Praca Poręba

Najnowsze oferty pracy: 13

Praca śląskie najnowsze oferty pracy

Praca w Porębie

Poręba jest niewielką miejscowością w województwie śląskim. Miasto znajduje się w powiecie zawierciańskim, w zielonej okolicy. Krajobraz Poręby, prócz zabudowanego centrum, tworzą pola uprawne (w północnej części) oraz lasy (na południu).

Poręba ma potencjał turystyczny. Warto odwiedzić to miasto, żeby zobaczyć najstarszy pomnik przyrody w województwie śląskim – Dąb Bartek. Jesto to jeden z dwóch kilkusetletnich dębów w Polsce o tym imieniu – szerzej znany, choć młodszy, jest Dąb Bartek ze świętokrzyskiego. Szacuje się, że porębski dąb ma ponad 700 lat. 

Trzeba zwrócić także uwagę, że w Polsce jest kilka miejscowości noszących miano “Poręba”. Również na terenie województwa śląskiego są dwie Poręby. Prócz miasta w powiecie zawierciańskim, jest też wieś o tej nazwie w powiecie pszczyńskim.

Czym charakteryzuje się miasto Poręba (śląskie)? Czy trudno znaleźć w tej miejscowości zatrudnieni? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat społeczno-gospodarczych warunków Poręby, powiatu zawierciańskiego. 

 

Poręba – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Miejscowość ma status gminy miejskiej. Rozciąga się na powierzchni 40,04 kilometra kwadratowego. Zamieszkuje ją około 8,7 tys. osób. Gęstość zaludnienia jest tu niska, wynosi nieco ponad 216 osób na kilometr kwadratowy. 

W Porębie obowiązują:

 • kod pocztowy – 42-480, 
 • numer kierunkowy – (+48) 32, 
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych – SZA. 

Historia osadnictwa na terenach obejmujących współczesną Porębę jest bardzo długa, sięga około XIV wieku. Przez wieki mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, prowadzono też działalność hutniczą na niewielką skalę, wypalano węgiel drzewny. Poręba stała się znaczącym ośrodkiem przemysłu w XVIII wieku, gdy uruchomiono hutę żelaza i fabrykę elementów z żelaza. Przemysł przyspieszył rozwój miejscowości. Poręba uzyskała prawa miejskie w 1973 roku, ale potem je utraciła i przez kilka kolejnych lat stanowiła dzielnicę Zawiercia. Ostatecznie odzyskała prawa miejskie w 1982 roku. 

Poręba leży w otoczeniu:

 • Zawiercia (centra miast dzieli 6 kilometrów), 
 • Łazów (dzieli je około 15-kilometrowa trasa),
 • Myszkowa (odległość 13 kilometrów),
 • Siewierza (oddalonego o 10 kilometrów). 

Żeby dostać się z Poręby do Dąbrowy Górniczej, trzeba przejechać mniej więcej 31 kilometrów, a do Katowic – 40 kilometrów. Szybko można dostać się z miasteczka do międzynarodowego portu lotniczego Katowice-Pyrzowice. Odległość między Porębą a lotniskiem wynosi bowiem tylko 23 kilometry. 

Porębę przecina droga krajowa nr 78, łącząca takie miasta jak Wodzisław Śląski, Rybnik, Gliwice, Tarnowskie Góry, Siewierz, Zawiercie, Szczekociny, Jędrzejów. 

Jak wspomniano na wstępie, w miasteczku znajduje się wielowiekowy Dąb Bartek. Nie jest to jednak jedyna atrakcja Poręby. Przyjezdnych przyciągać może także tutejszy Światowy Festiwal Prażonek, święto kulinarne, w czasie którego można spróbować tego tradycyjnego dania. Prażonki przygotowywane są w żeliwnych kociołkach, których odlew także stanowi tutejszą tradycję. 

Rynek pracy, oferty pracy – Poręba

Poręba stanowi dość zróżnicowany ośrodek gospodarczy. Zgodnie z danymi REGON (wrzesień 2020 r.) działa tu 1 duża firma z sektora prywatnego, zatrudniająca od 250 do 999 osób, 2 podmioty średniej wielkości (50-249 pracowników), w tym jeden z nich jest prywatny, a także 23 średnie (10-49 zatrudnionych) i 739 mikrojednostek (do 9 pracowników). Liczba wszystkich podmiotów gospodarki narodowej w mieście to 765.   

Bliskość innych ośrodków miejskich pozwala na poszerzenie poszukiwań dogodnego etatu o okolicę. Czy trudno tu o pracę? Ważnym wskaźnikiem w ocenie sytuacji na rynku zatrudnienia jest stopa bezrobocia. W powiecie zawierciańskim we wrześniu 2020 r. wynosiła ona 7,1%. Była zatem na wyższym poziomie niż średnia krajowa – 6,1%, a także średnia wojewódzka – 4,8%. 

Aktywizowanie mieszkańców, przyciąganie inwestorów tworzących nowe miejsca pracy – to ważne zadania stojące przed władzami samorządowymi i lokalnymi instytucjami rynku pracy. Mieszkańcy Poręby mogą zwrócić się o pomoc w znalezieniu zatrudnienia do PUP w Zawierciu: 

 • Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu
  Adres: Parkowa 2, 42-400 Zawiercie
  Telefon: 32 672 11 79

Szukaj pracy w mieście