Praca Praszka

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 204

Praca w Praszce

Praszka to mała miejscowość znajdująca się w powiecie oleskim, w województwie opolskim. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Praszka. 

Praszka stanowi centrum przemysłu, przede wszystkim motoryzacyjnego. Rozwija się tu handel, część mieszkańców miasta utrzymuje się także z rolnictwa. Na kogo czekają zatem w Praszce oferty pracy? Czy warto brać pod uwagę tę miejscowość, szukając posady w woj. opolskim? Czytaj dalej i zapoznaj się z krótką, społeczno-gospodarczą charakterystyką Praszki. 

Praszka – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Praszka jest jednym z 4 miast powiatu oleskiego. Miejscowość zajmuje powierzchnię 9,45 kilometra kwadratowego, liczy około 7,8 tys. mieszkańców. Do Praszki są przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 34, 
 • kod pocztowy – 46-320, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – OOL. 

Jest to miasteczko o średniowiecznym rodowodzie – prawa miejskie otrzymało pod koniec XIV wieku. Do dziś przetrwało kilka ciekawych zabytków, jak kościół Wniebowzięcia NMP z XIX wieku, wieża ciśnień z początku XX wieku, dawna synagoga, w której obecnie mieści się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Praszce. Na rynku uwagę zwraca pomnik św. Floriana, patrona miasta, a także tutejsza studnia. 

Gmina Praszka rozciąga się na powierzchni 102,8 kilometra kwadratowego. Jej populacja wynosi niespełna 13,7 tys. osób. 

Miasto stanowi węzeł komunikacyjny, w którym łączą się drogi krajowe nr 45 i 42. W pobliżu przebiega także droga wojewódzka nr 487. Rozbudowana infrastruktura transportowa pozwala na sprawną komunikację między Praszką a sąsiednimi miejscowościami, np. Gorzowem Śląskim, Kluczborkiem, Wieluniem, Krzepicami, Działoszynem, Rudnikami, Jaworznem. 

Warto dodać, że Praszka znajduje się na styku trzech województw – opolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Dobra lokalizacja i ułatwiony transport to ważne atuty inwestycyjne. Poszerzają także rynek pracy dla mieszkańców Praszki – część z nich decyduje się na zatrudnienie poza miejscem zamieszkania.

Rynek pracy, oferty pracy – Praszka

Praszka prężnie rozwija się gospodarczo. W mieście ma lokalizację jeden z największych pracodawców województwa opolskiego, amerykański koncern motoryzacyjny, zatrudniający około 800 pracowników. W Praszce prowadzone są także inne gałęzie przemysłu – maszynowy, AGD, meblowy, elementów budowlanych, spożywczy. W Praszce rozwija się handel i budownictwo. 

Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, 30.09.2020 r.) w miejscowości funkcjonuje łącznie 831 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 1 duża firma (250-999 pracowników),
 • 3 średnie podmioty (50-249 pracowników),
 • 27 małych jednostek (10-49 pracowników), 
 • 800 mikropodmiotów (0-9 pracowników). 

Najliczniejsze są w Praszce firmy zajmujące się handlem i naprawą pojazdów (stanowią 31% ogółu podmiotów). Na drugim miejscu znajdują się zakłady przetwórstwa przemysłowego (11,8%), a na trzecim – przedsiębiorstwa budowlane (10,7%). Sporo jest też podmiotów prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną – to 9,5% wszystkich podmiotów gospodarki w Praszce. 

Silne uprzemysłowienie i duży zakład przemysłowy sprawiają, że w Praszce najłatwiej znaleźć pracę osobom o wykształceniu technicznym, na przykład z różnego rodzaju uprawnieniami do obsługi maszyn. Niemniej na terenie całego powiatu oleskiego poszukiwani są różni specjaliści, o czym świadczą wyniki badania Barometr zawodów 2020. Wśród profesji deficytowych znajdują się między innymi:

 • kierowca ciężarówki, 
 • lekarz, 
 • pielęgniarka, położna, 
 • tapicer, 
 • technik informatyk. 

Lista zawodów deficytowych jest bardzo długa, obejmuje kilkadziesiąt pozycji z wielu branż, np. gastronomicznej, handlowej, transportowej, budowlanej czy IT. W powiecie notuje się też zawody nadwyżkowe. Ze znalezieniem pracy mogą mieć kłopoty:

 • fizjoterapeuci i masażyści,
 • fryzjerzy,
 • pedagodzy.

Bezrobocie w powiecie oleskim jest bardzo niskie, i to zarazem na tle województwa, jak i całego kraju. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła w powiecie 4,8% (w tym samym czasie w woj. opolskim – 6,8%, w Polsce – 6,1%). 

Szukający zatrudnienia mieszkańcy Praszki mogą korzystać z pomocy PUP w Oleśnie:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie
  Adres: Dworcowa 4, 46-300 Olesno
  Telefon: 34 359 78 96

We wrześniu 2020 r. w rejestrze urzędu pracy znajdowało się 1,2 tys. osób bezrobotnych.