Praca Wolbrom Najnowsze oferty pracy: 9

Praca MAŁOPOLSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Wolbromiu

Miasto Wolbrom – podstawowe informacje

Liczba mieszkańców Wolbromia wynosi niespełna 8,6 tys. osób. Miejscowość zajmuje powierzchnię 10,12 km². Obowiązują tu kod pocztowy 32-340, numer kierunkowy (+48) 32 oraz oznaczenie tablic rejestracyjnych samochodów KOL. 

Wolbrom (małopolskie) pełni funkcję lokalnego centrum administracji. Władze samorządowe mają siedzibę w Urzędzie Miasta i Gminy Wolbrom (adres: Krakowska 1, 32-340 Wolbrom, tel. 32 644 23 04). 

Z kolei bezrobotni z Wolbromia są obsługiwani przez Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu (adres: ul. Minkiewicza 2, 32-300 Olkusz, telefon: 32 643 05 38).

Wolbrom jest podzielony na dzielnice: Stare Miasto oraz Nowe Miasto, a także 10 osiedli mieszkaniowych: Bolesława Chrobrego, Domów Jednorodzinnych im. Łukasińskiego, Fabryczna, Kapkazy, Raje, Skalska, Wąwóz, Wiejska, Władysława Łokietka, XX-lecia. 

Wolbrom – fabryki i przemysł

Przedsiębiorcy z Wolbromia mogą korzystać z udogodnień tutejszej Strefy Aktywności Ekonomicznej. W mieście prężnie rozwija się przede wszystkim przemysł – w tym z gałęzi tworzyw sztucznych – produkowane są elementy z gumy, silikonu, pcv i innych. Przemysł tworzyw sztucznych ma w Wolbromiu długą tradycję – do początku lat 90. funkcjonowały tu Wolbromskie Zakłady Przemysłu Gumowego Stomil. W mieście produkowane są części samochodowe, urządzenia chłodnicze, instalacje elektryczne i inne.

W Wolbromiu można rozwijać się zawodowo w dużych firmach. W cenie są szczególnie specjaliści z wykształceniem technicznym, ale nie tylko. Miasteczko stanowi zarazem ośrodek handlu, usług, transportu.
W REGON (stan na sierpień 2020 r.) zarejestrowanych jest 1236 podmiotów gospodarki narodowej z miasta Wolbromia, w tym:

 • 2 duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 250 do 999 osób (sektor prywatny),
 • 13 średnich jednostek o kadrze rzędu 50-249 osób (10 z sektora prywatnego),
 • 49 małych podmiotów obejmujących od 10 do 49 pracowników (39 prywatnych),
 • 1172 mikrojednostek do 9 zatrudnionych (1151 z sektora prywatnego). 

Największy odsetek (35,8%) wolbromskich podmiotów gospodarki narodowej prowadzi działalność handlową i związaną z naprawą pojazdów – jest ich łącznie 442. Na drugim miejscu pod względem liczby jednostek jest przetwórstwo przemysłowe (12,6% podmiotów, czyli 156 zakładów). Dla profilu gospodarczego miasta spore znaczenie ma także budowlanka (11,4% podmiotów, 442 firmy). 

Wolbrom – oferty pracy

Czy trudno znaleźć w Wolbromiu i okolicy pracę? Stopa bezrobocia w powiecie olkuskim przewyższa średnią krajową – jak podaje Główny Urząd Statystyczny, ta pierwsza wartość w sierpniu 2020 r. wynosiła 7,3%, a druga – 6,1%. 

Z drugiej strony badanie Barometr zawodów pokazuje, że w powiecie pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników należących aż do 46 grup zawodowych. Braki kadrowe notuje na przykład:

 • budownictwo – brakuje betoniarzy, zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, inżynierów budownictwa, monterów instalacji budowlanych, monterów okien i szklarzy, murarzy i tynkarzy, operatorów maszyn do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych,
 • produkcja przemysłowa i motoryzacja – poszukiwani są blacharze i lakiernicy samochodowi, ceramicy przemysłowi, diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie mechanicy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, spawacze,
 • usługi – zapotrzebowanie jest między innymi na fryzjerów, kosmetyczki, opiekunki dziecięce, samodzielnych księgowych, ślusarzy, zaopatrzeniowców i dostawców. 

Lista zawodów deficytowych jest dłuższa i warto się z nią zapoznać – pomoże to ocenić własne szanse na zatrudnienie w powiecie. 

Warto zauważyć, że notuje się tu również kilka profesji nadwyżkowych. Ze znalezieniem etatu mogą mieć trudności:

 • ekonomiści,
 • nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
 • pedagodzy,
 • pracownicy administracyjni i biurowi,
 • pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp.