Praca Tomaszów Lubelski

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 516

 • Junior Sales Consultant IT

  Polcode Sp. z o.o   lubelskie, Lublin, Puławy, Dęblin, Łuków, Biała Podlaska, Lubartów, Chełm, Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw   praca zdalna
  specjalista junior / mid  rekrutacja online
  1 godz.
 • Mid / Senior Laravel Full Stack Developer

  Polcode Sp. z o.o   lubelskie, Lublin, Puławy, Dęblin, Łuków, Biała Podlaska, Lubartów, Chełm, Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw   praca zdalna
  specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B   8 500 - 16 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  rekrutacja online
  1 godz.

Praca w Tomaszowie Lubelskim

Tomaszów Lubelski to miasto w województwie lubelskim, siedziba gminy wiejskiej oraz przygranicznego powiatu tomaszowskiego, w którym leży kolejowe i drogowe przejście graniczne z Ukrainą, w miejscowości Hrebenne. W jakim kierunku rozwija się gospodarka tego regionu? Czego mogą spodziewać się osoby zainteresowane pracą w województwie lubelskim? Oto charakterystyka miasta Tomaszów Lubelski: atrakcje turystyczne, rynek zatrudnienia i najbardziej rozwinięte sektory gospodarcze.

Tomaszów Lubelski – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Tomaszowa Lubelskiego na mapie Polski należy szukać na południowym wschodzie. Miejscowość leży na malowniczych terenach Roztocza i Grzędy Sokalskiej, nad rzeką Sołokiją, będącą dopływem Bugu. Zajmuje 13 km² i liczy 19 tysięcy mieszkańców. Przez Tomaszów Lubelski biegnie międzynarodowa trasa, łącząca Warszawę, Lublin, Zamość i Lwów. Dojazd z miasteczka do Lublina – stolicy województwa, największego ośrodka akademickiego we wschodniej Polsce i centrum kulturalno-gospodarczego zajmuje niecałe 2 godziny i wymaga pokonania 125 km. Do Rzeszowa – stolicy Podkarpacia – są stąd 144 km, a dystans oddzielający Tomaszów Lubelski i Warszawę wynosi 300 km.

Co należy do obowiązkowych punktów zwiedzania dla osób, które odwiedzają Tomaszów Lubelski, co warto zobaczyć? Przede wszystkim miasto jest często traktowane jako baza wypadowa do wędrówek po Roztoczu i Puszczy Solskiej, czy krótkich wycieczk do Lublina czy Lwowa. W samym mieście także nie brakuje atrakcji. Miłośnicy historii i fani zwiedzania z pewnością dostrzegą tu wiele ciekawych obiektów. Zabytkowy charakter mają w Tomaszowie Lubelskim rynek, drewniany Kościół pw. Zwiastowania NMP z XVII w., prawosławna cerkiew pw. św. Mikołaja czy budynek „Czajni” z początku XX w. Instytucje kulturalne działające w mieście to Miejski Dom Kultury, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, biblioteka pedagogiczna. Zwiedzić też warto w Tomaszowie Lubelskim Muzeum Regionalne im. Janusza Petera lub kino. Z kolei osoby lubiące aktywne formy wypoczynku znajdą w mieście rozbudowaną infrastrukturę sportową, m.in. do uprawniania narciarstwa biegowego, sportów walki czy sportów drużynowych.

Rynek pracy, oferty pracy – Tomaszów Lubelski

Jak rysuje się profil gospodarczy miasta? Pod koniec lipca 2020 r. w rejestrze REGON było wpisanych 3009 podmiotów gospodarki narodowej prowadzących działalność w Tomaszowie Lubelskim. Zdecydowana większość to jednostki zatrudniające do 9 osób – 2904 podmioty. 77 pracodawców utrzymuje między 10 a 49 miejsc pracy. Sporo jest średnich jednostek, z kadrą rzędu 50-249 osób – 27 w ogóle, w tym 15 z sektora publicznego. Największy pracodawca w Tomaszowie Lubelskim reprezentuje sektor publiczny i zatrudnia między 250 a 999 osób.

Spośród 2921 podmiotów z sektora prywatnego 2387 to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Warto zaznaczyć, że ani w mieście, ani w całym powiecie nie rozwija się przemysł i nie działają zakłady liczące ponad 1000 pracowników. Miasto jest regionalnym ośrodkiem handlowo-usługowym. Sporo firm zajmuje się tu działalnością profesjonalną, naukową i techniczną, budownictwem, opieką zdrowotną i pomocą społeczną, transportem oraz gospodarką magazynową lub drobnym przetwórstwem przemysłowym.

Woj. lubelskie to obszar typowo rolniczy. Z uwagi na dostępność płodów rolnych wysokiej jakości, w powiecie działa sporo przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem rolno-spożywczym – np. mleczarnie, cukrownia, młyny, kaszarnie, piekarnie, ubojnie czy masarnie. Tomaszów Lubelski to także siedziba filii KUL-u. W mieście działa Wydział Zamiejscowego Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez PUP Tomaszów Lubelski pod koniec lipca 2020 r. charakteryzował się wskaźnikiem bezrobocia niższym niż średnia dla województwa. Stopa bezrobocia w powiecie wyniosła 6,9%, a w województwie – 8,1%. W lipcu zarejestrowanych było 2505 osób bezrobotnych, w tym 1374 kobiety, co stanowiło 54,9%. W gminie Tomaszów Lubelski bezrobotnych było 531 osób, z czego 276 kobiet (52%). 46% to osoby długotrwale pozostające bez zatrudnienia. Warto dodać, że zarówno w powiecie, jak i w województwie stopa jest wyższa niż krajowa, która wyniosła w lipcu 6,1%.

Dla kogo dostępna jest praca w Tomaszowie Lubelskim? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w prognozie Barometr zawodów, przygotowywanej na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wynika z niej, że w powiecie tomaszowskim bardzo dużo jest zawodów deficytowych, czyli takich, w których liczba ofert przewyższa liczbę zarejestrowanych bezrobotnych w danym zawodzie. Takich profesji jest ponad 70. Na liście poszukiwanych pracowników znajdują się zarówno ci z wykształceniem branżowym, średnim ogólnokształcącym, technicznym, jak i absolwenci szkół wyższych.

PUP Tomaszów Lubelski:

Adres: ul. Lwowska 35, 22-600 Tomaszów Lubelski
E-mail: luto@praca.gov.pl
Telefon: 846642024; 846642072.

Szukaj pracy w mieście