Praca Zawiercie

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 247

  • Senior Node.js Developer

    Polcode Sp. z o.o   śląskie praca zdalna
    siedziba firmy: Warszawa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B   14 000 - 25 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  rekrutacja online
    16 godz.
  • Elektryk / Elektromonter / Elektronik

    Socco Stuttgart GmbH   śląskie
    relokacja do:
    Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
    Niemcy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    1 dni

Praca w Zawierciu

Zawiercie to miasto w województwie śląskim, zaliczane do Zagłębia Dąbrowskiego, choć leżące na terenie historycznej krainy Małopolski. Na mapie województwa śląskiego Zawiercia należy szukać na północny wschód od Dąbrowy Górniczej i innych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.  

Miejscowość powstała z połączenia kilku mniejszych ośrodków wiejskich, prawa miejskie otrzymała w 1915 r. Zawiercie tradycyjnie związane jest z przemysłem wydobywczym dzięki bogatym złożom rud między innymi cynku i ołowiu. Rozwija się jako ośrodek przemysłowy, może stanowić także dogodny punkt wypadowy do zwiedzania pobliskiej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. 

Jak wygląda rynek zatrudnienia w tej okolicy? Kto bez trudu może znaleźć w Zawierciu pracę? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą charakterystyką miasta. 

 

 

Zawiercie – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Zawiercie to ośrodek przemysłowy, handlowy, kulturalny, centrum administracyjne. Miejscowość stanowi siedzibę władz powiatu zawierciańskiego. Działają tu:

  • Urząd Miejski w Zawierciu
    Adres: Leśna 2, 42-400 Zawiercie
    Telefon: 32 672 16 61
  • Starostwo Powiatowe
    Adres: Henryka Sienkiewicza 34, 42-400 Zawiercie
    Telefon: 32 671 07 10

Liczba mieszkańców Zawiercia wynosi blisko 50 tys. osób. Do miejscowości są przypisane:

  • numer kierunkowy – (+48) 32, 
  • kody pocztowe – od 42-400 do 42-431, 
  • oznaczenie rejestracji samochodów – SZA.

Miasto rozciąga się na powierzchni 85,25 kilometra kwadratowego. Przebiegają przez nie trasy o znaczeniu lokalnym i ponadlokalnym. Najważniejsza arterią komunikacyjną jest droga krajowa nr 78 bezpośrednio łącząca Zawiercie między innymi z Siewierzem, Tarnowskimi Górami, Gliwicami, Wodzisławiem Śląskim, Szczekocinami, Jędrzejowem. Przez miejscowość wiodą też drogi wojewódzkie nr 791, 796, a także drogi powiatowe i gminne. 

W pobliżu Zawiercia są zlokalizowane takie miejscowości jak Myszków (centra miast dzieli około 15 kilometrów), Siewierz (również dystans 15 kilometrów), Dąbrowa Górnicza (30 kilometrów), Olkusz (też 30 kilometrów), Pilica (20 kilometrów), Ogrodzieniec (9 kilometrów). Żeby dostać się z Zawiercia do stolicy województwa – Katowic – należy pokonać trasę o długości mniej więcej 43 kilometrów. 

W Zawierciu warto zobaczyć zabytki, np. kościół pw. św. Trójcy i św. Floriana, kościół pw. św. Mikołaja, XIX-wieczny dworek czy pałacyk Stanisława Szymańskiego.

Jak wspomniano na wstępie, Zawiercie to ośrodek przemysłu ciężkiego, w tym wydobywczego, metalowego, hutniczego, które mają tu bardzo długa tradycję. Miejscowość stanowi też ważny ośrodek handlowo-usługowy. Położona nieopodal Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, dobrze skomunikowana z regionem i zarazem stanowiąca bramę do małopolskich rynków zbytu – jest wyjątkowo atrakcyjna pod względem inwestycyjnym. W Zawierciu znajdują się tereny Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Inwestycyjnej. Przedsiębiorcy mogą wynajmować działki pod inwestycje i nieruchomości na preferencyjnych zasadach, korzystać z ulg podatkowych i innych udogodnień. 

