Praca Pieszyce

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 365

Praca w Pieszycach

Pieszyce – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Pieszyce to nieduże miasto znajdujące się w powiecie dzierżoniowskim, w województwie dolnośląskim. Miejscowość stanowi ośrodek gospodarczy i kulturalny o znaczeniu lokalnym, jest też celem wycieczek turystycznych. Kto ma największą szansę na znalezienie tu atrakcyjnej pracy? Pieszyce cechuje zróżnicowany rynek zatrudnienia i niezła sytuacja gospodarczą. Sprawdź, kto szczególnie powinien brać tę miejscowość pod uwagę w czasie poszukiwania pracy w województwie dolnośląskim.

Na korzyść Pieszyc przemawia lokalizacja pomiędzy dużymi miejscowościami, wspierana przez rozbudowaną infrastrukturę transportową. To ważny atut, zachęcający inwestorów do prowadzenia tu działalności, a także poszerzający rynek pracy, ułatwiający napływ turystów, pobudzający gospodarczo ten region. Pieszyce znajdują się zatem w odległości około 30 kilometrów od Wałbrzycha, 29 kilometrów od Świebodzic, 22 kilometrów od Świdnicy, 26 kilometrów od Ząbkowic Śląskich, 41 kilometrów od Kłodzka i 25 kilometrów od Nowej Rudy. Jednocześnie gmina Pieszyce sąsiaduje z powiatowym Dzierżoniowem.

Szybki dojazd do okolicznych miast zapewniają przecinająca Pieszyce droga wojewódzka nr 383, pobliskie drogi wojewódzkie nr 381, 382 i 384, sieć dróg lokalnych. Niedaleko od Pieszyc rozciągają się też drogi krajowe nr 35 i nr 8.

Miasteczko zajmuje powierzchnię 17,72 kilometrów kwadratowych. Jego populacja, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (lipiec 2020 r.) wynosi około 7 tys. osób. Pieszyce obejmuje strefa numeracyjna 74, a tablice rejestracyjne tutejszych samochodów zaczynają się od DDZ.

Warto zwrócić szczególną uwagę na bogactwo naturalne tych terenów, które skłania licznych mieszkańców do prowadzenia działalności związanej z turystyką i agroturystyką. Pieszyce znajdują się bowiem w obrębie Parku Krajobrazowego Gór Sowich. To właśnie tutaj znajduje się wieża widokowa na najwyższym szczycie Sudetów Środkowych – Wielkiej Sowie, uznawana za symbol tych gór. W granicach miasta leżą również takie szczyty jak Kozia Równia i Rymarz. Do miejscowości każdego roku przyjeżdżają turyści chcący wypocząć na świeżym powietrzu i cieszyć się wyjątkowym urokiem Gór Sowich.

Niemniej do atrakcji Pieszyc należą także na przykład kompleks pałacowo-zamkowy z XVI wieku, obecnie stanowiący własność prywatną, obecnie niedostępną dla turystów. Zwiedzać można natomiast neogotycki kościół św. Antoniego czy gotycki kościół św Jakuba. Na uwagę zasługuje też tutejsze Muzeum Kamionki.

Rynek pracy, oferty pracy – Pieszyce

Nastawienie na ruch turystyczny przekłada się naturalnie na strukturę gospodarczą tej miejscowości. Zgodnie z rejestrem REGON w mieście funkcjonuje 898 podmiotów gospodarki narodowej, z czego 28 to jednostki małe (10-49 pracowników), a 4 średnie (50-249 zatrudnionych). Nie znajdziemy tu większych przedsiębiorstw. Warto jednak pamiętać, że wielu mieszkańców Pieszyc decyduje się na zatrudnienie w Dzierżoniowie i innych pobliskich miejscowościach.

Do kogo są zatem kierowane w okolicy Pieszyc oferty pracy? Barometr zawodów, badanie wykonywane co roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pokazuje, że w 2020 r. największe luki kadrowe w powiecie dzierżoniowskim dotyczą firm związanych z motoryzacją i przemysłem maszynowym (brakuje np. blacharzy i lakierników samochodowych, mechaników, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, operatorów obrabiarek skrawających).

Widoczne jest też zapotrzebowanie na pracowników budowlanych (np. dekarzy i blacharzy budowlanych, robotników), a kadrę transportową (oferty czekają na kierowców ciężarówek, magazynierów). Za mało jest też w powiecie pracowników budżetówki – nauczycieli przedmiotów zawodowych, pielęgniarek, położnych, pracowników służb mundurowych. Zatrudnienie można znaleźć w gastronomii (pracodawcy szukają szefów kuchni, kucharzy). Lista zawodów deficytowych w regionie jest bardzo długa. Warto się z nią zapoznać, by sprawdzić swoje szanse na zatrudnienie.

Powiatowy Urząd Pracy w Dzierżoniowie podaje, że stopa bezrobocia w maju 2020 r. wyniosła 6,9%. W tym samym miesiącu średnia dla kraju była na poziomie 6%, a dla województwa dolnośląskiego – 5,5%. Walka z bezrobociem i aktywizowanie gospodarcze mieszkańców należą do ważnych zadań władz samorządowych.

Jak wygląda życie w miasteczku? Przede wszystkim jego tempo jest znacznie wolniejsze niż w dużych ośrodkach miejskich. Mieszkańcy Pieszyc chętnie wypoczywają na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Mają do dyspozycji również infrastrukturę sportową, np. basen, boiska, korty tenisowe. Życie kulturalne, warsztaty i zajęcia organizuje z kolei Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Pieszycach.

Szukaj pracy w mieście