Praca Jastrzębie-Zdrój

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 263

 • Monter rusztowań / Monter rusztowań + kierowca C+E

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   Jastrzębie-Zdrój
  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny   15 000 - 16 000 zł brutto/mies.
  21 godz.
 • Programista Java

  Asseco Data Systems S.A.   Jastrzębie-Zdrój praca zdalna
  siedziba firmy: Gdańsk
  specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
  21 godz.

Praca w Jastrzębiu-Zdroju

Jastrzębie-Zdrój to miasto położone na południu Polski, przy granicy z Czechami. Znajduje się w obrębie historycznej krainy Górnego Śląska, na Płaskowyżu Rybnickim (Wyżyna Śląska). Jastrzębie-Zdrój stanowi miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, jest jednym z ośrodków wchodzących w skład aglomeracji rybnickiej. 

Jastrzębie-Zdrój, województwo śląskie

Jakie są możliwości podjęcia w Jastrzębiu-Zdroju pracy? Kto w szczególności powinien zwrócić uwagę na tę miejscowość, przeglądając oferty pracy w województwie śląskim? Czytaj dalej i poznaj miasto Jastrzębie-Zdrój. 

Jastrzębie-Zdrój – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Jastrzębie zdrój leży w województwie śląskim. Miasto stanowi ośrodek administracyjny, gospodarczy, kulturalny, cel turystyczny. Graniczy z Czechami, a także powiatami: cieszyńskim, rybnickim, wodzisławskim, pszczyńskim, miastem Żory. Z Jastrzębia-Zdroju niedaleko do takich miast jak Rybnik – 22 kilometry, Wodzisław Śląski – 16,4 kilometra, Pszczyna – 32,8 kilometra, Skoczów – 28,3 kilometra, czy Cieszyn – 25,6 kilometra. 

Miejscowość jest przy tym dobrze skomunikowana z regionem (aglomeracją rybnicką) i resztą kraju. Leży pomiędzy dwiema arteriami transportowymi – Autostradą Bursztynową (A1) i drogą krajową nr 81. Przez Jastrzębie-Zdrój przebiegają też drogi wojewódzkie – nr 930, nr 933, nr 937, a także trasy lokalne.

Miasto zajmuje powierzchnię 85,33 kilometrów kwadratowych. Dzieli się na sołectwa (6) i osiedla (15). Przypisane do Jastrzębia-Zdroju kody pocztowy to od 44-330 do 44-338 oraz 44-268. Obowiązującym numerem kierunkowym jest (+48) 32. Z kolei rejestracje jastrzębskich samochodów można rozpoznać po oznaczeniu SJZ.

Liczba mieszkańców Jastrzębia-Zdroju wynosi około 88,7 tys. osób. 

Historia Jastrzębia-Zdroju jest bardzo ciekawa. Przez wieki miejscowość doceniana była z uwagi na walory turystyczne – malownicze otoczenie gór i lasów, uzdrowiskowe – jodowo-bromowa solanka. Odkrycie złóż węgla kamiennego w Jastrzębiu-Zdroju w latach 50. XX wieku całkowicie zmieniło charakter miejscowości. Szybko zaczął rozwijać się przemysł wydobywczy, przybywało także mieszkańców. W 1967 r. Jastrzębie-Zdrój otrzymał prawa miejskie. 

Współcześnie nie jest to już miejscowość uzdrowiskowa, choć bez wątpienia warto odwiedzić ją w celach turystycznych – znajdują się tu bowiem liczne zabytki, stanowi także dobry punkt startowy do wycieczek górskich. 

W miejscowości rozwinięty jest przemysł, w szczególności wydobywczy. Tutejsza kopalnia węgla kamiennego to bez wątpienia jeden z najważniejszych pracodawców w regionie. Rozwój gospodarczy wspierany jest przez rozbudowane otoczenie okołobiznesowe i zaplecze badawcze. Do dyspozycji przedsiębiorców są między innymi tereny uzbrojone, ulgi podatkowe i inne udogodnienia uzyskiwanie w ramach:

 • podstrefy jastrzębsko-żorskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, 
 • Jastrzębskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, 
 • parków przemysłowych. 

Jastrzębie-Zdrój jako siedzibę działalności wybrało łącznie 6050 podmiotów gospodarki narodowej (zgodnie z rejestrem REGON, sierpień 2020 r.). Wśród nich jest:

 • 5 podmiotów zatrudniających co najmniej 1000 pracowników, 
 • 7 podmiotów o kadrze rzędu 250-999 pracowników, 
 • 60 podmiotów zatrudniających od 50 do 249 osób, 
 • 221 podmiotów obejmujących od 10 do 49 pracowników, 
 • 5757 podmiotów do 9 zatrudnionych. 

W miejscowości najwięcej działa firm handlowych lub zajmujących się naprawą samochodów oraz motocykli (1595). Sporo jest także przedsiębiorstw budowlanych (755) oraz jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną (513). Górnictwem i wydobywaniem zajmuje się 11 zarejestrowanych w mieście firm. 

Rynek pracy, oferty pracy – Jastrzębie-Zdrój

Ogłoszenia kierowane są często do specjalistów z branż przemysłowych, pracowników budowy, ale nie tylko. W ocenie szans na znalezienie w Jastrzębiu-Zdroju pracy biurowej, wakacyjnej, dorywczej czy innej, warto posiłkować się Barometrem zawodów, czyli prognozą wykonywana co roku na polecenie MInisterstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla wszystkich regionów w Polsce. 

W 2020 r. w Jastrzębiu-Zdroju brakuje kandydatów do pracy zarówno z wykształceniem podstawowym, średnim, branżowym, jak i wyższym. Deficyt pracowników dotyczy na przykład branży technologicznej. W Jastrzębiu-Zdroju praca zdalna lub na miejscu oferowana jest administratorom witryn internetowych. Braki kadrowe widać w gastronomii – poszukiwani są cukiernicy, kelnerzy, barmani, kucharze, piekarze, pomoce kuchenne, szefowie kuchni. 

Za mało jest też chętnych do podjęcia zatrudnienia w sferze budżetowej – oferty kierowane są do lekarzy, pielęgniarek, położnych, nauczycieli (przedszkoli, przedmiotów zawodowych, klas integracyjnych), pracowników służb mundurowych i pracowników socjalnych. Można natknąć się też na propozycje zatrudnienia dotyczące branży finansowej – dla samodzielnych księgowych i pracowników ds rachunkowości i księgowości. 

Firmy szukają florystów, fryzjerów, kosmetyczek, krawców, ślusarzy, spawaczy i innych specjalistów. Bez doświadczenia i dodatkowych uprawnień można znaleźć w Jastrzębiu-Zdroju pracę fizyczną w produkcji i pracach prostych. 

Bezrobocie w mieście jest stosunkowo niskie. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2020 r. wynosiło 5,4%, czyli mniej niż średnia ogólnopolska (6,1%), ale jednocześnie więcej niż średnia wojewódzka (4,8%). 

PUP Jastrzębie-Zdrój

Adres: ul. Pszczyńska 134, 44-335 Jastrzębie-Zdrój
E-mail: sekretariat@pupjastrzebie.pl
Telefon: +48 32 475 30 12