Praca Wieluń

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 270

 • Cieśla / Zbrojarz / Betoniarz

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   łódzkie
  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Nysa
  pracownik fizyczny
  1 dni
 • Monter rurociągów

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   łódzkie
  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny
  2 dni

Praca w Wieluniu

Wieluń – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Wieluń (województwo łódzkie) to siedziba powiatu, gminy miejsko-wiejskiej i istotny w regionie ośrodek gospodarczy, kulturalny i handlowy. Miasto liczy ponad 2,2 tysięcy mieszkańców i rozciąga się na prawie 17 km² terenu. Poszukując pracy w województwie łódzkim, warto sprawdzić, co do zaoferowania mają wieluńskie firmy. Czy łatwo tu o zatrudnienie? W jakim stopniu rozwinięta jest przedsiębiorczość?

Wieluń leży w południowo-zachodniej części województwa. Z Łodzią dzieli go 100 km, mniej z Częstochową (ok. 70 km) i z Opolem (ponad 80 km). By dojechać do stolicy Polski, należy pokonać 220 km. Przez miasto przebiega rozbudowana sieć dróg, która usprawnia komunikację między ważnymi ośrodkami miejskimi. Na węzeł komunikacyjny w Wieluniu składają się trzy drogi krajowe (nr 43, nr 45, nr 74) oraz trzy wojewódzkie (nr 481, nr 486 i nr 488).

Miasto ma długą historię, pełną wzlotów i upadków. Pierwsze ślady osadnictwa w na tych terenach pochodzą ze średniowiecza, z XIII w., a już w 1283 r. Wieluń otrzymał prawa miejskie. Pamiętną datą, nie tylko w historii miasta, ale też Polski, jest 1 września 1939 r., kiedy to o godzinie 4:40 niemieckie Luftwaffe zbombardowało miasto. W wyniku ataku śmierć poniosło ponad tysiąc wielunian, a miasto zostało doszczętnie zrujnowane (zniszczeniu uległo 75% zabudowań w centrum). Bombardowanie stało się symbolem wojny totalnej, wymierzonej nie w wojska, ale w ludność cywilną. Zdaniem wielu historyków nalot poprzedził o kilka minut atak na Westerplatte. Dziś w mieście organizowanych jest wiele wydarzeń upamiętniających ten trudny czas.

Mimo wojennych zniszczeń można także znaleźć w Wieluniu zabytki. Do najstarszych należą ruiny murów obronnych wraz z fragmentem Baszty Swawola i Bramy Kaliskiej, Brama Krakowska i ratusz oraz dawny zamek (prawdopodobnie wzniesiony za Kazimierza Wielkiego), na którego fundamentach wybudowano klasycystyczny budynek. Współcześnie to siedziba Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Wieluniu. Zabytkowy charakter mają także obiekty sakralne – kościół Bożego Ciała, kościół parafialny pw. św. Józefa, kościół i klasztor bernardynek, kościół i klasztor reformatów czy kościół w parafii św. Stanisława. W Wieluniu z pewnością zaplanują coś dla siebie wszyscy miłośnicy historii.

Lokalny samorząd dokłada starań, by podnosić jakość życia w mieście. Wielunianie mają do dyspozycji rozbudowane zaplecze sportowo-rekreacyjne, na które składają się stadion miejski, hala sportowa, kryta i niekryta pływalnia, sala gimnastyczna, boiska, skatepark oraz czynne w sezonie zimowym sztuczne lodowisko. Aktywności kulturalne organizują Wieluński Dom Kultury, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna oraz muzeum w Wieluniu.

Rynek pracy, oferty pracy – Wieluń

Co znaleźć może osoba deklarująca: „Szukam pracy w Wieluniu”? Zgodnie z prowadzonym co roku badaniem Barometr zawodów, prognozującym sytuację na rynku pracy w poszczególnych regionach Polski, w powiecie wieluńskim pracodawcy mają trudność ze zrekrutowaniem pracowników w kilku branżach. Deficyt dotyczy pracowników budowy o różnych kwalifikacjach (np. betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, kierowników budowy), pracowników opieki medycznej i służb mundurowych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, kierowców, elektryków, elektromechaników i elektromonterów. Oferty pracy w Wieluniu i okolicy powinni bez większych trudności odnaleźć także kucharze, lakiernicy, masarze i przetwórcy ryb, operatorzy obrabiarek skrawających, psycholodzy i psychoterapeuci, spawacze i ślusarze. Jako zawód nadwyżkowy w Barometrze zawodów 2020 został z kolei wskazany ekonomista.

W Wieluniu oferty pracy można znaleźć zarówno w małych firmach, jak i większych przedsiębiorstwach. Na 2915 podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w systemie REGON (dane na 31.05.2020 r.) pięć największych utrzymuje stan kadry na poziomie 250-999 osób. Jednostki zatrudniające między 50 a 249 pracowników są w mieście 34, a małych firm, liczących od 20 do 49 osób jest 111. 96% podmiotów przynależy do sektora prywatnego, a liczba osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wynosi 2100. Pracy w Wieluniu można więc szukać zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i małych firmach o nierozbudowanej strukturze organizacyjnej.

Najwięksi wieluńscy pracodawcy to zakład produkujący naczepy oraz producent świec zapachowych. W gminie rozwijają się też przemysł, m.in. odzieżowy, urządzeń technologicznych i konstrukcji stalowych, oraz rynek usług (przede wszystkim budowlanych, transportowych, gastronomicznych i hotelowych). Stopa bezrobocia w powiecie wieluńskim w maju 2020 r. wynosiła 6,3%. Była zatem nieco powyżej stopy w całym województwie łódzkim i kraju (w obu przypadkach po 6,0%). PUP Wieluń miał w swoim rejestrze w tamtym okresie 2,1 tys. osób bezrobotnych.

PUP Wieluń

Adres: ul. Sieradzka 56a, 98-300 Wieluń

E-mail: lowi@praca.gov.pl

Telefon: 43 843-47-33, 43 843-46-20.