Praca Wąsosz

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 335

Praca w Wąsoszu

Wąsosz – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Wąsosz jest małym miasteczkiem znajdującym się w powiecie górowskim, w województwie dolnośląskim. Stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Wąsosz. To miejscowość o długiej historii, sięgającej średniowiecza. Obecnie stanowi lokalny ośrodek gospodarczy i kulturalny. Poznaj charakterystykę społeczno-gospodarczą miasta i zdecyduj, czy brać je pod uwagę w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim.

Wąsosz (dolnośląskie) jest zlokalizowany u zbiegu dwóch rzek – Baryczy i Orli. Od takiego położenia wziął swoją nazwę – w staropolskim słowo „wąsosz” oznacza miejsce łączenia się czegoś.

Na mapie Polski miasta należy szukać na północ od Wrocławia (miasta dzieli około 76 kilometrów), na południe od Poznania (odległość między nimi to 128 kilometrów). Wąsosz otaczają również takie większe miejscowości jak: Lubin (dystans niespełna 45 kilometrów), Głogów (odległość około 53 kilometrów), Leszno (oddalone o 45 kilometrów), Rawicz (centra miast dzieli 16 kilometrów) czy Żmigród (dzieli je trasa o długości mniej więcej 24 kilometrów). By dostać się z Wąsosza do siedziby powiatu – Góry, trzeba przejechać około 19 kilometrów.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (lipiec 2020 r.) liczba mieszkańców miasteczka wynosi niemal 2,7 tys. osób. Jego powierzchnia to z kolei 3,24 kilometry kwadratowe. Wąsosz obejmuje strefa numeracyjna 65 i kod pocztowy 56-210. Na tablicach rejestracyjnych tutejszych samochodów znajdują się początkowe litery: DGR.

W Wąsoszu życie toczy się znacznie wolniej niż w większych ośrodkach, co dla wielu stanowi zaletę tego miejsca. Mimo że przeprowadzając się tutaj, można oczekiwać spokoju, w mieście nie brakuje atrakcji. Wąsosz zachęca do spacerów i eksplorowania tego wielowiekowego miasta. Pozytywne wrażenie robi ryneczek z zabytkowymi kamienicami, zwracają uwagę takie budowle jak neogotycki XIX-wieczny Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny czy gotycki XIII-wieczny Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Do unikatowych budowli należy też zlokalizowany w Wąsoszu zamek. Pochodzi z XIV wieku i był wielokrotnie przebudowywany – po raz ostatni w okresie międzywojennym.

Jak spędzać czas wolny w Wąsoszu? Najlepiej aktywnie. Wielu mieszkańców korzysta z możliwości rekreacji, jakie latem dają rzeki i wybiera się na wycieczki kajakowe po okolicy. W Wąsoszu działa też klub piłkarski, znajdziemy tu miejski basen. Życie kulturalne organizuje Zespół Placówek Kultury w Wąsoszu.

Wąsosz cechuje dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, zapewniająca połączenie miasteczka z innymi ośrodkami w regionie oraz poza nim. Miasto znajduje się bowiem na trasie drogi krajowej nr 36, przebiegającej przez dwa województwa – dolnośląskie i wielkopolskie. Trasa ta łączy między innymi Ostrów Wielkopolski, Rawicz i Lubin.

Przez sam Wąsosz nie przebiegają drogi wojewódzkie, niemniej rozciągają się w jego pobliżu. Są to DW 324 i DW 334. Do dyspozycji mieszkańców jest też rozwinięta sieć dróg lokalnych. Liczne drogi zapewniające szybki transport z i do Wąsosza to ważny atut miasta, w szczególności dla przedsiębiorców chcących dystrybuować produkty swoich firm na rozległym, dolnośląskim rynku zbytu. Niemniej sieć dróg lokalnych i ponadlokalnych jest także udogodnieniem, jeśli chodzi o rynek pracy. Część mieszkańców Wąsosza decyduje się na zatrudnienie w innych miastach, bez obawy, że dojazdy do pracy będą zbyt czasochłonne i uciążliwe.

Rynek pracy, oferty pracy – Wąsosz

Czy trudno o znalezieniu w Wąsoszu pracy? Powiatowy Urząd Pracy w Górze, który obsługuje również interesantów z Wąsosza, informuje, że w maju 2020 r. 348 mieszkańców miasteczka miało status osoby bezrobotnej. To 20% wszystkich bezrobotnych zarejestrowanych w powiecie górowskim. Stopa bezrobocia dla powiatu wyniosła 15,7%. To wartość zdecydowanie wyższa od średniej dla kraju (6%) i województwa (5,5%) w tym samym okresie. Walka z bezrobociem stanowi ogromne wyzwanie dla władz samorządowych. Mieszkańcy zachęcani są też do otwierania własnych firm.

Gospodarka Wąsosza i okolic opiera się na drobnych przedsiębiorstwach – przemysłowych, usługowych, handlowych. Rozwijany jest na przykład przemysł drzewny, rolno-spożywczy oraz metalowy. Znacznie mniejsze znaczenie ma turystyka, mimo że w Wąsoszu znaleźć można wiele ciekawych zabytków, zlokalizowanych przede wszystkim wokół rynku, w historycznym centrum miasta.

Jak podaje rejestr REGON (czerwiec 2020 r.), w mieście Wąsosz działa 327 podmiotów gospodarki narodowej. Brak tu dużych korporacji. 2 jednostki mają status średnich, zatrudniających od 50 do 249 osób, a 15 to małe firmy, obejmujące od 10 do 49 zatrudnionych. Pozostałe stanowią grupę samozatrudnionych i firm do 9 osób.

Szukaj pracy w mieście