Szydłowiec (woj. mazowieckie): zbiór danych
Szydłowiec leży w południowej części województwa mazowieckiego, nad rzeką Korzeniówką, między Radomiem a Kielcami.
Gmina, której jest siedzibą, składa się z 22 sołectw i zajmuje obszar 138 kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje ją prawie 18,7 tys. osób. W Szydłowcu liczba mieszkańców wynosi blisko 11,7 tys., a powierzchnia miasta to 22 kilometry kwadratowe.
W granicach administracyjnych powiatu szydłowieckiego znajduje się jedna gmina miejsko-wiejska oraz cztery gminy wiejskie: Chlewiska, Orońsko, Jastrząb, Mirów.
Szydłowiec, jako jedyne miasto w powiecie, pełni szereg funkcji administracyjnych i gospodarczych. Jest dobrze skomunikowane. Biegną przezeń DK nr 7 (łącząca północ i południe Polski, fragment europejskiej drogi E77) oraz DW nr 727 (relacji Przysucha – Wierzbica). Miasto ma dobre drogowe połączenie z Końskimi, Starachowicami, Wąchockiem, Skarżyskiem. Rozbudowana infrastruktura komunikacyjna pozwala poszerzyć rynek pracy dla mieszkańców i jest ważnym atutem dla inwestorów.
Rynek pracy: Szydłowiec i okolice
Wg danych GUS w Szydłowcu ma siedzibę 1398 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, stan w końcówce września 2020 r.). W miejscowościach wiejskich na terenie gminy – kolejne 574.
Tutejszy rynek pracy kształtowany jest w największym stopniu przez mikrofirmy, ale też małe i średnie przedsiębiorstwa oraz jednostki budżetowe, z których jedna ma status dużego zakładu pracy.
Działające w mieście podmioty ze względu na deklarowaną liczbę pracujących i strukturę własności możemy podzielić następująco:
- 0-9 pracujących – 1343 podmioty (16 z sektora publicznego, 1314 z sektora prywatnego),
- 10-49 pracujących – 43 podmioty (21 jednostek budżetowych, 22 jednostki prywatne),
- 50-249 pracujących – 11 podmiotów (6 w sektorze publicznym, 5 w prywatnym),
- 250-999 pracujących – 1 podmiot z sektora publicznego.
Jeśli chodzi o najliczniej reprezentowane w Szydłowcu branże, w pierwszej piątce sektorów PKD znajdują się:
- handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 362 podmiotów,
- budownictwo – 260 podmiotów,
- przetwórstwo przemysłowe – 140 podmiotów,
- pozostała działalność usługowa (działalność organizacji członkowskich, naprawa i konserwacja komputerów i artykułów użytku osobistego i domowego, pozostała indywidualna działalność usługowa) – 126 podmiotów,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 77 podmiotów.
Szydłowiec to największy rynek pracy w okolicy. Część mieszkańców decyduje się jednak na zatrudnienie Radomiu czy innych nieodległych miastach. W całym powiecie szydłowieckim działa 3661 podmiotów gospodarki narodowej, w Radomiu jest ich 24 947, w tym 22 duże, z czego 4 zatrudniające 1000 lub więcej osób.
Bezrobocie: Szydłowiec, powiat szydłowiecki
Często patrzymy na rynek pracy w województwie mazowieckim przez pryzmat sytuacji w Warszawie i przyległych do niej miejscowościach. Jednak o ile w stolicy utrzymuje się rekordowo niskie bezrobocie, o tyle są powiaty, w których wskaźnik bezrobocia rejestrowanego przybiera dwucyfrowe wartości. Do tych drugich należy m.in. powiat szydłowiecki. Stopa bezrobocia we wrześniu 2020 r. (wg danych Głównego Urzędu Statystycznego) wynosiła w nim 24,1%. Dla porównania:
- w województwie mazowieckim – 5,1%,
- w Warszawie – 1,8%
- w Polsce – 6,1%.
Powiat szydłowiecki był też obszarem z najwyższą w województwie – a także w skali kraju – stopą bezrobocia.
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Szydłowcu we wrześniu zarejestrowanych było 3555 tys. osób bezrobotnych (źródło: dane PUP Szydłowiec, ZAŁĄCZNIK nr 1 do sprawozdania MRPiPS – 01 Bezrobotni oraz poszukujący pracy według czasu pozostawania bez pracy, wieku, poziomu wykształcenia i stażu pracy. Stan w końcu 2 kwartału 2020 rok). 3076 bezrobotnych to osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Spośród nich najliczniejszą grupą są mieszkańcy powiatu pozostający długotrwale bez zatrudnienia. Bez pracy od 12 do 24 miesięcy w II kwartale 2020 r. były 632 osoby, powyżej dwóch lat – 1086 osób.
W Szydłowcu urząd pracy mieści się przy ulicy Metalowej 7.
Inwestycje w mieście
Rozwój przedsiębiorczości i nowe inwestycje to szansa na rozwój lokalnej gospodarki i poprawę sytuacji na rynku pracy. Szydłowiec koło Radomia objęty jest Specjalną Strefą Ekonomiczną Starachowice. Tereny inwestycyjne w podstrefie to 9,1065 ha powierzchni wyposażonej w infrastrukturę techniczną. W ramach SSE działają przedsiębiorstwa z branż artykułów biurowych, metalowej i maszynowej.