Praca Mikołajki

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 307

Praca w Mikołajkach

Mikołajki to jedno z najpopularniejszych turystycznych miast w województwie warmińsko-mazurskim. Leżą w powiecie mrągowskim i są siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Miasto rozciąga się na w południowej części krainy Wielkich Jezior Mazurskich, w przesmyku między Jeziorem Mikołajskim i jeziorem Tałty. W okolicy akwenów wodnych jest jednak znacznie więcej. Gmina ma charakter turystyczno-rolniczy. Użytki rolne zajmują niemal połowę jej powierzchni. Znaleźć tu można także wiele gospodarstw agroturystycznych, ośrodki wczasowe, campingi, prywatne kwatery i luksusowe hotele – oferta noclegowo-gastronomiczna Mikołajek jest naprawdę bogata. W gminie w skali roku udziela się ok. 300 noclegów, prawie 70 tys. z nich turystom zagranicznym, a tutejsze mariny i przystanie jednorazowo są w stanie przyjąć ok. 900 jachtów (za: Portalem Miasta Mikołajki).

Miasto Mikołajki

Jakie branże poza turystyką wyróżniają się w profilu gospodarczym miasta? Czy Mikołajki i okolice to odpowiedni kierunek na poszukiwanie zatrudnienia? Co powinni wiedzieć o mieście wszyscy, którzy przeglądają oferty pracy w województwie warmińsko-mazurskim?

Mikołajki – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Mikołajki to mniejsze z dwóch miast w powiecie mrągowskim. Zamieszkiwane są przez 3,8 tys. osób, a powierzchnia miejscowości wynosi 9,3 kilometra kwadratowego.

Jak zostało wspomniane na wstępie, Mikołajki to bardzo popularny kierunek urlopowy. Najcenniejszym atutem jest przyroda. Nagromadzenie jezior, rozległe mazurskie lasy przyciągają na północny wschód Polski turystów z kraju i zagranicy. W Mikołajkach odnajdą się fani aktywnego spędzania czasu i sportów wodnych. W sezonie letnim czeka na nich żeglarstwo, wędkowanie, wyprawy rowerowe, park wodny, park linowy, Wioska Żeglarska i spacery promenadą, zimą w mieście otwarty jest stok narciarski. Popularnością cieszą się także rejsy statkiem np. po „Mazurskim Morzu”, czyli Jeziorze Śniardwy. Warto zobaczyć także tutejsze zabytki: kościół Matki Bożej Różańcowej, kościół św. Mikołaja i kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy w Mikołajkach, młyn, domy i kamienice. W mieście działa także Muzeum Reformacji Polskiej.

Na infrastrukturę komunikacyjną Mikołajek składają się drogi lokalne – gminne i powiatowe, a także droga wojewódzka nr 609 (wiodąca z Mikołajek do Ukty) i droga krajowa nr 16 (łącząca Mikołajki z Olsztynem i Ełkiem).

Z Mikołajek do Mrągowa – ośrodka administracyjnego powiatu mrągowskiego są 23 km. Niedaleko leżą także takie miasta jak Ryn, Ruciane-Nida, Orzysz, Pisz, Giżycko. Aby dojechać z Mikołajek do stolicy województwa warmińsko-mazurskiego, Olsztyna, trzeba pokonać 84 km, a do Warszawy – 243. Stolica woj. podlaskiego – Białystok znajduje się 162 km od Mikołajek.

Rynek pracy, oferty pracy – Mikołajki

Największy rynek pracy w powiecie stanowi Mrągowo, gdzie rozwijają się turystyka, usługi i przemysł. Jakie szanse na pracę stwarzają Mikołajki? Działa tu 595 podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON (stan na marzec 2021 r., dane GUS). 572 to łącznie samozatrudnieni i zakłady pracy do 9 osób. Poza nimi w Mikołajkach jest 20 małych podmiotów – generujących od 10 do 49 miejsc zatrudnienia i 3 średniej wielkości zakłady pracy, utrzymujące między 50 a 249 miejsc.

W strukturze własności dominuje sektor prywatny – na 570 podmiotów 419 to działalności osób fizycznych.W sektorze publicznym jest natomiast 19 podmiotów (14 mikrojednostek, 4 małe i 1 średniej wielkości).

W przekroju branżowym wyróżniają się sekcje:

  • działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi – 130 podmiotów,
  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 110 podmiotów,
  • budownictwo – 70 podmiotów,
  • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 54 podmioty,
  • przetwórstwo przemysłowe – 45 podmiotów.

Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w powiecie mrągowskim nieco przekracza poziom wojewódzki. Wg danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (dane na marzec 2021 r.) stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 11,8%, w województwie warmińsko-mazurskim była nieco niższa – 10,5%. Obie wartości  znacznie jednak przewyższają średnią krajową – 6,4%. Większość powiatów w województwie mierzy się z dużą skalą bezrobocia. To obszar turystyczno-rolniczy, bez dużych zakładów produkcyjnych, co odbija się na rynku pracy. 

Zgodnie z raportem opublikowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Mrągowie, który obsługuje mieszkańców wszystkich gmin w powiecie – w marcu 2021 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 2112 osób.

PUP Mikołajki:

Powiatowy Urząd Pracy w Mrągowie, Filia w Mikołajkach
Adres: ul. Kolejowa 7, 11-730 Mikołajki
E-mail: filia_mikolajki@pupmragowo.pl
Telefon: (087) 421-98-03, (087) 421-98-04, (087) 421-54-06.

Szukaj pracy w mieście