W Zawierciu funkcjonuje łącznie 5027 podmiotów gospodarki narodowej (zgodnie z rejestrem REGON – wrzesień 2020 r.). Są to jednostki różnej wielkości:

  • 2 duże podmioty zatrudniające co najmniej 1000 osób, w tym 1 z sektora prywatnego, 
  • 5 dużych jednostek o kadrze rzędu 250-999 pracowników, z czego 3 prywatne, 
  • 45 średniej wielkości jednostek o stanie zatrudnienia od 50 do 249 osób, z czego 20 prywatnych, 
  • 153 małych podmiotów (10-49 pracowników), w tym 123 prywatne, 
  • 4822 mikrojednostki (do 9 miejsc pracy), z czego do sektora prywatnego przynależy 4731. 

Największą grupę tworzą firmy handlowe lub zajmujące się naprawą pojazdów samochodowych – stanowią 31,2% wszystkich podmiotów. Liczne są też przedsiębiorstwa budowlane (11,1%), a także jednostki prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną (8,9%) i zakłady przetwórstwa przemysłowego (8,5%). 

Rynek pracy, oferty pracy – Zawiercie

Rynek pracy w województwie śląskim uchodzi na korzystny dla pracowników. Bezrobocie jest tu niższe niż średnia krajowa, region dynamicznie rozwija się gospodarczo – branże przemysłowa, motoryzacyjna, technologiczna czy usługowa generują tysiące miejsc zatrudnienia. 

Również w Zawierciu pracę od zaraz mogą znaleźć różni specjaliści. Zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych profesji obrazują wyniki corocznej prognozy, wykonywanej na polecenie resortu pracy, Barometr zawodów. 

W powiecie zawierciańskim w 2020 r. największe luki kadrowe dotyczyły trzech grup pracowników z sektora przemysłowego (branży metalowej):

  • monterów konstrukcji metalowych, 
  • pracowników przetwórstwa metali, 
  • spawaczy.

Kto jeszcze ma sporą szansę na pracę w Zawierciu i okolicy? Lista zawodów deficytowych ma kilkadziesiąt pozycji. Najwięcej etatów generują budownictwo i przetwórstwo przemysłowe. Podobnie jak w wielu regionach kraju, także tutaj za mało jest pracowników opieki zdrowotnej. Poszukiwani są też między innymi:

  • z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy ciężarówek, magazynierzy, spedytorzy i logistycy, zaopatrzeniowcy i dostawcy,
  • z branży gastronomicznej – cukiernicy, kelnerzy i barmani, kucharze, piekarze, pomoce kuchenne, 
  • z branży handlowej – kierownicy sprzedaży, przedstawiciele handlowi, sprzedawcy i kasjerzy. 
  • z branży finansowej – pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych,
  • z branży edukacyjnej – logopedzi i audiofonolodzy, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.

Eksperci rynku pracy wskazali też grupę zawodów nadwyżkowych w powiecie zawierciańskim. Z trudnościami ze znalezieniem zatrudnienia muszą liczyć się: 

  • ekonomiści, 
  • operatorzy maszyn włókienniczych, 
  • rzemieślnicy obróbki szkła i metali szlachetnych, 
  • specjaliści technologii żywności i żywienia, 
  • technicy mechanicy.

Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w powiecie zawierciańskim we wrześniu 2020 r. wyniosła 7,1%. Była zatem wyższa niż średnia wojewódzka (4,8%) i średnia krajowa (6,1%). W tym okresie w PUP Zawiercie zarejestrowanych było około 2,9 tys. osób bezrobotnych. 

PUP Zawiercie

Adres: ul. Parkowa 2, 42-400 Zawiercie
E-mail: kazw@praca.gov.pl
Telefon: 32 672-11-79