Praszka – podstawowe informacje
Praszka jest jednym z 4 miast powiatu oleskiego. Miejscowość zajmuje powierzchnię 9,45 kilometra kwadratowego, liczy około 7,8 tys. mieszkańców. Do Praszki są przypisane:
- numer kierunkowy – (+48) 34,
- kod pocztowy – 46-320,
- oznaczenie rejestracji pojazdów – OOL.
Gmina Praszka rozciąga się na powierzchni 102,8 kilometra kwadratowego. Jej populacja wynosi niespełna 13,7 tys. osób.
Miasto stanowi węzeł komunikacyjny, w którym łączą się drogi krajowe nr 45 i 42. W pobliżu przebiega także droga wojewódzka nr 487. Rozbudowana infrastruktura transportowa pozwala na sprawną komunikację między Praszką a sąsiednimi miejscowościami, np. Gorzowem Śląskim, Kluczborkiem, Wieluniem, Krzepicami, Działoszynem, Rudnikami, Jaworznem.
Warto dodać, że Praszka znajduje się na styku trzech województw – opolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Dobra lokalizacja i ułatwiony transport to ważne atuty inwestycyjne. Poszerzają także rynek pracy dla mieszkańców Praszki – część z nich decyduje się na zatrudnienie poza miejscem zamieszkania.
Praszka – firmy, potencjał inwestycyjny
Praszka prężnie rozwija się gospodarczo. W mieście ma lokalizację jeden z największych pracodawców województwa opolskiego, amerykański koncern motoryzacyjny, zatrudniający około 800 pracowników. W Praszce prowadzone są także inne gałęzie przemysłu – maszynowy, AGD, meblowy, elementów budowlanych, spożywczy. W Praszce rozwija się handel i budownictwo.
Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, 30.09.2020 r.) w miejscowości funkcjonuje łącznie 831 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:
- 1 duża firma (250-999 pracowników),
- 3 średnie podmioty (50-249 pracowników),
- 27 małych jednostek (10-49 pracowników),
- 800 mikropodmiotów (0-9 pracowników).
Najliczniejsze są w Praszce firmy zajmujące się handlem i naprawą pojazdów (stanowią 31% ogółu podmiotów). Na drugim miejscu znajdują się zakłady przetwórstwa przemysłowego (11,8%), a na trzecim – przedsiębiorstwa budowlane (10,7%). Sporo jest też podmiotów prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną – to 9,5% wszystkich podmiotów gospodarki w Praszce.
Praca – Praszka (opolskie)
Silne uprzemysłowienie i duży zakład przemysłowy sprawiają, że w Praszce najłatwiej znaleźć pracę osobom o wykształceniu technicznym, na przykład z różnego rodzaju uprawnieniami do obsługi maszyn. Niemniej na terenie całego powiatu oleskiego poszukiwani są różni specjaliści, o czym świadczą wyniki badania Barometr zawodów 2020. Wśród profesji deficytowych znajdują się między innymi:
- kierowca ciężarówki,
- lekarz,
- pielęgniarka, położna,
- tapicer,
- technik informatyk.
Lista zawodów deficytowych jest bardzo długa, obejmuje kilkadziesiąt pozycji z wielu branż, np. gastronomicznej, handlowej, transportowej, budowlanej czy IT. W powiecie notuje się też zawody nadwyżkowe. Ze znalezieniem pracy mogą mieć kłopoty:
- fizjoterapeuci i masażyści,
- fryzjerzy,
- pedagodzy.
Bezrobocie w powiecie oleskim jest bardzo niskie, i to zarazem na tle województwa, jak i całego kraju. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła w powiecie 4,8% (w tym samym czasie w woj. opolskim – 6,8%, w Polsce – 6,1%).
Szukający zatrudnienia mieszkańcy Praszki mogą korzystać z pomocy PUP w Oleśnie:
- Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie
Adres: Dworcowa 4, 46-300 Olesno
Telefon: 34 359 78 96
We wrześniu 2020 r. w rejestrze urzędu pracy znajdowało się 1,2 tys. osób bezrobotnych.