Praca Żmigród Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 15

Praca DOLNOŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Żmigrodzie

Żmigród jest miejscowością zlokalizowaną w południowo-zachodniej części Polski – w województwie dolnośląskim i powiecie trzebnickim. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Żmigród. Miasteczko to lokalny ośrodek gospodarczy i kulturalny. Co ma do zaoferowania mieszkańcom? Do kogo kierowane są najczęściej w Żmigrodzie oferty pracy? Oto kilka podstawowych informacji na temat tej miejscowości.

Jest to bardzo stare miasteczko, które prawa miejskie otrzymało już w XIII wieku. Warto zwrócić uwagę na nazwę, a także herb Żmigrodu. Nazwa powstała przez połączenie słów żmija oraz gród – miasteczko miało być zatem siedzibą żmij lub smoka. Wizerunek zielonego smoka oplatającego wieżę zamkową znajdziemy w herbie. Źródła historyczne milczą na temat tego, czy żył w tych stronach jakiś wielki gad, którego można by nazwać smokiem. Niemniej do dziś można podziwiać liczne zabytki nawiązujące do wielobarwnej historii miasta. W Żmigrodzie zamek znajdował się już prawdopodobnie w średniowieczu. Do dziś zachowała się gotycka XVI-wieczna Baszta Mieszkalna. Otacza ją park, w którym warto zwrócić również uwagę na monumentalny pomnik przyrody – około 400-letni dąb szypułkowy Melchior o obwodzie ponad 630 cm. Kolejnym ważnym zabytkiem jest pałac w Żmigrodzie, pochodzący z XVII-wieku i utrzymany w stylu barokowym. Budowla została zniszczona przez podpalenie tuż po zakończeniu działań zbrojnych II wojny światowej, w 1945 r. – do dziś można podziwiać jej zrewitalizowane ruiny. Inne ważne atrakcje Żmigrodu to Kościół Świętej Trójcy i dawny ewangelicki, a obecnie katolicki Kościół św. Stanisława Kostki. Pozytywne wrażenie sprawia całe historyczne centrum miasta, wraz z rynkiem w Żmigrodzie i otaczającymi go starymi kamieniczkami.

Liczba mieszkańców Żmigrodu wynosi około 6,4 tys. osób (Główny Urząd Statystyczny – lipiec 2020 r.). Powierzchnia miasta to z kolei 9,49 kilometrów kwadratowych. Miejscowość obejmuje strefa numeracyjna 71 oraz kod pocztowy 55-140.

Miasteczko dzieli od stolicy powiatu – Trzebnicy około 23 kilometry, a od stolicy województwa – Wrocławia – 48 kilometrów. Inne większe miejscowości w pobliżu to Rawicz (dystans 21 kilometrów), Milicz (odległość 32 kilometrów), Wąsosz (miasta dzielą 24 kilometry), Ścinawa (o odległości 38 kilometrów) czy Oborniki Śląskie (oddalone o 21 kilometrów). Żmigród cechuje rozbudowana infrastruktura drogowa, zapewniająca dobre połączenia zarówno na poziomie regionalnym, jak i ponadregionalnym. Przez miejscowość przebiega bowiem trasa ekspresowa S5, drogi wojewódzkie nr 339 i 439, a także sieć dróg lokalnych. W Żmigrodzie zatrzymują się również pociągi, a najbliższy międzynarodowy port lotniczy zlokalizowany jest we Wrocławiu-Strachowicach (dojazd autem zajmuje zwykle do godziny). Dobre połączenia drogowe poszerzają rynek pracy – wielu mieszkańców Żmigrodu znajduje zatrudnienie w okolicznych miejscowościach.

Niemniej samo miasteczko również rozwija się gospodarczo i stwarza możliwości budowania kariery zawodowej. Zgodnie z rejestrem REGON (stan w końcu czerwca 2020 r.) nie ma tu dużych firm. Żmigród jako miejsce działalności wybrało jednak 7 średnich podmiotów, zatrudniających od 50 do 249 pracowników. Jest też 27 małych jednostek, o kadrze rzędu 10-49 pracowników. Najliczniejszą grupę (737) tworzą mikrojednostki do 9 osób. Wszystkich podmiotów gospodarki narodowej funkcjonuje w Żmigrodzie 771.

Przypisany do Żmigrodu urząd pracy to Powiatowy Urząd Pracy w Trzebnicy. Pomaga on w znalezieniu zatrudnienia, aktywizuje zawodowo, proponuje szkolenia i inne formy wsparcia. Warto jednak zauważyć, że sytuację na rynku pracy w całym powiecie trzebnickim można uznać za niezłą.

Zgodnie z informacją GUS-u pod koniec maja 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła tu 5,8%, co było wartością niższą od średniej krajowej w tym samym okresie – 6,0% oraz nieznacznie przewyższało stopę bezrobocia obliczoną dla województwa dolnośląskiego – 5,5%. Do kogo najczęściej kierowane są w Żmigrodzie i okolicy oferty pracy? Rynek jest zróżnicowany, niemniej wiodące obszary działalności to przemysł, a także handel i usługi. Na znaczeniu zyskuje również turystyka. Warto także dodać, że zgodnie z ogólnopolskim badaniem Barometr zawodów (zlecanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) w całym powiecie trzebnickim w 2020 r. brakuje między innymi kierowców ciężarówek, masarzy i przetwórców ryb, spawaczy oraz specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki.