Praca Ustroń

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 355

Praca w Ustroniu

Ustroń jest miastem w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Znajduje się tuż przy granicy z Czechami, na zboczach Beskidu Śląskiego, w dolinie Wisły. To zielona okolica pełna niewysokich szczytów, która każdego roku przyciąga wielbicieli wycieczek krajoznawczych, a także amatorów narciarstwa i innych sportów zimowych. Miasteczko ma status uzdrowiska, w sposób naturalny rozwija się jako ośrodek turystyczny i kurort narciarski.

Miasto Ustroń w woj. śląskim

Dzieje Ustronia sięgają około XV wieku, niemniej prawa miejskie otrzymał stosunkowo niedawno – w 1956 r. Miejscowość w ciągu wieków znajdowała się pod strefą wpływów różnych narodowości (głównie polskiej i czeskiej), zamieszkiwali ją także wyznawcywielu religii (chrześcijanie – katolicy i ewangelicy, wyznawcy judaizmu). Pozostałością po barwnych dziejach miasta jest dziś kilka interesujących zabytków – jak XIX-wieczny Kościół Ewangelicko-Augsburski Apostoła Jakuba Starszego czy budynek dawnej Huty Klemens, w którym obecnie ma siedzibę Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego. Do spacerów zachęcają znajdujące się w Ustroniu rynek oraz promenada wzdłuż Wisły. W mieście jest dobrze rozwinięte zaplecze gastronomiczno-hotelarskie. Wiele osób przyjeżdża do zlokalizowanego w Ustroniu sanatorium, parku zdrojowego czy pijalni wód. 

Jak wygląda sytuacja gospodarcza tej miejscowości? Kto ma szansę znaleźć w Ustroniu pracę od zaraz? Czytaj dalej i zdecyduj, czy warto brać pod uwagę to miasto w czasie szukania pracy w województwie śląskim. 

Ustroń – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Ustronia wynosi około 16 tys. osób. Miasteczko rozciąga się na powierzchni liczącej nieco ponad 59 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest tu niska (około 271 osób na kilometr kwadratowy), dominuje niska zabudowa, domy wolnostojące. 

Ustroń jest miastem zielonym, pełnym miejsc spacerowych i parków. Stanowi także doskonały punkt wypadowy do zwiedzania Beskidu Śląskiego. W granicach miasta znajdują się szczyty Mała Czantoria, Równica, a na pograniczu z Czechami – Wielka Czantoria. Przez Ustroń przebiega wiele szlaków turystycznych, np. Główny Szlak Beskidzki, Szlak Miejski, Szlak Sanatoryjny, Szlak Nadwiślański, Ścieżka Rycerska i inne. Do najważniejszych atrakcji Ustronia należą także ośrodki narciarskie, dysponujące kolejkami linowymi. 

 • Ustroń (woj. śląskie):
  numer kierunkowy – (+48) 33,
  kod pocztowy – 43-450,
  oznaczenie rejestracji pojazdów – SCI.

Rynek pracy, oferty pracy – Ustroń

Walory uzdrowiskowe i turystyczne miejscowości determinują w znacznym stopniu życie zawodowe jej mieszkańców. Rozwija się w Ustroniu agroturystyka, hotelarstwo, gastronomia, usługi transportowe związane z obsługą turystów, handel, w tym produktami regionalnymi, pamiątkami. Niemniej profil gospodarczy Ustronia cechuje zróżnicowanie – w mieście rozwijają się zarazem małe biznesy rodzinne, jak i duże przedsiębiorstwa. 

Podmioty gospodarki narodowej w Ustroniu (REGON, wrzesień 2020 r.):

 • łącznie – 2472,
 • zatrudniający co najmniej 1000 pracowników – 1, 
 • zatrudniające od 250 do 999 pracowników – 3,
 • zatrudniające od 50 do 249 pracowników – 19,
 • zatrudniające od 10 do 49 pracowników – 98,
 • zatrudniające od 0 do 9 pracowników – 2351.

Do najpopularniejszych dziedzin działalności zarobkowej w Ustroniu należą:

 • handel i naprawa pojazdów – 19,6% wszystkich podmiotów, 
 • budownictwo – 11,9%, 
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 9,6%,
 • zakwaterowanie – 9,3%, 
 • przetwórstwo przemysłowe – 7,7%.

Sytuacja na rynku pracy w województwie śląskim jest korzystna dla przedstawicieli wielu zawodów. Świadczy o tym choćby bardzo niski wskaźnik bezrobocia w województwie w porównaniu do sytuacji ogólnopolskiej – wg GUS we wrześniu 2020 r. wynosił on 5,4% (stopa bezrobocia dla Polski w tym samym okresie to 6,1%). Jak na tym tle wypada powiat cieszyński? Tu stopa bezrobocia we wrześniu 2020 r. wynosiła 5,4%. W tym czasie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie zarejestrowanych było około 3,8 tys. osób bezrobotnych.

By ocenić swoje szanse na lokalnym rynku pracy, warto sprawdzić wyniki prognozy Barometr zawodów, wykonywanej dla wszystkich powiatów i województw w kraju. W 2020 r. w powiecie cieszyńskim zanotowano dwie grupy profesji nadwyżkowych. Należą do nich:

 • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
 • fotografowie.

Przedstawiciele tych zawodów mogą mieć trudności z podjęciem pracy zgodnej z wykształceniem i kwalifikacjami. Z kolei grupa zawodów deficytowych, obrazująca zapotrzebowanie pracodawców przy braku chętnych do pracy i spełniających wymagania kandydatów, obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Na liście znaleźli się między innymi pracownicy:

 • branży technologicznej – administratorzy stron internetowych, graficy komputerowi, technicy informatycy,
 • branży handlowej – pracownicy sprzedaży internetowej, przedstawiciele handlowi, sprzedawcy i kasjerzy,
 • branży finansowej – pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi, 
 • administracji, biurowi – specjaliści administracji publicznej, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, 
  zakwaterowania – gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, recepcjoniści i rejestratorzy, sprzątaczki i pokojowe,
 • produkcji przemysłowej i motoryzacji – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, blacharze i lakiernicy samochodowi, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy konstrukcji metalowych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy ds. jakości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy przetwórstwa spożywczego, robotnicy obróbki drewna i stolarze, robotnicy obróbki skóry, spawacze, specjaliści ds. organizacji produkcji, ślusarze, technicy mechanicy,
 • branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy ciężarówek, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Ponadto, podobnie jak w wielu regionach w kraju, także tutaj luki kadrowe są bardzo duże w opiece zdrowotnej oraz budownictwie. 

Szukaj pracy w mieście