Praca Góra

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 359

 • Construction Project Manager

  EPCM Executive Search   dolnośląskie  
  kierownik/koordynator / menedżer  kontrakt B2B  rekrutacja online
  2 godz.
 • Monter rusztowań

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   dolnośląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Holandia
  pracownik fizyczny
  3 godz.

Praca w Górze

Góra – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Miasto i gmina Góra znajdują się w województwie dolnośląskim. Miejscowość liczy około 11,6 tys. mieszkańców i jest stolicą powiatu górowskiego. Na mapie Polski należy szukać jej pomiędzy takimi większymi ośrodkami miejskimi jak Lubin, Rawicz, Leszno i Głogów. Przedstawiciel jakiego zawodu ma największe szanse znaleźć pracę w Górze? Czym charakteryzuje się okolica? Oto kilka informacji, które pomogą odpowiedzieć na pytania, jakich kompetencji zawodowych szukają lokalni pracodawcy oraz jakie atrakcje i warunki mieszkaniowe oferuje Góra.

Dzieje Góry są bardzo długie – wiadomo, że prawa miejskie otrzymała już w średniowieczu. Przez wieki miejscowość uchodziła za zamożny i ważny dla okolicy ośrodek gospodarczy. Na korzyść Góry przemawiała w szczególności jej lokalizacja, niedaleko granicy państwa. W Górze rozwijano rzemiosło – głównie sukiennictwo, a także handel. W krajobrazie miasta wcześnie pojawiły się również wielkie młyny wiatrowe.

W mieście Góra życie toczy się spokojnie i o wiele wolniej niż w dużych ośrodkach gospodarczych, co dla wielu osób stanowi ważną zaletę tej miejscowości. Jest tu również sporo ciekawych zabytków do zobaczenia. Miłośnicy historii powinni zwrócić uwagę na kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, pochodzący z XV wieku i przebudowywany w późniejszych okresach. Równie wiekowy jest też kościół cmentarny pw. Bożego Ciała. Inne ciekawe budowle to baszta, pozostałość po znajdującym się niegdyś w Górze zamku, a także Wieża Głogowska. Bez wątpienia na uwagę zasługują też wybudowany tu około XV wieku młyn wraz z wiatrakiem, a także XIX-wieczny budynek Poczty Polskiej, czy XVIII-wieczny, nieczynny obecnie gmach dworca. Spacerując po mieście, warto docenić również liczne zabytkowe domy mieszczańskie.

Praca w Górze lub okolicy może być dobrym pomysłem dla osób chcących odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku. Jak wypoczywają mieszkańcy? Do dyspozycji są restauracje, knajpki, ciekawe atrakcje zapewnia też Dom Kultury w Górze, wraz z prowadzonym przez niego kinem.

Korzystne położenie wciąż stanowi ważny atut miejscowości, przyciągający inwestorów szukających rozległych rynków zbytu w Polsce południowo-zachodniej oraz za granicą. Sprawną komunikację miasta z regionem zapewniają przecinające się tu dwie drogi wojewódzkie – nr 323 (Leszno-Jawor) i 324 (Szlichtyngowa-Załęcze). Na wschód od miejscowości przebiega droga ekspresowa S5, łącząca między innymi Wrocław, Poznań i Bydgoszcz. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy to ten znajdujący się we Wrocławiu-Strachowicach.

Miasto rozwija się gospodarczo, o czym świadczy chociażby liczba zarejestrowanych tu przedsiębiorstw. Zgodnie z REGON (dane z maja 2020 r.) w samym mieście działa 1400 podmiotów gospodarki narodowej, a w powiecie górowskim 3128. Większość stanowią mikro- i małe jednostki, nie brakuje jednak firm średniej wielkości. Tych zatrudniających 50-249 osób jest w miejscowości 16, a w powiecie 21. W rejestrze nie figurują natomiast duże firmy.

Rynek pracy, oferty pracy – Góra

Jaka jest tu sytuacja na rynku pracy? Zgodnie ze sprawozdaniem Głównego Urzędu Statystycznego w końcu maja 2020 r. w powiecie górowskim bezrobocie było na poziomie 15,7%, a liczba osób bez zatrudnienia wynosiła łącznie około 1,7 tys. Walka z bezrobociem stanowi ważne wyzwanie dla władz miasta i powiatu. Kto ma szansę na pracę w Górze? Zapotrzebowanie rynku pracy w powiecie górowskim dobrze oddaje cykliczne badanie wykonywane na zlecenie resortu pracy Barometr zawodów.

W powiecie górowskim najbardziej brakuje przedstawicieli takich profesji jak elektryk, elektromechanik, elektromonter, kierowca autobusu, kierowca ciężarówki, spawacz. Grupa tzw. zawodów deficytowych jest jednak bardzo obszerna i dotyczy wielu branż, na przykład gastronomicznej (notuje się zapotrzebowanie na kucharzy, kelnerów, barmanów, cukierników, piekarzy), edukacyjnej (posady czekają na nauczycieli przedmiotów zawodowych, ogólnokształcących, języków obcych, wychowawców klas integracyjnych), budowlanej (pracodawcy szukają np. pracowników budownictwa drogowego, zbyt mało jest też inspektorów nadzoru budowlanego oraz osób mających różnorodne uprawnienia budowlane) czy produkcji przemysłowej (zatrudnienie czeka np. na operatorów i monterów wszelkiego rodzaju maszyn). Ścieżkę kariery zawodowej mogą tu rozwijać specjaliści ds. księgowości, pracownicy branży IT, spedytorzy, logistycy, geodeci. Warto rozważyć oferty pracy nie tylko w samej Górze, ale też okolicznych miejscowościach, do których sprawny dojazd zapewnia sieć dróg lokalnych.

PUP Góra

Adres: ul. Poznańska 4, 56-200 Góra
E-mail: wrgo@praca.gov.pl
Telefon: (65) 543 22 25

Szukaj pracy w mieście