Praca Łaszczów Najnowsze oferty pracy

Nie znaleźliśmy ofert pracy spełniających wybrane kryteria.
Sprawdź, czy nie ma literówek we wpisanych frazach lub spróbuj bardziej ogólnego zapytania.

Praca LUBELSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Łaszczowie

Łaszczów to niewielkie miasto nad rzeką Huczwą na Grzędzie Sokalskiej. Administracyjnie przynależy do powiatu tomaszowskiego w województwie lubelskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej, lokalnym ośrodkiem administracyjnym. W jakich branżach dostępna jest w Łaszczowie praca? Co warto wiedzieć o miasteczku, przeszukując oferty pracy w województwie lubelskim, w okolicach Tomaszowa Lubelskiego? Dla kogo Łaszczów będzie atrakcyjnym kierunkiem migracji?

Łaszczów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Zajmująca 5 km² powierzchni miejscowość liczy 2,1 tys. mieszkańców. Gmina Łaszczów obejmuje 28 miejscowości na 128,23 km² i zamieszkiwana jest przez ponad 6 tys. osób. W mieście obowiązuje kod pocztowy – 22-650 i strefa numeracyjna (+48) 84. Tablice zarejestrowanych w powiecie tomaszowskim pojazdów rozpoznać można po literach LTM.

Historia osadnictwa na wzgórzu nad rzeką Huczwą sięga średniowiecza. W XVI-XVII w. Łaszczów był znaczącym ośrodkiem polskiej reformacji. Działał tu zbór ariański, drukarnia. Miejscowość uzyskała lokację miejską w 1549 r. Wybudowano tu zamek, mury obronne, kolegium jezuickie, pałac Szeptyckich i park. W 1870 r. Łaszczów utracił prawa miejskie, a I i II wojna światowa przyniosły wiele zniszczeń. Nie przetrwał zespół zamkowy, przebudowany w XVIII w. na synagogę, oraz pałac, choć należy zaznaczyć, że ruiny obu obiektów robią do dziś spore wrażenie. Zachował się natomiast barokowy kościół św. Piotra i Pawła w Łaszczowie wzniesiony w XVIII w. Ponownie ustanowiono Łaszczów miastem dopiero w 2010 r.

Choć miejscowość nie jest oczywistym kierunkiem turystycznym i trudno byłoby stwierdzić, że miasto oblegają urlopowicze, to jednak można znaleźć tu wiele ciekawych miejsc. Łaszczów ma bowiem potencjał turystyczny, wciąż jednak nie w pełni wykorzystywany. Do atutów okolicy można zaliczyć walory przyrodnicze, jak kompleksy stawów, lasy, rozległe tereny idealne do spacerów, rekreacji. W powiecie znajdziemy rezerwaty przyrody i trzy parki krajobrazowe: Puszczy Solskiej, Krasnobrodzki i Południoworoztoczański. W gminie odbywa się też wiele wydarzeń, Dni Łaszczowa, Dni Kalafiora i Brokuła czy Święto Chleba, które co roku przyciągających mieszkańców regionu.

Rynek pracy, oferty pracy – Łaszczów

Stan rynku pracy jest zależny od rozwoju przedsiębiorczości na danym terenie. Jeśli liczba pracodawców wzrasta, powstają nowe firmy i inwestycje, można przewidywać spadek bezrobocia, nowe możliwości aktywizacji zawodowej mieszkańców, którzy dotychczas pozostawali bez pracy. Jak ta kwestia wygląda w Łaszczowie? W gminie działają 344 podmioty gospodarki narodowej (stan REGON na 31.07.2020 r.) Na terenie miasta jest ich 160. 149 to jednostki mikro – samozatrudnieni i firmy zatrudniające do 9 pracowników. Ośmiu pracodawców utrzymuje między 10 a 49 miejsc pracy, trzech – od 50 do 249 miejsc. Największe przedsiębiorstwo w mieście, a także w całej gminie, deklaruje stan zatrudnienia na poziomie 250-999 osób.

Dużą rolę na łoszczowieckim rynku pracy odgrywa sektor publiczny. W mieście tworzy go 6 podmiotów (1 zatrudnia między 50 a 249 osób, 3 w przedziale 10-49, pozostałe 2 – do 9 osób). W sektorze prywatnym dominują osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – to 126 ze 154 podmiotów. W Łaszczowie działają m.in. przetwórnia owoców i warzyw, zakład mleczarski, producent materiałów budowlanych. W mieście najwięcej firm trudni się handlem hurtowym, detalicznym, naprawą pojazdów (49 podmiotów). Licznie reprezentowane sektory to także szeroko pojęte usługi, budownictwo, przetwórstwo przemysłowe oraz transport i gospodarka magazynowa.

Jak widać, lokalny rynek pracy jest dość jednorodny i nie cechuje się dużą elastycznością. Z tego względu część mieszkańców miasta podejmuje zatrudnienie w sąsiednich miejscowościach, a tych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów jest sporo. Łaszczów z siedzibą powiatu – Tomaszowem Lubelskim – dzieli 28 km. Inne niedaleko leżące miejscowości to np. Tyszowce, Lubycza Królewska, Krasnobród, Hrubieszów, Zamość czy Narol. W powiecie tomaszowskim liczba podmiotów wynosi 7210. Nie jest to jednak silnie uprzemysłowiony obszar. Działają tu trzy 3 przedsiębiorstwa, zatrudniające między 250 a 999 osób (Łaszczów, Bełżec, Tomaszów Lubelski) i 43 średnie podmioty – od 50 do 249 pracowników.

Bezrobocie w powiecie tomaszowskim jest niższe niż średnie w województwie. W lipcu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie wyniosła 6,9%, w województwie lubelskim – 8,1%. Lubelszczyzna wciąż należy do regionów z dość wysokim bezrobociem. W tym okresie średnia krajowa wartość tego wskaźnika wynosiła 6,1%. Powiat tomaszowski, z 2,5 tys. zarejestrowanych w PUP osób bezrobotnych, wypada więc nieźle na tle województwa.