Wodzisław Śląski to miejscowość w południowej Polsce, znajdująca się nieopodal granicy z Czechami. Leży w obrębie województwa śląskiego i stanowi siedzibę władz powiatu wodzisławskiego.

Miasto to ośrodek gospodarczy, w którym rozwijają się między innymi przemysł, budownictwo, handel. Wodzisław Śląski leży w obrębie Rybnickiego Okręgu Węglowego – w miejscowości do początku XXI w. funkcjonowała kopalnia węgla kamiennego, obecnie znajdują się tu ciepłownie.
Kto bez problemu znajdzie w Wodzisławiu Śląskim pracę? Czytaj dalej i zapoznaj się z warunkami społeczno-ekonomicznymi panującymi w tej miejscowości.
Wodzisław Śląski – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Wodzisław Śląski to miasto w województwie śląskim. Zajmuje powierzchnię 49,51 kilometra kwadratowego. Miejscowość znajduje się na południowy zachód od Rybnika – centra miast dzieli odległość około 14 kilometrów. Z Wodzisławia Śląskiego można dostać się też szybko do Rydułtów (dystans 9 kilometrów), Radlina (8 kilometrów), Jastrzębia-Zdroju (16 kilometrów) czy Żor (20 kilometrów). Niewielkie odległości między miejscowościami znacznie poszerzają zarówno rynek pracy, jak i rynki zbytu dla tutejszych przedsiębiorstw.
Wodzisław Śląski jest przy tym bardzo dobrze skomunikowany z regionem. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 78, wiodąca w kierunku polsko-czeskiej granicy na południu i Rybnika, a dalej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na północy. W mieście krzyżują się też drogi wojewódzkie nr 932, 933 i 936, a także liczne drogi lokalne. W odległości kilku kilometrów od granic miasta wiedzie autostrada A1.
Liczba mieszkańców Wodzisławia Śląskiego wynosi blisko 48 tys. osób. W miejscowości obowiązuje numer kierunkowy (+48) 32 oraz oznaczenie tablic rejestracyjnych pojazdów – SWD.
W Wodzisławiu Śląskim warto pospacerować po rynku, zobaczyć Pałac Dietrichsteinów, Basztę Rycerską i wiele innych zabytków.
Wodzisław Śląski to miasto atrakcyjne pod względem inwestycyjnym. Na jego korzyść przemawia położenie blisko granicy państwa, rozbudowana sieć transportowa, a także dostępność terenów przystosowanych do prowadzenia działalności i inne udogodnienia zapewniane przez Podstrefę Jastrzębsko-Żorską Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Wodzisław jest ważnym ośrodkiem gospodarczym w regionie. Zgodnie z REGON (stan na koniec września 2020 r.) funkcjonuje tu łącznie 4047 podmiotów gospodarki narodowej. 3 zarejestrowane jednostki deklarują stan zatrudnienia rzędu 250-999 osób, a 42 zatrudniają od 50 do 249 pracowników. W mieście działają też 162 małe podmioty (10-49 miejsc pracy). Pozostałe 3840 to mikrojednostki do 9 zatrudnionych.
W tym niegdyś górniczym mieście współcześnie rozwijają się różne gałęzie przemysłu – ciepłowniczy, maszynowy, elementów budowlanych, przetwórstwa spożywczego i inny. Nie brakuje w Wodzisławiu Śląskim firm budowlanych, prężnie rozwija się sektor handlowy.
Zgodnie z REGON, w mieście najwięcej podmiotów gospodarki zajmuje się:
- handlem lub naprawą pojazdów – 24,5% ogółu podmiotów,
- budownictwem – 11,9%,
- działalnością profesjonalną, naukową i techniczną – 10,1%,
- przetwórstwem przemysłowym – 8,4%,
- opieką medyczną i pomocą społeczną – 7,4%.
Rynek pracy, oferty pracy – Wodzisław Śląski
Z uwagi na zróżnicowany profil gospodarczy miasta, praca w Wodzisławiu Śląskim oferowana jest przedstawicielom różnych branż. O różnorodności zapotrzebowania lokalnego rynku pracy świadczą chociażby wyniki badania Barometr zawodów, wykonywanego na zlecenie resortu pracy dla wszystkich powiatów i województw w Polsce.
W 2020 r. w powiecie wodzisławskim największe braki kadrowe dotyczą 13 grup profesji. Są to między innymi:
- z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych,
- z branży budowlanej – murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
- z branży gastronomicznej – kucharze, piekarze,
- z opieki zdrowotnej – opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne,
- z branży motoryzacyjnej, produkcji przemysłowej – mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze.
Warto zapoznać się z pełnym wykazem profesji deficytowych notowanych w powiecie. Z drugiej strony trudności na rynku pracy mogą napotkać filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy.
Bezrobocie w powiecie wodzisławskim jest nieco wyższe niż średnia ogólnopolska. We wrześniu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie była na poziomie 7,1% (wskaźnik dla Polski – 6,1%). W tym czasie w PUP Wodzisław Śląski zarejestrowanych było około 3,8 tys. osób bezrobotnych.
PUP Wodzisław Śląski
Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim
Adres: ul. Michalskiego 12, 44-300 Wodzisław Śląski
E-mail: sekretariat@pup-wodzislaw.pl
Telefon: 32 459-29-80