełomu XIV i XV wieku.

Miechowa na mapie Polski należy szukać na północ od Krakowa. Miasteczko dzieli od stolicy Małopolski odległość około 40 kilometrów. Inne większe miejscowości znajdujące się w okolicy to Olkusz (miasta również dzieli mniej więcej 40 kilometrów), Zawiercie (dystans 54 kilometrów), Jędrzejów (oddalony o 40 kilometrów), Busko-Zdrój (w odległości 66 kilometrów), Katowice (83 kilometry). Geograficznie miasteczko znajduje się na Wyżynie Miechowskiej (na Wyżynie Małopolskiej). Przepływa przez nie rzeka Miechówka. Leży pomiędzy wzniesieniami – Wielką Górą i Górą Stawną.

Liczba mieszkańców Miechowa wynosi około 11,6 tys. osób. Z kolei powierzchnia miasta to 15,49 kilometrów kwadratowych. Miejscowości przypisany jest kod pocztowy 32-200, numer kierunkowy (+48) 41 i oznaczenie rejestracji samochodów KMI.

Rynek pracy, oferty pracy – Miechów

Miechów (małopolskie) to ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym. O jego atrakcyjności inwestycyjnej decyduje położenie i rozwinięta infrastruktura transportowa. Z Krakowem łączy go droga krajowa nr 7 – trasa, która przecina całą centralną Polskę i przebiega między innymi przez Kielce, Radom, Warszawę oraz Gdańsk, a na południu wiedzie do granicy polsko-słowackiej Chyżne-Trstená.

W mieście Miechów funkcjonuje 1875 podmiotów gospodarki narodowej (REGON – stan w lipcu 2020 r.). Przeważają firmy zajmujące się handlem i naprawą pojazdów, sporo jest przedsiębiorstw z branży budowlanej oraz transportowo-magazynowej. W miasteczku znajdują się też podmioty zajmujące się przetwórstwem przemysłowym, znacznie reprezentowana jest też działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, a także jednostki zajmujące się opieką zdrowotną i pomocą społeczną.

W Miechowie i okolicy pracę można podjąć w jednostkach różnej wielkości. Jeden podmiot zatrudnia od 250 do 999 osób – jest to Szpital św. Anny w Miechowie, placówka z długą tradycją, która powstała na podwalinach średniowiecznego ośrodka leczniczego. Ponadto 11 jednostek deklaruje zatrudnienie od 50 do 249 pracowników (7 z sektora publicznego, 4 z prywatnego). Funkcjonuje tu także 49 podmiotów małych, o kadrze rzędu 10-49 osób (20 publicznych, 29 prywatnych). Pozostałe 1814 podmiotów to mikrojednostki do 9 osób. Czy trudno dostać w Miechowie pracę? Wskaźnikiem wiele mówiącym o sytuacji na rynku zatrudnienia jest stopa bezrobocia – a ta jest w powiecie miechowskim stosunkowo niska.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu 2020 r. wynosiła 5,0%. To wartość zdecydowanie niższa od średniej dla kraju w tym samym okresie (6,1%), a także niższa niż wartość obliczona dla województwa małopolskiego (5,2%). Mieszkańcy Miechowa są zatem w dość dobrej sytuacji na rynku pracy. W rejestrze tutejszego PUP-u w lipcu 2020 r. znajdowało się 1,1 tys. bezrobotnych. Część miechowian decyduje się na zatrudnienie w sąsiednich miejscowościach, przede wszystkim w Krakowie.

Do kogo kierowane są w Miechowie oferty pracy? Informacji na temat zapotrzebowania tutejszych firm dostarcza na przykład Barometr zawodów (badanie wykonywane co roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej). Badanie pokazuje, że w 2020 r. największe luki kadrowe w powiecie miechowskim dotyczą przede wszystkim branży transportowej. Za mało jest wykwalifikowanych i chętnych do podjęcia się zadań kierowców ciężarówek, zaopatrzeniowców i dostawców, spedytorów i logistyków. W grupie profesji o dużym deficycie są też robotnicy budowlani. Niemniej działające w Miechowie firmy mają kłopot ze znalezieniem także wielu innych specjalistów. Brakuje między pracowników gastronomii: kelnerów, barmanów, kucharzy, piekarzy, cukierników. Duże jest zapotrzebowanie na przedstawicieli szeroko pojętej opieki zdrowotnej i pomocy społecznej: pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów i masażystów, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, pracowników socjalnych, psychologów, psychoterapeutów. Na długiej liście zawodów deficytowych znajdują się też takie profesje jak pracownik usług pogrzebowych, sprzedawca, księgowy, pracownik obróbki drewna, pracownik ds. budownictwa drogowego, asystent w edukacji, nauczyciel przedszkola.

PUP Miechów

Adres: ul. Sienkiewicza 27, 32-200 Miechów
E-mail: krmi@praca.gov.pl
Telefon: (41)3832501, (41)2308340, 736337301, 736337302

Szukaj pracy w mieście