Praca Niemcza

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 321

 • Malarz / piaskarz przemysłowy

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   dolnośląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Belgia
  pracownik fizyczny
  4 godz.
 • Malarz / piaskarz przemysłowy

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   dolnośląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Holandia
  pracownik fizyczny
  4 godz.

Praca w Niemczy

Niemcza – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Niemcza to miasto położone w powiecie dzierżoniowskim, w województwie dolnośląskim. Administracyjnie stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Niemcza. Geograficznie z kolei leży na Przedgórzu Sudeckim, a dokładniej w obrębie Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Przez Niemczę przepływa rzeka Ślęza. Jest to miasto o bardzo długich dziejach, wielu ciekawych zabytkach i unikatowym charakterze. Z pewnością w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim warto zwrócić uwagę na oferty z Niemczy i okolic.

Historia Niemczy zaczyna się w średniowieczu. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w XIII wieku. Przez stulecia miasto znajdowało się pod panowaniem różnych państw – Polskiego, Czeskiego Pruskiego, Niemieckiego. W historii miasta zaznaczył się też silny tutaj ruch husycki.

Do dziś pozostało wiele zabytków i artefaktów świadczących o nieraz burzliwych wydarzeniach, które miały miejsce na tych terenach. Warto zwrócić też uwagę na herb Niemczy. Znajduje się na nim rysunek wieży książęcej, orzeł – symbol Śląska, a także dwie gałązki dębu, oznaki cnót prawości i siły.

Współcześnie Niemcza rozwija się jako ośrodek gospodarczy i kulturalny o znaczeniu lokalnym. Miasto liczy 2963 mieszkańców (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Rozciąga się na powierzchni 19,81 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest więc niska, nie przekracza 150 osób na kilometr kwadratowy. Niemczę obejmuje strefa numeracyjna 74, obowiązuje kod pocztowy 58-230 oraz tablice rejestracyjne DDZ.

Gmina Niemcza znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Wrocławiem i Kłodzkiem. Odległość od stolicy województwa dolnośląskiego wynosi około 52 kilometry, a od centralnego miasta ziemi kłodzkiej – 39 kilometrów. By dostać się z Niemczy do Dzierżoniowa, należy pokonać trasę o długości mniej więcej 14 kilometrów. W pobliżu znajdują się też takie miasta jak Ząbkowice Śląskie (dystans 17 kilometrów) czy Świdnica (odległość 33 kilometrów). Do czeskiego miasta Náchod jest około 80 kilometrów.

Rynek pracy, oferty pracy – Niemcza

Bliskość średnich i dużych ośrodków miejskich rozszerza rynek pracy, ale stanowi także ważny atut pod względem walorów inwestycyjnych gminy. Niemczę cechuje przy tym dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa. Miasteczko przecina droga krajowa nr 8, wiodąca przez całą Polskę, od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju, aż do granicy polsko-litewskiej w Budzisku. Jest to zarazem trasa europejska E67 (Czechy – Finlandia). Ponadto w odległości kilku kilometrów na północ od miasta biegnie droga krajowa nr 39. Niemczę otaczają też drogi wojewódzkie nr 384, 382, 395. Szybkie połączenia z okolicznymi miejscowościami zapewnia siatka dróg lokalnych.

Do kogo kierowane są w Niemczy oferty pracy? Jakie działają tutaj firmy? Przede wszystkim na terenie gminy brak dużych przedsiębiorstw, a więc propozycje zatrudnienia pochodzą od małych i ewentualnie średnich firm. Zgodnie z rejestrem REGON (dane z maja 2020 r.) w mieście zarejestrowanych jest 316, a w gminie 516 podmiotów gospodarki narodowej. W mieście tylko 1, a w gminie łącznie 2 mają status średniej jednostki, czyli zatrudniającej 50-249 osób. Niemczanie trudnią się handlem, niewielką produkcją przemysłową, prowadzą działalność naprawczą, firmy transportowe.

Do najważniejszych obszarów działalności należy obsługa turystów – zaplecze gastronomiczne, dotyczące zakwaterowania i innych usług. Przyjezdnych pojawia się sporo, ponieważ miejscowość przyciąga piękną, dobrze zachowaną starówką z licznymi zabytkami. Do tych najważniejszych należą neoromański ratusz, gotycko-renesansowy zamek, pałac w Piotrkówku, liczne kamieniczki, w szczególności te znajdujące się wokół rynku. W Niemczy odbywają się też imprezy cykliczne, zapraszani są różni artyści.

Taki profil miasta przekłada się na zapotrzebowanie tutejszych firm. Niemniej w całym powiecie (zgodnie z prognozą Barometr zawodów 2020) brakuje różnorodnych specjalistów, od nauczycieli, przez kucharzy, krawców, magazynierów i kierowców ciężarówek, po pracowników budowlanych, mechaników samochodowych, opiekunki dziecięce czy pracowników służb mundurowych.

Zgodnie z informacją Powiatowego Urzędu Pracy w Dzierżoniowie, w całym powiecie stopa bezrobocia wynosi 6,9% (maj 2020 r.). Jest to wartość nieco przekraczająca średnią dla kraju w tym samym okresie – 6%, oraz średnią województwa dolnośląskiego – 5,5%. Ponadto liczba zarejestrowanych bezrobotnych w powiecie dzierżoniowskim wynosi 2150 osób (koniec czerwca 2020 r.). Sytuacja gospodarcza okolicy nie jest zatem zła, a na chętnych do pracy czekają oferty.

Szukaj pracy w mieście