Praca Kock

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 495

Praca w Kocku

Kock – liczba mieszkańców, położenie

Kock leży w powiecie lubartowskim przynależącym do województwa lubelskiego. Jako siedziba samorządu gminy miejsko-wiejskiej jest regionalnym ośrodkiem administracyjnym dla ok. 6 tys. mieszkańców gminy. Miasto liczy 3,2 tys. mieszkańców i zajmuje teren 16,8 km² na północny zachód od Lublina. 

Kock położony jest u ujścia rzeki Czarnej do Tyśmienicy (dopływ Wieprza), na styku Pradoliny Wieprza i Równiny Łukowskiej. Administracyjnie dzieli się na dwa obszary: Kock Wschód i Kock Zachód. Miasto ma dostęp do dróg krajowych i drogi wojewódzkiej nr 808. Krzyżują się w nim DK nr 19 (Rzeszów – Kuźnica) z DK nr 48 (Kock – Tomaszów Mazowiecki). W miasteczku nie zatrzymują się pociągi pasażerskie, jednak niedaleko stąd do stacji kolejowej w Lubartowie. Miasta dzielą 24 km. Inne nieodległe ośrodki to Radzyń Podlaski, Parczew, Łuków, Ostrów Lubelski. Kock leży 51 km od Lublina i 143 km od Warszawy. Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Lublin w Świdniku (dystans 61 km), a najbliższe przejście graniczne (polsko-białoruskie) to Terespol – Brześć, które znajduje się 113 km od Kocka.

Rynek pracy, oferty pracy – Kock

W jakich branżach dostępna jest praca w Kocku? Kto ma tu największe szanse na podjęcie zatrudnienia? Rynek pracy w mieście, ale także w całej gminie, nie jest znacznie rozbudowany. W gminie zarejestrowane są 482 podmioty gospodarki narodowej (stan REGON na 31.08.2020 r.). Nie ma wśród nich dużych firm, a więc miejsca pracy generują jedynie przedsiębiorstwa z sektora MŚP. Spora część mieszkańców znajduje też zatrudnienie w jednostkach budżetowych – placówkach edukacyjnych, administracji. W gminie działa 18 podmiotów z sektora publicznego. Podmiotów utrzymujących do 9 miejsc pracy jest w gminie 465 (wśród nich 11 z sektora publicznego), a między 10 a 49 miejsc – 15 (11 to sektor publiczny). 2 największych pracodawców reprezentuje sektor publiczny (generują oni między 50 a 249 miejsc zatrudnienia).

W obrębie gminy Kock najwięcej podmiotów zajmuje się handlem hurtowym, detalicznym lub naprawą pojazdów – 140 podmiotów. Kolejny popularny sektor działalności to budownictwo – 116 podmiotów. Sporo firm ma charakter usługowy bądź trudni się drobnym przetwórstwem przemysłowym. Na przestrzeni lat wzrasta liczba mieszkańców Kocka i okolic, którzy decydują się na działalność biznesową. Przedsiębiorczość napędza lokalną gospodarkę, ma pozytywny wpływ na rynek pracy. To bardzo istotne, zważywszy na fakt, że stopa bezrobocia w powiecie lubartowskim wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Z danych opublikowanych przez PUP w Lubartowie wynika, że w lipcu 2020 r. bez pracy pozostawało 4075 mieszkańców powiatu, z czego 2168 kobiet. W lipcu rok wcześniej bezrobotnych było znacznie mniej – 3650 osób, jednak jeszcze w 2016 r. w rejestrze widniało 4654 bezrobotnych. W lipcu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie znacznie przewyższa średnią krajową (6,1%), jest też wyższa niż średnia dla województwa (8,1%). Wskaźnik ten wynosi 10,9%. Warto dodać, że najniższą stopę w województwie w lipcu odnotował sąsiadujący z lubartowskim powiat łukowski – 5,0%.

Mieszkańcy Kocka, którzy nie ograniczają się w poszukiwaniu zatrudnienia tylko do granic administracyjnych miasta czy gminy, mają więc znacznie większe szanse na znalezienie posady. Informacji, na kogo czekają oferty pracy w województwie lubelskim i w poszczególnych jego częściach, dostarcza m.in. prognoza Barometr zawodów. W wielu powiatach w Polsce liczba zawodów deficytowych znacznie przewyższa liczbę nadwyżkowych profesji, wśród których przeważnie dominują ekonomiści i osoby z wyższym wykształceniem humanistycznym. Inaczej jest w powiecie lubartowskim.

Tutejszy rynek pracy odnotowuje z jednej strony deficyty w 27 grupach zawodów, a z drugiej aż 40 zawodów nadwyżkowych. I tak przykładowo w branży transportowej i motoryzacyjnej oferty pracy czekają na kierowców autobusów, ciężarówek i ciągników siodłowych czy diagnostów samochodowych, ale spedytorzy i logistycy oraz technicy mechanicy mogą mieć trudności z zatrudnieniem. Spora konkurencja na rynku pracy panuje np. w przetwórstwie przemysłowym. Nadwyżka dotyczy choćby pracowników przetwórstwa metali, rzemieślnicy obróbki szkła i metali szlachetnych, pracownicy przetwórstwa metali czy monterów. Trudności ze znalezieniem w okolicach Kocka pracy mogą mieć też nauczyciele nauczania początkowego i przedszkoli, osoby z dyplomem na kierunku humanistycznym, np. dziennikarze i redaktorzy, ale też osoby z niższym wykształceniem poszukujące pracy w firmach świadczących różnorodne usługi (salonach fryzjerskich, myjniach, biurach podróży, pracowniach architektonicznych i innych przedsiębiorstwach). Co więcej, rynek pracodawcy obejmuje specjalistów w różnych dziedzinach (administracji publicznej, finansach, rynku nieruchomości, w rolnictwie i leśnictwie oraz technologii żywności i żywienia). Jak widać, w tym regionie w bardzo wielu branżach to pracodawca dyktuje warunki zatrudnienia.

PUP Kock:

Oddział PUP w Kocku
Adres: ul. Wojska Polskiego 25, 21-150 Kock
E-mail: lulbko@praca.gov.pl
Telefon: (81) 859-14-66.

Szukaj pracy w mieście