Praca Międzyrzec Podlaski

Najnowsze oferty pracy: 505

Praca w Międzyrzecu Podlaskim

Miasto Międzyrzec Podlaski leży we wschodniej Polsce, w północnej części województwa lubelskiego, niedaleko jego granicy z woj. mazowieckim. Administracyjnie przynależy do powiatu bialskiego – największego na Lubelszczyźnie i trzeciego pod względem wielkości w kraju. Kto bez problemu znajdzie w Międzyrzecu Podlaskim oferty pracy spełniające oczekiwania, a kto może mieć trudności z zatrudnieniem się w wyuczonym zawodzie?

Międzyrzec Podlaski – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

 

W Międzyrzecu Podlaskim mieszka 16,7 tys. osób. Dużym atutem miasta, silnie związanym z rozwojem gospodarczym regionu, jest położenie. Międzyrzec Podlaski zajmuje obszar 20 kilometrów kwadratowych i stanowi znaczący węzeł drogowy. Biegnie tędy międzynarodowy szlak komunikacyjny – europejska trasa E-30 (z portu Cork w Irlandii do Omska w Rosji), a także linia kolejowa E-20 (korytarz transportowy na linii Berlin – Moskwa). W mieście krzyżują się drogi krajowe: DK nr 19 (Białystok-Rzeszów) z DK nr 2 (Terespol – Świecko). Przez Międzyrzec Podlaski prowadzą też droga wojewódzka nr 806 (do Łukowa) oraz nr 813 (do Łęcznej).

Rozbudowana sieć dróg lokalnych pozwala bez problemów przemieszczać się do sąsiadujących z Międzyrzecem Podlaskim miejscowości. Niedaleko stąd do Radzynia Podlaskiego, Łosic, Łukowa, Parczewa, Siedlec, Siemiatycz czy Kocka. Odległość do siedziby powiatu – Białej Podlaskiej – wynosi 29 km, do stolicy woj. lubelskiego – 99 km, a do stolicy Polski – 135 km. Około jedna godzina drogi i 63 km dzielą Międzyrzec Podlaski od przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu, ok. 2 godziny i 148 km od granicy polsko-ukraińskiej w Dorohusku.

Rynek pracy, oferty pracy – Międzyrzec Podlaski

Stopa bezrobocia w województwie lubelskim jest wyższa niż średnia dla kraju. Nie jest to region licznie wybierany przez dużych inwestorów. Na Lubelszczyźnie prym wiedzie rolnictwo, także ekologiczne i nowoczesne i przetwórstwo rolno-spożywcze. Choć gospodarka nie stoi tu w miejscu i region się rozwija, stopa bezrobocia wciąż jest wyższa niż średnia wyliczona dla kraju (w lipcu 2020 r. 6,1% w Polsce, 8,1% w woj. lubelskim). W samym powiecie bialskim wskaźnik ten przyjął jeszcze wyższą wartość, wynosił 10,3%. Obsługujący m.in. Międzyrzec Podlaski urząd pracy w Białej Podlaskiej odnotowywał w swoich rejestrach 4,7 tys. bezrobotnych. Bezrobocie stanowi zatem wyzwanie dla instytucji rynku pracy i samorządu.

Niemniej istnieje spora grupa zawodów, których przedstawiciele nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy w województwie lubelskim. Lista deficytowych, ale także nadwyżkowych profesji w poszczególnych regionach Polski jest corocznie przygotowywana na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. I tak, w powiecie bialskim wakaty znaleźć można w branży elektromechanicznej (brakuje elektryków, elektromechaników i elektromonterów, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki) oraz metalowej (deficyt spawaczy i ślusarzy), czy w transporcie i logistyce (na liście są kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, spedytorzy i logistycy, zaopatrzeniowcy i dostawcy, mechanicy, magazynierzy). Zapotrzebowanie jest też na pracowników opieki zdrowotnej (pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci i masażyści, pracownicy ds. techniki dentystycznej). O zatrudnienie nie powinni się też martwić rzemieślnicy – kamieniarze, krawcy, fryzjerzy, szefowie kuchni i cukiernicy – a także operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy przetwórstwa spożywczego, rolnicy i hodowcy.

Także dla osób poszukujących zatrudnienia sezonowego, jak np. praca na wakacje, Międzyrzec Podlaski lub okoliczne miejscowości mogą być dobrym wyborem. Zgodnie z Barometrem brakuje tu także kelnerów i barmanów, sprzedawców, kasjerów, sprzątaczek i pokojowych.

Jak widać, lista zawodów deficytowych, czyli takich, na przedstawicieli których czekają oferty pracy w województwie lubelskim, w powiecie bialskim jest długa, jednak braki kadrowe często wynikają z rozbieżności między oczekiwaniami pracodawców a kwalifikacjami pracowników, braku doświadczenia zawodowego czy nieatrakcyjnych warunków na danym stanowisku.

Warto także mieć na uwadze, że w powiecie występuje spora lista profesji nadwyżkowych. Obejmuje ona przykładowo ekonomistę, farmaceutę, filologa i tłumacza, filozofa, historyka, ale też operatora maszyn włókienniczych, pracowników fizycznych w produkcji czy techników mechaników.

W mieście Międzyrzec Podlaski firmy dominujące w profilu gospodarczym to te najmniejsze. Na 6107 podmiotów gospodarki narodowej w systemie REGON w lipcu 2020 r. 5853 zatrudniało do 9 osób, a 214 – między 10 a 49 pracowników. W miejscowości działają też średnie i duże przedsiębiorstwa. 38 podmiotów utrzymuje od 50 do 249 miejsc pracy, a 2 – od 250 do 999. Liczba osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wynosi tu 4307. W mieście i okolicy najważniejsze branże to budowlanka, przetwórstwo przemysłowe i spożywcze, a także meblarstwo.

Szukaj pracy w mieście