Myszków to miejscowość znajdująca się w województwie śląskim. Stanowi stolicę powiatu myszkowskiego. Myszkowa na mapie województwa należy szukać na północny-wschód od Katowic i na południowy wschód od Częstochowy. Nie jest to wysoce zurbanizowana okolica. W granicach miasta, prócz gęsto zabudowanego centrum, znajdują się zarówno pola uprawne, jak i obszary zalesione.
Miasteczko powstało z połączenia pomniejszych miejscowości w jeden organizm miejski. Myszków uzyskał status miasta w 1950 r.

Z uwagi na bogactwo naturalne – znajdujące się tu złoża rud żelaza – miejscowość rozwija się jako ośrodek przemysłu metalurgicznego. Tradycje przemysłowe, także związane z innymi jego gałęziami, jak motoryzacja, branża papiernicza czy elektromaszynowa – są w Myszkowie bardzo silne. Duże przedsiębiorstwa, w tym z kapitałem zagranicznym, generują miejsca pracy dla tysięcy myszkowian.
Czy trudno znaleźć w Myszkowie pracę? Jak wygląda profil gospodarczy tego miasta w województwie śląskim?
Myszków – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Liczba mieszkańców Myszkowa wynosi około 32 tys. osób. Miasteczko zajmuje powierzchnię 74 kilometrów kwadratowych. Obejmuje je kod pocztowy 42-300, oznaczenie tablic rejestracyjnych SMY oraz numer kierunkowy (+48) 34.
Z kolei powiat myszkowski zamieszkuje blisko 71 tys. osób. Rozciąga się on na powierzchni 478,62 kilometra kwadratowego. Prócz Myszkowa obejmuje także miasta (gminy miejsko-wiejskie) Koziegłowy, Żarki, a także gminy wiejskie: Niegową i Poraj.
Miejscowość znajduje się w odległości około 45 kilometrów od Katowic i 39 kilometrów od Częstochowy. Większe ośrodki położone w pobliżu to także:
- Zawiercie – dystans 14 kilometrów,
- Siewierz – odległość 15 kilometrów,
- Koziegłowy – oddalone o 13 kilometrów.
Niedaleko stąd także do Pyrzowic, w których znajduje się międzynarodowy port lotniczy – 29 kilometrów.
Myszków znajduje się w samym środku trójkąta wyznaczonego przez trzy ważne w skali kraju i regionu arterie komunikacyjne – DK1, DK78 i DK 46. Samo miasteczko przecinają drogi wojewódzkie – nr 789, 791, 793.
W miejscowości znajduje się także stacja kolejowa. Obsługuje ona między innymi pociągi linii kolejowej nr 4 (Centralnej Magistrali Kolejowej), łączącej 4 województwa: śląskie, świętokrzyskie, łódzkie i mazowieckie. Warto przy tym dodać, że sam myszkowski dworzec kolejowy ma status zabytku – pochodzi z XIX wieku.
Myszków to miasto dość elkeltyczne – z jednej strony wyraźnie zaznaczony jest jego rys przemysłowy, z drugiej – duża część obszaru miasta to pola uprawne. Oprócz wymienionego wyżej dworca jest tu kilka innych ciekawych zabytków. Uwagę zwraca przede wszystkim Pałac Augusta Schmelzera, a także Kaplica Narodzenia NMP.
Jak wspomniano na wstępie, jest to miasto, w którym duże znaczenie odgrywa przemysł, przede wszystkim metalurgiczny, maszynowy i elektromaszynowy, a także spożywczy. W przeszłości ważnym pracodawcą były także Myszkowskie Zakłady Papiernicze – przedsiębiorstwo założone w 1984 r. już nie istnieje, niemniej w zabytkowych halach produkcyjnych funkcjonuje prywatna firma z branży papierniczej.
W mieście najliczniejszą reprezentację mają z kolei firmy handlowe lub zajmujące się naprawą pojazdów – jest ich łącznie 887 (REGON, wrzesień 2020 r.). Na drugim miejscu pod względem liczebności są zakłady przemysłowe – 378 jednostek, a na trzecim – przedsiębiorstwa budowlane – 367.
Podmioty gospodarki narodowej w Myszkowie (REGON, wrzesień 2020 r.):
- ogółem – 3170,
- zatrudniające od 250 do 999 pracowników – 2 (oba z sektora publicznego),
- zatrudniające od 50 do 249 pracowników – 25 (11 z sektora publicznego),
- zatrudniające od 10 do 49 pracowników – 117 (25 z sektora publicznego),
- zatrudniające od 0 do 9 pracowników – 3026 (42 z sektora publicznego).
Rynek pracy, oferty pracy – Myszków
Czy trudno o pracę w Myszkowie? Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w powiecie myszkowskim nieco przewyższa średnią krajową, jest także zdecydowanie wyższa od wartości obliczonej dla województwa.
Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):
- powiat myszkowski – 6,8%,
- województwo śląskie – 4,8%,
- Polska – 6,1%.
We wrześniu 2020 r. około 1,8 mieszkańców powiatu miało status osoby bezrobotnej.
PUP Myszków
W znalezieniu w Myszkowie i okolicach pracy pomaga:
Powiatowy Urząd Pracy w Myszkowie
Adres: ul. Partyzantów 21, 42-300 Myszków
E-mail: kams@praca.gov.pl
Telefon: 34 313 50 20, 34 313 43 79, 784 087 342, 784 087 343, 784 087 345