Praca Orzysz Najnowsze oferty pracy: 8

Praca WARMIŃSKO-MAZURSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Orzyszu

Orzysz – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Orzysz ma powierzchnię 8 kilometrów kwadratowych, które zamieszkuje 5,5 tys. osób. Miejsko-wiejska gmina z kolei rozciąga się na terenie 362,6 kilometra kwadratowego i liczy 8.9 tys. mieszkańców. W skład gminy wchodzi 40 miejscowości (26 sołectw).

Orzysz to miasto dobrze skomunikowane, zarówno z sąsiednimi miejscowościami (najbliżej położone miasta to Pisz, Biała Piska, Mikołajki, Ełk i Giżycko), jak i w skali międzyregionalnej.

W Orzyszu krzyżują się dwie drogi krajowe – nr 16 (z Grudziądza do polsko-litewskiej granicy) i nr 63 (z Węgorzewa do granicy polsko-białoruskiej).

Co ma do zaoferowania Orzysz? Co warto zobaczyć w jego okolicy?

 • Jeziora

Te stanowią najcenniejszy walor turystyczny Orzysza i gminy. Na plaży nad jeziorem Orzysz zorganizowana jest infrastruktura rekreacyjno-sportowa, można skorzystać z boiska do siatkówki, wypożyczyć sprzęt wodny, skorzystać z usług gastronomicznych.

 • Zabytki

Orzysz uzyskał lokację miejską 1725 r. Do najważniejszych zabytków należą domy, datowane na XVIII, XIX i początek XX w., kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej i kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Orzyszu, w okolicy – np. zespół dworski z połowy XIX w. w miejscowości Ublik.

 • Aktywne formy spędzania czasu

Orzysz i okolice zachęcają nie tylko do uprawiania sportów wodnych czy wędkarstwa. Do wyboru jest sporo szlaków pieszych i rowerowych, uwzględniających ciekawe miejscowości w całej gminie. 

Rynek pracy, oferty pracy – Orzysz

Orzysz jest turystyczną, malowniczą miejscowością, w której nie ma dużych zakładów przemysłowych. W REGON (zgodnie ze stanem na luty 2021 r.) figuruje 406 podmiotów gospodarki narodowej działających w mieście. Na obszarze wiejskim jest ich 186. Gmina Orzysz jest zatem siedzibą 592 podmiotów, z których:

 • 565 to samozatrudnieni oraz zakłady do 9 pracujących,
 • 25 to małe podmioty, ze stanem kadry w przedziale 10-49 osób,
 • 2 to średnie zakłady pracy, generujące od 50 do 249 miejsc zatrudnienia. 

94,4% ogółu podmiotów to firmy z sektora prywatnego. W sektorze publicznym są zarejestrowane 33 podmioty, w tym 17 mikro, 15 małych i 1 średniej wielkości.

Jakie branże szczególnie upodobali sobie orzyscy przedsiębiorcy? Najwięcej podmiotów w gminie zajmuje się:

 • handlem hurtowym i detalicznym, naprawą pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 106 podmiotów,
 • budownictwem – 94 podmioty,
 • działalnością związaną z obsługą rynku nieruchomości – 61 podmiotów,
 • działalnością usługową sklasyfikowaną w sekcji PKD S (pozostała działalność usługowa) – 55 podmiotów,
 • działalnością związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi – 40 podmiotów.

Sporo jest różnorodnych firm usługowych, a liczba zakładów przetwórstwa przemysłowego w gminie wynosi 29. Firmy produkcyjne w mieście reprezentują przetwórstwo drzewne, branżę meblarską, metalową, spożywczą. 

Ciekawą alternatywą może być też praca w wojsku – Orzysz jest siedzibą Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych. Na tutejszym poligonie odbywają się m.in. ćwiczenia taktyczne czy szkolenia ogniowe wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Wiele miast w województwie warmińsko-mazurskim dotyka duże bezrobocie, co odzwierciedla o wiele wyższa od średniej krajowej średnia bezrobocia dla województwa.

Stopa bezrobocia wg GUS (dane na koniec lutego 2021 r.):

 • Polska – 6,5%,
 • województwo warmińsko-mazurskie – 10,7%.

Wskaźnik dla powiatu piskiego był jeszcze wyższy – równy 15,3%.