Praca Głuszyca Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 95

Praca w Głuszycy

Głuszyca jest pełną uroku miejscowością należącą do powiatu wałbrzyskiego (województwo dolnośląskie). Miejscowość ma długą historię, Głuszyca otrzymała jednak prawa miejskie dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Jakie są atrakcje Głuszycy i okolic? Czy warto wziąć pod uwagę to miasto, szukając pracy w województwie dolnośląskim? Oto kilka informacji, które pomogą podjąć decyzję.

Geograficznie miejsko-wiejska gmina Głuszyca leży nad rzeką Bystrzycą w Sudetach Środkowych (Góry Sowie, Góry Kamienne). Na zachód od miasta rozciąga się Park Krajobrazowy Sudety Wałbrzyskie, a na wschód – Park Krajobrazowy Gór Sowich.

To okolica cechująca się wyjątkowym bogactwem przyrodniczym, które przyciąga turystów i miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu. Lokalizacja w dużej mierze decyduje również o kierunkach rozwoju gminy. Kierując się na południe i południowy-wschód od Głuszycy, dotrzemy do położonej w pobliżu miasta granicy polsko-czeskiej.

Większe miejscowości znajdujące się w okolicy to przede wszystkim Wałbrzych (w odległości około 15 kilometrów), Nowa Ruda (miasta dzieli mniej więcej 20 kilometrów) oraz Dzierżoniów (około 33 kilometrów od Głuszycy). By dostać się do Kłodzka, należy pokonać 42-kilometrową trasę, a do Wrocławia – 77-kilometrową. Głównym kanałem komunikacyjnym, zapewniającym szybki transport na poziomie wojewódzkim, jest trasa nr 381 (Wałbrzych-Nowa Ruda-Kłodzko). Na wschód od miasta przebiega również droga wojewódzka nr 383 (Jedlina-Zdrój-Dzierżoniów). Ruch pasażerski zapewniają linie autobusowe oraz linia kolejowa. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się we Wrocławiu.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (dane z lipca 2020 r.) samo miasto liczy około 6,3 tys. mieszkańców. Miejscowość rozciąga się na powierzchni ponad 16 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia nie jest duża, w samym mieście dominują nieduże kamienice, bloki, domy wolnostojące, nie brakuje również budynków zabytkowych.

Jeśli chodzi o inne podstawowe dane, to Głuszycę obejmuje strefa numeracyjna 74, kod pocztowy 58-340, a tablice rejestracyjne tutejszych samochodów rozpoczynają się od liter DBA.

Warto zwrócić również uwagę na ciekawy herb Głuszycy. Podzielony jest na dwie części – w dolnej, większej, znajduje się litera G, czyli inicjał miasta. Górna część nawiązuje do tradycji okolic – widnieją na niej trzy białe motki przędzy. Tkactwo zaczęło rozwijać się tu bowiem już w XVIII wieku. Początkowo zajmowali się nim drobni rzemieślnicy, ale wkrótce produkcja płótna przybrała przemysłowy charakter. Wielki zakład włókienniczy, który tu powstał, stanowił najważniejszą tego typu jednostkę w całych Sudetach. Zakłady tkackie i przedsiębiorstwa odzieżowe przez lata stanowiły wizytówkę tej miejscowości i te tradycje są częściowo kontynuowane również współcześnie. Niemniej już w XIX wieku lokalni przedsiębiorcy zauważyli drugi, bardzo atrakcyjny kierunek rozwoju miejscowości, czyli turystykę, otwierając firmy zajmujące się szeroko pojętą obsługą turystów – od tych z branży gastronomicznej, przez zakwaterowanie, organizację wycieczek itp.

Współcześnie Głuszyca jest miastem różnorodnym turystycznie. Poza wspaniałymi terenami trekkingowymi i zachęcającymi do uprawiania sportów górskich, do atrakcji Głuszycy należą Podziemne Miasto Głuszyca oraz Kompleks Osówka – gratka dla miłośników historii z czasów II wojny światowej. Fanów sportów zimowych z kolei przyciągają tutejsze stoki i wyciąg narciarski. W Głuszycy działają też drobne podmioty handlowe i usługowe czy firmy transportowe.

Zgodnie z rejestrem REGON (stan w maju 2020 r.) w samym mieście Głuszyca funkcjonuje 860 podmiotów gospodarki narodowej, z czego 18 to jednostki małe, a tylko jedna ma status średniej (50-249 osób). Pozostałe stanowią działalność jednoosobową lub są to firmy zatrudniające do 9 pracowników. Warto pamiętać, że mieszkańcy Głuszycy znajdują zatrudnienie nie tylko w obrębie miasta czy gminy, ale też często dojeżdżają do pracy w innych pobliskich miejscowościach.

Na kogo czekają w Głuszycy oferty pracy? Odpowiedzi na to pytanie udziela między innymi badanie wykonywane każdego roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Barometr zawodów. Zgodnie z nim w całym powiecie wałbrzyskim notuje się bardzo dużą grupę tzw. zawodów deficytowych – obejmujących specjalistów, na które tutejsi pracodawcy zgłaszają największe zapotrzebowanie przy jednoczesnym braku chętnych do podjęcia zatrudnienia.

Na liście znajdują się przede wszystkim wykwalifikowani pracownicy budowlanki, w tym również robót wykończeniowych, pracownicy gastronomii (kucharze, pomoce kuchenne, kelnerzy, barmani), specjaliści z branży motoryzacyjnej i elektronicznej (mechanicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy, blacharze, lakiernicy samochodowi), kierowcy ciężarówek, nauczyciele (głównie przedmiotów zawodowych oraz klas integracyjnych), a także na przykład położne i pielęgniarki czy spawacze.

Zapotrzebowanie tutejszego rynku pracy cechuje więc dość duża różnorodność. Walka z bezrobociem stanowi jeden z ważnych celów lokalnych władz i instytucji wspierających rynek zatrudnienia. Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu, bezrobocie w całym powiecie w maju 2020 r. wyniosło 13,8%, co stanowi wartość ponad dwukrotnie wyższą niż średnia dla kraju w analogicznym okresie (6%). Wynika to w dużej mierze z niedostosowania kwalifikacji do potrzeb działających tu firm. Jeśli chodzi o samą Głuszycę, w maju 2020 r. bez pracy pozostawało 226 jej mieszkańców (dane PUP).