Praca Jedlina-Zdrój Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 65

Praca w Jedlinie-Zdroju

Jedlina-Zdrój to niewielkie miasteczko należące do powiatu wałbrzyskiego (województwo dolnośląskie). Jest miejscowością uzdrowiskową, przyciągającą osoby chcące podreperować zdrowie i cieszyć się walorami przyrodniczymi okolic. Bez wątpienia stanowi godny odwiedzenia kierunek turystyczny, ale czy warto szukać w Jedlinie-Zdroju pracy i związać się z nią na stałe? Oto kilka informacji na temat miasta, które pomogą podjąć decyzję w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim.

Jedlina-Zdrój jest miejscowością o długiej historii, sięgającej średniowiecza. Źródła z wodą mineralną oficjalnie odkryto i uznano za dobroczynne dla zdrowia w XVI wieku. Jedlina-Zdrój otrzymała prawa miejskie dopiero w XVIII wieku, niedługo po tym, gdy zyskała status miejscowości uzdrowiskowej.

Miejscowość cechuje bardzo dobra komunikacja z regionem, przede wszystkim za sprawą przecinającej miasto drogi wojewódzkiej nr 381, łączącej takie miasta jak Wałbrzych, Nowa Ruda i Kłodzko. Inne ważne trasy to drogi wojewódzkie nr 383 oraz 380, a w bezpośrednim sąsiedztwie również 379. Sama miejscowość znajduje się na południowy-wschód od Wałbrzycha, na czym bez wątpienia korzysta i gospodarczo, i kulturalnie. Wielu mieszkańców Jedliny-Zdroju codziennie dojeżdża do centralnego miasta aglomeracji do pracy, z kolei wałbrzyszanie chętnie odwiedzają pobliską miejscowość uzdrowiskową. Jedlinę-Zdrój z Nową Rudą dzieli odległość około 25 kilometrów, ze Świdnicą – 26 kilometrów. By dostać się do stolicy województwa, Wrocławia – gdzie znajduje się również najbliższe międzynarodowe lotnisko – należy pokonać trasę o długości około 75 kilometrów. Z Jedliny-Zdroju do granicy polsko-czeskiej jest niespełna 10 kilometrów.

Warto wspomnieć również o wyjątkowo bogatych przyrodniczo terenach, okalających miasto. Mają one znaczenie przede wszystkim z uwagi rozwój turystyki – Jedlina-Zdrój stanowi bowiem doskonały punkt wypadowy do pieszych i rowerowych wycieczek po pobliskich górach. Dokoła miejscowości ciągną się wyjątkowo urokliwe połacie Parku Krajobrazowego Gór Sowich oraz Parku Krajobrazowego Góry Wałbrzyskie.

Do atrakcji turystycznych Jedliny-Zdroju można też zaliczyć położony około 9 kilometrów od miasteczka, robiący spektakularne wrażenie nie tylko na wielbicielach średniowiecznych budowli – Zamek Grodno w Górach Czarnych. Znajdujące się na terenie miasta Jedlina-Zdrój atrakcje również są liczne. Te najbardziej znane to pochodzący z XVIII wieku zespół pałacowy, na który składają się odrestaurowany pałac i inne budynki, a także zachęcający do wypoczynku na świeżym powietrzu park. Na uwagę zasługują także chociażby dworce kolejowe Jedlina Dolna i Jedlina Górna, a także zabytkowe budynki uzdrowiskowe. Warto przejść się na Plac Zdrojowy i przysiąść na ławeczce Charlotty von Seherr-Thoss, małżonki dawnego właściciela miejscowości, Hansa Christophera barona von Seherr-Thoss. Miejscowość zachęca do spacerów i wypoczynku.

Ma to również wpływ na tutejszy rynek pracy. Jedlina-Zdrój oferuje przede wszystkim zatrudnienie w branżach związanych z działalnością uzdrowiskową i obsługą turystyczną, ale nie tylko. Ponadto liczni specjaliści mieszkający w Jedlinie-Zdroju z powodzeniem znajdują zatrudnienie w różnych sektorach gospodarki na terenie całego powiatu wałbrzyskiego oraz w samym Wałbrzychu.

Gdy popatrzymy na wyniki prognozy Barometr zawodów 2020, zleconej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, okazuje się, że powiecie wałbrzyskim braki kadrowe dotyczą pracowników o bardzo różnych kwalifikacjach. Pracodawcy narzekają w szczególności na brak chętnych, gotowych do podjęcia się zadań w takich zawodach jak blacharz i lakiernik samochodowy, elektryk, elektromechanik i elektromonter, inżynier budownictwa.

W Jedlinie-Zdroju oferty pracy czekają też na kelnerów i barmanów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowników budowy, kucharzy, mechaników pojazdów samochodowych, monterów instalacji budowlanych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, pielęgniarki i położne, pomoce kuchenne, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, spawaczy, wychowawców w placówce oświatowej i opiekuńczej.Lista tzw. zawodów deficytowych jest jednak bardzo długa.

Zapotrzebowanie rynku pracy wydaje się spore, ale tutejsza kadra nie zawsze ma dostateczne kwalifikacje, by spełnić oczekiwania pracodawców. Jest to jedna z przyczyn stosunkowo wysokiego bezrobocia w powiecie wałbrzyskim. Zgodnie z danymi GUS, w końcu maja 2020 r. wynosiło ono 13,8%, a więc znajdowało się na poziomie ponad dwukrotnie wyższym niż średnia dla kraju w analogicznym okresie (6%).

Jedlina-Zdrój to miejscowość, w której bez wątpienia odnajdą się osoby szukające odpoczynku od zgiełku większego miasta, doceniające uroki natury. Miasteczko daje ograniczone możliwości znalezienia pracy, jednak dobra infrastruktura komunikacyjna ułatwia podjęcie zatrudnienia również w innych miejscowościach. Warto wziąć pod uwagę tę uzdrowiskową miejscowość w czasie przeglądania ofert pracy w województwie dolnośląskim.