Gorzów Śląski jest miejscowością położoną w województwie opolskim, przy granicy z województwem łódzkim. Przynależy do powiatu oleskiego i jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Gorzów Śląski.
Miasto leży na Górnym Śląsku, nad rzeką Prosną. Cechuje się bardzo długą historią – prawa miejskie nadano mu już w XIII wieku. Nie znajdziemy tu wielu zabytków, niemniej, warto zwrócić uwagę na kościół Trójcy Świętej i Kościół Ewangelicko-Augsburski Krzyża Jezusowego – obie budowle pochodzą z XIX wieku.
Współcześnie miasteczko rozwija się jako ośrodek przemysłu – m.in. maszynowego, a także handlu i usług. Na kogo czekają w Gorzowie Śląskim oferty pracy? Czytaj dalej i poznaj sytuację na tutejszym rynku zatrudnienia.
Gorzów Śląski – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Gorzowa Śląskiego na mapie woj. opolskiego należy szukać nieopodal Kluczborka (dystans 16 kilometrów), Olesna (18 kilometrów), Krzepic (25 kilometrów), Wielunia (25 kilometrów). Z Gorzowem Śląskim sąsiaduje miasto Praszka.
Okolicę cechuje rozbudowana infrastruktura transportowa. Przez Gorzów Śląski przebiega droga krajowa nr 45, która łączy się tutaj z drogą wojewódzką nr 487. Obie trasy, a także sieć dróg gminnych i powiatowych, zapewniają szybką komunikację w obrębie regionui poza nim. To ważna zaleta zarówno dla osób znajdujących zatrudnienie w tej części województwa opolskiego, jak i prowadzących tu działalność gospodarczą, wykorzystujących okoliczne rynki zbytu.
Powierzchnia miejscowości wynosi 18,68 kilometra kwadratowego, a populacja – około 2,5 tys. mieszkańców. W granicach miasta, prócz zurbanizowanego centrum, znajdują się tereny rolnicze. Gęstość zaludnienia w Gorzowie Śląskim jest bardzo niska, nieznacznie przekracza 134 osoby na kilometr kwadratowy.
Chcąc dodzwonić się do miasta, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 34, przesyłki do Gorzowa Śląskiego adresuje się z kodem pocztowym 46-310. Tutejsze samochody są z kolei rejestrowane z oznaczeniem OOL.
W mieście nie znajdziemy wielu zabytków. Niemniej warto zobaczyć na przykład kościół pw. Świętej Trójcy.
Gorzów Śląski stanowi centrum administracyjne miasta i gminy. Znajduje jest tu:
- Urząd miasta Gorzów Śląski
Adres: Wojska Polskiego 15, 46-310 Gorzów Śląski
Telefon: 34 350 57 10
Osoby szukające zatrudnienia lub innych form wsparcia zawodowego mogą zgłaszać się do PUP Olesno:
- Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie
Adres: Dworcowa 4, 46-300 Olesno
Telefon: 34 359 78 96
Rynek pracy, oferty pracy – Gorzów Śląski
Gospodarka Gorzowa Śląskiego opiera się na działalności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Również na terenie gminy nie funkcjonują duże firmy. Do ważnych branż rozwijanych w Gorzowie Śląskim należą między innymi handlowa, budowlana, a także maszynowa.
Zgodnie z REGON (wrzesień 2020 r.) w Gorzowie Śląskim funkcjonują łącznie 233 podmioty gospodarki narodowej, w tym:
- 217 mikro- (0-9 pracowników),
- 14 małych (10-49 pracowników),
- 2 średnie (50-249 pracowników).
Najwięcej podmiotów zajmuje się handlem lub naprawą pojazdów (26,2% ogółu). Na drugim miejscu pod względem liczby jednostek są przedsiębiorstwa budowlane (16,7%), a na trzecim podmioty prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną (8,2%).
Kto ma największą szansę znaleźć w powiecie oleskim i Gorzowie Śląskim pracę? Informacji na ten temat dostarcza między innymi cykliczne badanie Barometr zawodów. Jest to prognoza wykonywana na zlecenie resortu pracy, ukazująca zapotrzebowanie na rynkach pracy w poszczególnych powiatach i województwach. Przykładowo, w 2020 r. największy deficyt pracowników obejmuje pięć grup zawodów:
- kierowców ciężarówek,
- lekarzy,
- pielęgniarek i położnych,
- tapicerów,
- techników informatyków.
Lista profesji deficytowych jest jednak bardzo długa, dotyczy między innymi branży budowlanej, motoryzacyjnej, handlowej, produkcji przemysłowej, gastronomii.
Z kolei z dużą konkurencją na rynku w powiecie oleskim muszą się liczyć:
- fizjoterapeuci i masażyści,
- fryzjerzy,
- pedagodzy.
Poziom bezrobocia w powiecie oleskim należy przy tym do najniższych w województwie. Niższa stopa bezrobocia notowana jest tylko w Opolu.
Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):
- powiat oleski – 4,8%,
- Opole – 3,7%,
- województwo opolskie – 6,8%,
- Polska – 6,1%.