Praca Wołczyn

Praca w Wołczynie

Wołczyn to mała miejscowość położona w powiecie kluczborskim, w województwie opolskim. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Wołczyn. 

Jak wygląda tutejszy rynek zatrudnienia? Zapoznaj się z podstawowymi danymi dotyczącymi sytuacji społeczno-gospodarczej w Wołczynie i okolicach, i zdecyduj, czy warto brać pod uwagę to miasto, przeglądając oferty pracy w województwie opolskim. 

 

Wołczyn – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Wołczyn to jedno z trzech miast w powiecie kluczborskim, obok stolicy powiatu, czyli Kluczborka, oraz Byczyny. Miasteczko liczy około 5,9 tys. mieszkańców, rozciąga się na powierzchni 7,36 kilometra kwadratowego. Do Wołczyna są przypisane:

 • kod pocztowy – 46-250, 
 • numer kierunkowy – (+48) 77, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – OKL.

Wołczyn to siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej. Cała gmina zajmuje obszar 240,86 kilometra kwadratowego, a jej populacja wynosi 13,8 tys. osób. Gmina ma charakter w znacznej mierze rolniczy.

 • Wołczyn – urząd miasta i gminy:
  Adres: Dworcowa 1, 46-250 Wołczyn
  Telefon: 77 418 83 40

Jak wspomniano na wstępie, Wołczyn znajdował się niegdyś na szlaku kupieckim z Krakowa do Wrocławia. Współcześnie również jest dobrze skomunikowany z regionem. Miejscowość przecina droga krajowa nr 42, zapewniająca bezpośrednie połączenie z oddalonym o niecałe 14 kilometrów Kluczborkiem czy znajdującym się w odległości 25 kilometrów Namysłowem. Blisko Wołczyna leżą także takie większe miasta jak Kepno (34 kilometry), Byczyna (17 kilometrów) czy Olesno (35 kilometrów). By dostać się z miasteczka do stolicy woj. opolskiego – Opola – trzeba pokonać trasę o długości około 47 kilometrów. 

Miasto pełni funkcje społeczne i kulturalne. Działają tu między innymi DPS, dom kultury Wołczyn i inne instytucje. 

 • Dom Pomocy Społecznej
  Adres: Opolska 28, 46-250 Gierałcice
  Telefon: 77 417 76 10
 • Wołczyński Ośrodek Kultury
  Adres: ul. Opolska 2, 46-250 Wołczyn
  Telefon: 77 41 88 692

Wołczynianie, którzy szukają zatrudnienia, mogą z kolei zwracać się o pomoc do PUP w Kluczborku: 

 • Powiatowy Urząd Pracy w Kluczborku
  Adres: Sienkiewicza 22B, 46-200 Kluczbork
  Telefon: 77 447 13 88

Miasto ma dzieje sięgające średniowiecza. Wołczyn uzyskał prawa miejskie już w 1261 roku. Z powstaniem Wołczyna wiążą się legendy, w których istotnym elementem jest wół – zwierzę, od którego miasto wzięło swoją nazwę. Na rozwój Wołczyna znaczny wpływ miała przez wieki dogodna lokalizacja na szlaku handlowym łączącym Kraków i Wrocław (przez Kluczbork). Do dziś w Wołczynie można podziwiać zabytki – między innymi kościół św. Teresy z Lisieux czy kościół ewangelicko-augsburski z połowy XIX w. 

Wołczyn leży w zielonej okolicy – w granicach gminy znajdują się rezerwaty przyrody Krzywiczyny i Komorzno z licznymi pomnikami przyrody. Na południe od miasta są też rozległe tereny Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jest to atrakcyjna okolica, która zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu, uprawiania sportu i rekreacji. 

Rynek pracy, oferty pracy – Wołczyn

Wołczyn stanowi ważny ośrodek gospodarczy przede wszystkim o zasięgu lokalnym. W miasteczku rozwija się drobny przemysł – działają między innymi producenci szkła ozdobnego, maszyn rolniczych i komunalnych, mebli, drożdży, rolet, włókniny puszystej i inni. Miejscowość stanowi także ośrodek handlu, usług, część mieszkańców decyduje się na działalność agroturystyczną. 

Zgodnie z rejestrem REGON (październik 2020 r., GUS) w mieście Wołczyn funkcjonuje 590 podmiotów gospodarki narodowej, z czego:

 • 1 to duże przedsiębiorstwo zatrudniające 250-999 pracowników, 
 • 6 to jednostki średniej wielkości, generujące 50-249 miejsc pracy, 
 • 15 to małe podmioty, o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 pracowników, 
 • 568 to mikrojednostki obejmujące od 0 do 9 pracowników. 

Czy trudno dostać w tym mieście pracę? Wołczyn nie stanowi rozbudowanego rynku zatrudnienia, miejsca pracy generują jednak wspomniane zakłady produkcyjne, a także handel czy turystyka. Warto zauważyć, że z uwagi na dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową część mieszkańców decyduje się na zatrudnienie w okolicznych miejscowościach. 

W powiecie kluczborskim stopa bezrobocia jest dość wysoka – w październiku 2020 r. wg GUS wynosiła 8,3% (dla porównania wskaźnik dla Polski – 6,1%, a dla województwa opolskiego – 6,7%). Nie oznacza to jednak, że nie ma tu ofert pracy. Oceniając własne szanse na zatrudnienie w okolicy, warto sięgnąć do Barometru zawodów, czyli ogólnopolskiego, corocznego badania obrazującego zapotrzebowanie na rynku pracy. 

Przykładowo, w 2020 r. w powiecie strzeleckim najbardziej poszukiwanymi pracownikami byli:

 • z branży budowlanej – betoniarze i zbrojarze, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych; 
 • z branży motoryzacyjnej, produkcji przemysłowej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, tapicerzy;
 • z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy;
 • z branży gastronomicznej – kucharze, pomoce kuchenne; 
 • z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – lekarze, pielęgniarki i położne;
 • z branży handlowej – sprzedawcy i kasjerzy.

Są to profesje o dużym deficycie. Warto zapoznać się z pełną listą zawodów deficytowych. Z kolei w nadwyższe z powiecie są dwie grupy profesji:

 • ekonomiści,
 • specjaliści technologii żywności i żywienia.