Jastrzębie-Zdrój (śląskie) – ogólne informacje
Jastrzębie zdrój leży w województwie śląskim. Miasto stanowi ośrodek administracyjny, gospodarczy, kulturalny, cel turystyczny. Graniczy z Czechami, a także powiatami: cieszyńskim, rybnickim, wodzisławskim, pszczyńskim, miastem Żory. Z Jastrzębia-Zdroju niedaleko do takich miast jak Rybnik – 22 kilometry, Wodzisław Śląski – 16,4 kilometra, Pszczyna – 32,8 kilometra, Skoczów – 28,3 kilometra, czy Cieszyn – 25,6 kilometra.
Miejscowość jest przy tym dobrze skomunikowana z regionem (aglomeracją rybnicką) i resztą kraju. Leży pomiędzy dwiema arteriami transportowymi – Autostradą Bursztynową (A1) i drogą krajową nr 81. Przez Jastrzębie-Zdrój przebiegają też drogi wojewódzkie – nr 930, nr 933, nr 937, a także trasy lokalne.
Miasto zajmuje powierzchnię 85,33 kilometrów kwadratowych. Dzieli się na sołectwa (6) i osiedla (15). Przypisane do Jastrzębia-Zdroju kody pocztowy to od 44-330 do 44-338 oraz 44-268. Obowiązującym numerem kierunkowym jest (+48) 32. Z kolei rejestracje jastrzębskich samochodów można rozpoznać po oznaczeniu SJZ.
Liczba mieszkańców Jastrzębia-Zdroju wynosi około 88,7 tys. osób.
Jastrzębie-Zdrój – sytuacja gospodarcza
W miejscowości rozwinięty jest przemysł, w szczególności wydobywczy. Tutejsza kopalnia węgla kamiennego to bez wątpienia jeden z najważniejszych pracodawców w regionie. Rozwój gospodarczy wspierany jest przez rozbudowane otoczenie okołobiznesowe i zaplecze badawcze. Do dyspozycji przedsiębiorców są między innymi tereny uzbrojone, ulgi podatkowe i inne udogodnienia uzyskiwanie w ramach:
- podstrefy jastrzębsko-żorskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,
- Jastrzębskiej Strefy Aktywności Gospodarczej,
- parków przemysłowych.
Jastrzębie-Zdrój jako siedzibę działalności wybrało łącznie 6050 podmiotów gospodarki narodowej (zgodnie z rejestrem REGON, sierpień 2020 r.). Wśród nich jest:
- 5 podmiotów zatrudniających co najmniej 1000 pracowników,
- 7 podmiotów o kadrze rzędu 250-999 pracowników,
- 60 podmiotów zatrudniających od 50 do 249 osób,
- 221 podmiotów obejmujących od 10 do 49 pracowników,
- 5757 podmiotów do 9 zatrudnionych.
W miejscowości najwięcej działa firm handlowych lub zajmujących się naprawą samochodów oraz motocykli (1595). Sporo jest także przedsiębiorstw budowlanych (755) oraz jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną (513). Górnictwem i wydobywaniem zajmuje się 11 zarejestrowanych w mieście firm.
Jastrzębie-Zdrój – oferty pracy
Ogłoszenia kierowane są często do specjalistów z branż przemysłowych, pracowników budowy, ale nie tylko. W ocenie szans na znalezienie w Jastrzębiu-Zdroju pracy biurowej, wakacyjnej, dorywczej czy innej, warto posiłkować się Barometrem zawodów, czyli prognozą wykonywana co roku na polecenie MInisterstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla wszystkich regionów w Polsce.
W 2020 r. w Jastrzębiu-Zdroju brakuje kandydatów do pracy zarówno z wykształceniem podstawowym, średnim, branżowym, jak i wyższym. Deficyt pracowników dotyczy na przykład branży technologicznej. W Jastrzębiu-Zdroju praca zdalna lub na miejscu oferowana jest administratorom witryn internetowych. Braki kadrowe widać w gastronomii – poszukiwani są cukiernicy, kelnerzy, barmani, kucharze, piekarze, pomoce kuchenne, szefowie kuchni.
Za mało jest też chętnych do podjęcia zatrudnienia w sferze budżetowej – oferty kierowane są do lekarzy, pielęgniarek, położnych, nauczycieli (przedszkoli, przedmiotów zawodowych, klas integracyjnych), pracowników służb mundurowych i pracowników socjalnych. Można natknąć się też na propozycje zatrudnienia dotyczące branży finansowej – dla samodzielnych księgowych i pracowników ds rachunkowości i księgowości.
Firmy szukają florystów, fryzjerów, kosmetyczek, krawców, ślusarzy, spawaczy i innych specjalistów. Bez doświadczenia i dodatkowych uprawnień można znaleźć w Jastrzębiu-Zdroju pracę fizyczną w produkcji i pracach prostych.
Bezrobocie w mieście jest stosunkowo niskie. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2020 r. wynosiło 5,4%, czyli mniej niż średnia ogólnopolska (6,1%), ale jednocześnie więcej niż średnia wojewódzka (4,8%).