Praca Mikołajki Najnowsze oferty pracy: 5

Praca WARMIŃSKO-MAZURSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Mikołajkach

Mikołajki (Mazury) – garść podstawowych danych

Mikołajki to mniejsze z dwóch miast w powiecie mrągowskim. Zamieszkiwane są przez 3,8 tys. osób, a powierzchnia miejscowości wynosi 9,3 kilometra kwadratowego. 

Na infrastrukturę komunikacyjną Mikołajek składają się drogi lokalne – gminne i powiatowe, a także droga wojewódzka nr 609 (wiodąca z Mikołajek do Ukty) i droga krajowa nr 16 (łącząca Mikołajki z Olsztynem i Ełkiem).

Z Mikołajek do Mrągowa – ośrodka administracyjnego powiatu mrągowskiego są 23 km. Niedaleko leżą także takie miasta jak Ryn, Ruciane-Nida, Orzysz, Pisz, Giżycko. Aby dojechać z Mikołajek do stolicy województwa warmińsko-mazurskiego, Olsztyna, trzeba pokonać 84 km, a do Warszawy – 243. Stolica woj. podlaskiego – Białystok znajduje się 162 km od Mikołajek.

Praca w Mikołajkach – branże i firmy

Największy rynek pracy w powiecie stanowi Mrągowo, gdzie rozwijają się turystyka, usługi i przemysł. Jakie szanse na pracę stwarzają Mikołajki? Działa tu 595 podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON (stan na marzec 2021 r., dane GUS). 572 to łącznie samozatrudnieni i zakłady pracy do 9 osób. Poza nimi w Mikołajkach jest 20 małych podmiotów – generujących od 10 do 49 miejsc zatrudnienia i 3 średniej wielkości zakłady pracy, utrzymujące między 50 a 249 miejsc.

W strukturze własności dominuje sektor prywatny – na 570 podmiotów 419 to działalności osób fizycznych.W sektorze publicznym jest natomiast 19 podmiotów (14 mikrojednostek, 4 małe i 1 średniej wielkości).

W przekroju branżowym wyróżniają się sekcje:

  • działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi – 130 podmiotów,
  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 110 podmiotów,
  • budownictwo – 70 podmiotów,
  • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 54 podmioty,
  • przetwórstwo przemysłowe – 45 podmiotów.

Stopa bezrobocia w powiecie mrągowskim na tle województwa i kraju

Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w powiecie mrągowskim nieco przekracza poziom wojewódzki. Wg danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (dane na marzec 2021 r.) stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 11,8%, w województwie warmińsko-mazurskim była nieco niższa – 10,5%. Obie wartości  znacznie jednak przewyższają średnią krajową – 6,4%. Większość powiatów w województwie mierzy się z dużą skalą bezrobocia. To obszar turystyczno-rolniczy, bez dużych zakładów produkcyjnych, co odbija się na rynku pracy. 

Zgodnie z raportem opublikowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Mrągowie, który obsługuje mieszkańców wszystkich gmin w powiecie – w marcu 2021 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 2112 osób. 

Atrakcje Mikołajek – co warto zobaczyć

Jak zostało wspomniane na wstępie, Mikołajki to bardzo popularny kierunek urlopowy. Najcenniejszym atutem jest przyroda. Nagromadzenie jezior, rozległe mazurskie lasy przyciągają na północny wschód Polski turystów z kraju i zagranicy. W Mikołajkach odnajdą się fani aktywnego spędzania czasu i sportów wodnych. W sezonie letnim czeka na nich żeglarstwo, wędkowanie, wyprawy rowerowe, park wodny, park linowy, Wioska Żeglarska i spacery promenadą, zimą w mieście otwarty jest stok narciarski. Popularnością cieszą się także rejsy statkiem np. po „Mazurskim Morzu”, czyli Jeziorze Śniardwy. Warto zobaczyć także tutejsze zabytki: kościół Matki Bożej Różańcowej, kościół św. Mikołaja i kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy w Mikołajkach, młyn, domy i kamienice. W mieście działa także Muzeum Reformacji Polskiej.