Praca Ogrodzieniec Najnowsze oferty pracy: 1

Praca ŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Ogrodzieńcu

Ogrodzieniec – historia, położenie, ludność

Jak wspomniano na wstępie, jest to miejscowość o wielowiekowych dziejach, czego najlepsze świadectwo stanowi pobliski zamek. Szacuje się, że Ogrodzieniec został założony około XI w. Początkowo na wzgórzu wzniesiono zamek drewniany, ten nie przetrwał jednak najazdu Tatarów. W jego miejsce wzniesiono kamienną budowlę. W Ogrodzieńcu przez wieki trudniono się rolnictwem, handlem, możnowładcy przyjeżdżali tu na polowania. W XIX wieku w miasteczku zaczął rozwijać się przemysł, przede wszystkim materiałów budowlanych. 

Ogrodzieniec (śląskie) to miejscowość położona na południowy wschód od stolicy województwa – Zawiercia. Centra obu miejscowości dzieli niespełna 9 kilometrów. Z Ogrodzieńca także blisko do Olkusza (22 kilometry), Siewierza (24 kilometry), Pilicy (11 kilometrów), Wolbromia (25 kilometrów). By dostać się z miasteczka do stolicy województwa śląskiego – Katowic, trzeba pokonać około 47-kilometrową trasę, a do stolicy województwa małopolskiego, Krakowa – 61-kilometrową. Transport na poziomie lokalnym i ponadlokalnym zapewniają drogi wojewódzkie – krzyżujące się tu DW 790 i DW 791, a także drogi lokalne. Na północ od miejscowości, na wysokości Zawiercia, przebiega z kolei droga krajowa nr 78.

Powierzchnia miasta wynosi 28,56 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Ogrodzieńca to około 4,3 tys. osób. Gęstość zaludnienia jest tu zatem bardzo niska (150,6 osób na kilometr kwadratowy). Prócz zabudowanego centrum, w obrębie granic miasta znajduje się wiele terenów rolnych oraz zalesionych. 

Ogroniedziec ma przypisany numer kierunkowy (+48) 32, kod pocztowy 42-440, a także oznaczenie rejestracji pojazdów SZA. 

Ogrodzieniec – atrakcje turystyczne

Zamek w Ogrodzieńcu – a właściwie zlokalizowany około 2 kilometrów za granicami miasta, na Górze Zamkowej w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – to jedna z największych atrakcji regionu. Ta dawna budowla warowna ma rodowód średniowieczny. Monumentalne ruiny górują nad okolicą, robiąc wrażenie na turystach – nie dziwi zatem, że zamek przyciąga każdego roku rzesze zwiedzających z całego świata. Budowla stanowiła take plan filmowy (np. dla “Zemsty” Andrzeja Wajdy, serialu “Wiedźmin”) i miejsce nagrywania teledysków polskich i zagranicznych artystów. 

Warto zwrócić uwagę na otaczające Zamek Ogrodzieniec parki tematyczne, które mają zachęcić dzieci do poznawania historii, bawić i uczyć. 

Również w samej miejscowości warto zatrzymać się w kilku interesujących miejscach. Godny odwiedzenia jest na przykład XVIII-wieczny Kościół Przemienienia Pańskiego (kościół rzymskokatolickiej parafii w Ogrodzieńcu). 

Rynek pracy w województwie śląskim – Ogrodzieniec, powiat zawierciański

W Ogrodzieńcu rozwija się drobna przedsiębiorczość. Zgodnie z rejestrem REGON (wrzesień 2020 r.), na terenie miasteczka funkcjonuje 508 podmiotów gospodarki narodowej, wszystkie z sektora MŚP. 99,6% to małe i mikrojednostki. Jedyne dwa średniej wielkości zakłady pracy, zatrudniające od 50 do 249 pracowników – to placówki budżetowe. 

Jeśli chodzi o rodzaj działalności zarobkowej prowadzonej przez mieszkańców, na terenie Ogrodzieńca dominują firmy handlowe i zajmujące się naprawą pojazdów – stanowią 30,3% wszystkich podmiotów gospodarki. Na drugim miejscu – 12,6% – są przedsiębiorstwa budowlane. 9,3% stanowią natomiast zakłady przetwórstwa przemysłowego. 

Czy w związku z tym trudno tu o pracę? Ogrodzieniec i okolice stwarzają dość ograniczone możliwości, jeśli chodzi o rozwój kariery. Rynek pracy w mieście nie jest duży, dlatego część osób decyduje się na zatrudnienie w sąsiednich miejscowościach. 

Instytucją rynku pracy, pomagającą w znalezieniu zatrudnienia mieszkańcom Ogrodzieńca, jest PUP w Zawierciu: 

  • Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu
    Adres: Parkowa 2, 42-400 Zawiercie
    Telefon: 32 672 11 79

Zgodnie z danymi GUS, bezrobocie w powiecie zawierciańskim jest wyższe od średniej krajowej i wojewódzkiej. We wrześniu 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła 7,1%. Dla porównania, w tym samym okresie wskaźnik dla Polski był na poziomie 6,1%, a dla województwa śląskiego – 4,8%.