Praca Kock Najnowsze oferty pracy: 3

 • PZU Życie S.A.
  Chodel, Karczmiska, Łaziska, Wilków, Lubartów, Kock, Ostrów Lubelski, Parczew, Łuków, Stoczek Łukowski, Radzyń Podlaski, Puławy, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Dęblin, Ryki, Lublin, Zamość, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Krasnobród, Hrubieszów, Krasnystaw
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  1 dzień
  Obserwuj
 • PZU Życie S.A.
  Chodel, Karczmiska, Łaziska, Wilków, Lubartów, Kock, Ostrów Lubelski, Parczew, Łuków, Stoczek Łukowski, Radzyń Podlaski, Puławy, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Dęblin, Ryki, Lublin, Zamość, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Krasnobród, Hrubieszów, Krasnystaw
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  6 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Radzyniu Podlaskim
  Kock
  12 dni
  Obserwuj

Praca LUBELSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Kocku

Kock leży w powiecie lubartowskim przynależącym do województwa lubelskiego. Jako siedziba samorządu gminy miejsko-wiejskiej jest regionalnym ośrodkiem administracyjnym dla ok. 6 tys. mieszkańców gminy. Miasto liczy 3,2 tys. mieszkańców i zajmuje teren 16,8 km² na północny zachód od Lublina. W jakich branżach dostępna jest praca w Kocku? Kto ma tu największe szanse na podjęcie zatrudnienia? Oto charakterystyka miasta, ujmująca zagadnienia związane z rynkiem pracy, zapotrzebowaniem lokalnych firm oraz profilem gospodarczym miejscowości.

Kock położony jest u ujścia rzeki Czarnej do Tyśmienicy (dopływ Wieprza), na styku Pradoliny Wieprza i Równiny Łukowskiej. Administracyjnie dzieli się na dwa obszary: Kock Wschód i Kock Zachód. Miasto ma dostęp do dróg krajowych i drogi wojewódzkiej nr 808. Krzyżują się w nim DK nr 19 (Rzeszów – Kuźnica) z DK nr 48 (Kock – Tomaszów Mazowiecki). W miasteczku nie zatrzymują się pociągi pasażerskie, jednak niedaleko stąd do stacji kolejowej w Lubartowie. Miasta dzielą 24 km. Inne nieodległe ośrodki to Radzyń Podlaski, Parczew, Łuków, Ostrów Lubelski. Kock leży 51 km od Lublina i 143 km od Warszawy. Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Lublin w Świdniku (dystans 61 km), a najbliższe przejście graniczne (polsko-białoruskie) to Terespol – Brześć, które znajduje się 113 km od Kocka.

Rynek pracy w mieście, ale także w całej gminie, nie jest znacznie rozbudowany. W gminie zarejestrowane są 482 podmioty gospodarki narodowej (stan REGON na 31.08.2020 r.). Nie ma wśród nich dużych firm, a więc miejsca pracy generują jedynie przedsiębiorstwa z sektora MŚP. Spora część mieszkańców znajduje też zatrudnienie w jednostkach budżetowych – placówkach edukacyjnych, administracji. W gminie działa 18 podmiotów z sektora publicznego. Podmiotów utrzymujących do 9 miejsc pracy jest w gminie 465 (wśród nich 11 z sektora publicznego), a między 10 a 49 miejsc – 15 (11 to sektor publiczny). 2 największych pracodawców reprezentuje sektor publiczny (generują oni między 50 a 249 miejsc zatrudnienia).

W obrębie gminy Kock najwięcej podmiotów zajmuje się handlem hurtowym, detalicznym lub naprawą pojazdów – 140 podmiotów. Kolejny popularny sektor działalności to budownictwo – 116 podmiotów. Sporo firm ma charakter usługowy bądź trudni się drobnym przetwórstwem przemysłowym. Na przestrzeni lat wzrasta liczba mieszkańców Kocka i okolic, którzy decydują się na działalność biznesową. Przedsiębiorczość napędza lokalną gospodarkę, ma pozytywny wpływ na rynek pracy. To bardzo istotne, zważywszy na fakt, że stopa bezrobocia w powiecie lubartowskim wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Z danych opublikowanych przez PUP w Lubartowie wynika, że w lipcu 2020 r. bez pracy pozostawało 4075 mieszkańców powiatu, z czego 2168 kobiet. W lipcu rok wcześniej bezrobotnych było znacznie mniej – 3650 osób, jednak jeszcze w 2016 r. w rejestrze widniało 4654 bezrobotnych. W lipcu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie znacznie przewyższa średnią krajową (6,1%), jest też wyższa niż średnia dla województwa (8,1%). Wskaźnik ten wynosi 10,9%. Warto dodać, że najniższą stopę w województwie w lipcu odnotował sąsiadujący z lubartowskim powiat łukowski – 5,0%.

Mieszkańcy Kocka, którzy nie ograniczają się w poszukiwaniu zatrudnienia tylko do granic administracyjnych miasta czy gminy, mają więc znacznie większe szanse na znalezienie posady. Informacji, na kogo czekają oferty pracy w województwie lubelskim i w poszczególnych jego częściach, dostarcza m.in. prognoza Barometr zawodów. W wielu powiatach w Polsce liczba zawodów deficytowych znacznie przewyższa liczbę nadwyżkowych profesji, wśród których przeważnie dominują ekonomiści i osoby z wyższym wykształceniem humanistycznym. Inaczej jest w powiecie lubartowskim.

Tutejszy rynek pracy odnotowuje z jednej strony deficyty w 27 grupach zawodów, a z drugiej aż 40 zawodów nadwyżkowych. I tak przykładowo w branży transportowej i motoryzacyjnej oferty pracy czekają na kierowców autobusów, ciężarówek i ciągników siodłowych czy diagnostów samochodowych, ale spedytorzy i logistycy oraz technicy mechanicy mogą mieć trudności z zatrudnieniem. Spora konkurencja na rynku pracy panuje np. w przetwórstwie przemysłowym. Nadwyżka dotyczy choćby pracowników przetwórstwa metali, rzemieślnicy obróbki szkła i metali szlachetnych, pracownicy przetwórstwa metali czy monterów. Trudności ze znalezieniem w okolicach Kocka pracy mogą mieć też nauczyciele nauczania początkowego i przedszkoli, osoby z dyplomem na kierunku humanistycznym, np. dziennikarze i redaktorzy, ale też osoby z niższym wykształceniem poszukujące pracy w firmach świadczących różnorodne usługi (salonach fryzjerskich, myjniach, biurach podróży, pracowniach architektonicznych i innych przedsiębiorstwach). Co więcej, rynek pracodawcy obejmuje specjalistów w różnych dziedzinach (administracji publicznej, finansach, rynku nieruchomości, w rolnictwie i leśnictwie oraz technologii żywności i żywienia). Jak widać, w tym regionie w bardzo wielu branżach to pracodawca dyktuje warunki zatrudnienia.