Praca Pyskowice

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 232

Praca w Pyskowicach

Pyskowice to miejscowość położona w południowej części Polski, w powiecie gliwickim (województwo śląskie). Znajduje się w obrębie historycznej krainy Górnego Śląska, na wyżynie Katowickiej. Przepływa przez nie rzeka Drama. W granicach miasta jest też Jezioro Dzierżno Małe, w sąsiedztwie miejscowości także Jezioro Dzierżno Duże. Zbiorniki wodne oddziela Kanał Gliwicki, na którym znajduje się Śluza Dzierżno. 

Na mapie Śląska Pyskowic należy szukać w zachodniej części konurbacji górnośląskiej, na zachód od Piekar Śląskich i na północ od Gliwic.

Powiat gliwicki, Pyskowice

Miasto stanowi ośrodek gospodarczy, kulturalny, oświatowy. Doskonała komunikacja w obrębie całego regionu – metropolii i zarazem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego – korzystnie wpływa na rozwój miasta, poszerza rynek pracy, a także rynki zbytu dla przedsiębiorców. 

Pyskowice są miastem w województwie śląskim, które bez wątpienia warto wziąć pod uwagę w czasie szukania zatrudnienia na Śląsku. Kto może liczyć na etat w tym miasteczku oraz w całym powiecie gliwickim? Zapoznaj się z krótką, społeczno-gospodarczą charakterystyką tych okolic. 

 

 

 

Pyskowice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Pyskowice przynależą do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Są przy tym jednym z mniej licznych ośrodków związku metropolitalnego – zamieszkuje je około 16,7 tys. osób. 

Pyskowice to jedno z najstarszych śląskich miast – ich dzieje sięgają wieków średnich, a prawa miejskie otrzymały około XIII wieku. Do dziś zachowało się tu wiele ciekawych zabytków – głównie z XVIII i XIX wieku, np. budynek ratusza, w którym obecnie ma siedzibę Muzeum Miejskie, kościoły św. MIkołaja i św. Stanisława, zabudowa wokół rynku. Na uwagę zasługuje także skansen kolejowy w Pyskowicach. 

Powierzchnia miasta wynosi 30,89 kilometra kwadratowego. Pyskowice sąsiadują z Gliwicami i 3 gminami wiejskimi w powiecie gliwickim (Rudziniec, Toszek, Wielowieś), a także jedną z powiatu tarnogórskiego (Zbrosławice). 

Miasto jest przy tym dobrze skomunikowane z regionem. Przebiegają przez nie dwie drogi krajowe – nr 94 i nr 40, a także droga wojewódzka nr 901. Żeby dostać się z Pyskowic do centrum Gliwic, należy pokonać trasę o długości około 15 kilometrów. W Pyskowic do Toszka jest 14 kilometrów, do Zabrza – 18 kilometrów, do katowic – 42 kilometry. 

Miejscowość obejmuje kod pocztowy 44-120 oraz numer kierunkowy (+48) 32. Tablice rejestracyjne tutejszych pojazdów można rozpoznać po pierwszych literach: SGL. 

Miejscowość znajduje się w zachodniej części GOP. Rozwija się tu przemysł, ale także handel, budownictwo czy usługi. Zgodnie ze stanem rejestru REGON (wrzesień 2020 r.) w Pyskowicach działa 3170 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

  • 2 duże podmioty (oba z sektora publicznego), 
  • 25 średnich podmiotów (w tym 14 prywatnych),
  • 117 małych podmiotów (92 z sektora prywatnego), 
  • 3026 mikropodmiotów (2957 prywatnych). 

Najwięcej jest w Pyskowicach firm zajmujących się handlem lub naprawą pojazdów – stanowią 22,6% wszystkich podmiotów gospodarki narodowej. Na drugim miejscu pod względem liczby są przedsiębiorstwa budowlane (13,7%), a na trzecim działalności związane z obsługą rynku nieruchomości (11,6%). Sporo jest także zakładów przetwórstwa przemysłowego (9,8%).

Rynek pracy, oferty pracy – Pyskowice

Czy trudno o pracę w Pyskowicach i okolicy? Niska stopa bezrobocia w całym powiecie gliwickim świadczy o tym, że sytuacja na rynku pracy dla przedstawicieli wielu zawodów jest korzystna. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, we wrześniu 2020 r. wskaźnik bezrobocia wynosił:

  • w powiecie gliwickim – 4,7%, 
  • w województwie śląskim – 4,8%, 
  • w Polsce – 6,1%. 

W tym czasie w powiecie 1,8 tys. osób miało status bezrobotnego. W znalezieniu zatrudnienia między innymi mieszkańcom Pyskowic pomaga Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach:

  • Adres: 100, plac Inwalidów Wojennych 12, Gliwice,
  • Telefon: 32 231 18 41

By ocenić własne szanse na pracę w Pyskowicach i powiecie gliwickim, warto sprawdzać prognozę Barometru zawodów, corocznego badania wykonywanego na zlecenie resortu pracy. W 2020 r. w powiecie gliwickim zanotowano bardzo duże grupy zawodów z deficytowych i bardzo deficytowych.

Największe zapotrzebowanie zgłaszane przez pracodawców dotyczy pracowników branży budowlanej. Potrzebni są: betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, monterzy okien i szklarze, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani technicy budownictwa.

Znaczące braki kadrowe widoczne są także w gastronomii. Oferty są kierowane do: cukierników, kucharzy, piekarzy, pomocy kuchennych.

Największe luki w zatrudnieniu w sektorze budżetowej dotyczą z kolei: lekarzy, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedmiotów zawodowych, pielęgniarek i położnych. 

Ponadto w powiecie za mało jest: instruktorów nauki jazdy, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, spawaczy, ślusarzy. 

Warto prześledzić także obszerną listę zawodów deficytowych dla tego powiatu. Z kolei trudności ze znalezieniem pracy w okolicy mogą mieć osoby z wykształceniem filozoficznym, historycznym, politologicznym i kulturoznawczym.