Leszno leży w południowo-zachodniej części Polski, w województwie wielkopolskim. To miasto na prawach powiatu, siedziba administracji powiatu leszczyńskiego. Leszno jest także ważnym w skali kraju węzłem kolejowym i drogowym.

Położenie między wojewódzkimi stolicami, dużymi ośrodkami gospodarczymi – Poznaniem a Wrocławiem ma pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy Leszna. W mieście działa ok. 9 tys. przedsiębiorstw, kilkanaście z kapitałem zagranicznym. Reprezentują one różne branże, głównie sektor usług. Bezrobocie, zarówno w Lesznie, jak i otaczającym go powiecie leszczyńskim jest bardzo niskie, a tutejszy rynek zatrudnienia chłonny.
Na kogo czeka praca w Lesznie? W jakim kierunku rozwija się lokalna gospodarka?
Leszno – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Leszno liczy 63,5 tys. mieszkańców. Położone jest w woj. wielkopolskim, niedaleko jego granicy z woj. dolnośląskim. Miasto zajmuje 32 kilometry kwadratowe powierzchni na Wysoczyźnie Leszczyńskiej, w otoczeniu lasów. Niedaleko znajdują się miasta należące do powiatu leszczyńskiego – Rydzyna i Osieczna, a także poza nim: Poniec, Bojanowo, Wschowa, Góra czy Śmigiel.
Odległość między Lesznem a najbliższymi stolicami wojewódzkimi wynosi:
- 82 km – Poznań,
- 97 km – Wrocław,
- 110 km – Zielona Góra.
Leszno ma status powiatu grodzkiego. Pełni szereg funkcji administracyjnych. Jest siedzibą urzędów, instytucji kultury, placówek ochrony zdrowia i edukacyjnych. W mieście działają dwie szkoły wyższe (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Wyższa Szkoła Humanistyczna), które łącznie kształcą ponad 2 tys. studentów (źródło: Leszno w liczbach 2020). O krzewienie kultury dbają Miejski Ośrodek Kultury, Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych, teatr, muzeum w Lesznie, biblioteki, dwa kina oraz liczne grupy artystyczne. W miejscowości znajdują się także obiekty sportowo-rekreacyjne. Najpopularniejsze dyscypliny sportowe to żużel i sporty lotnicze – baloniarstwo, szybownictwo. Działa tu aeroklub.
Miasto jest także ośrodkiem turystyczno-krajoznawczym, traktowanym przez wielu jako baza do eksploracji Ziemi Leszczyńskiej. Leszno i okolice to tereny zielone, pełne jezior, zabytków i innych atrakcji.
Kolejna funkcja, jaką pełni miasteczko, jest związana z infrastrukturą komunikacyjną. Leszno to węzeł komunikacyjny, w którym krzyżują się trasy kolejowe i drogowe, w tym krajowe S5, DK nr 12, DK nr 323 oraz wojewódzkie – DW nr 309 i DW nr 323.
Rynek pracy, oferty pracy – Leszno
Firmy w Lesznie w procesie inwestycyjnym wspierają Referat Rozwoju Gospodarczego przy Urzędzie Miasta Leszna. Tutejsze instytucje otoczenia biznesu to m.in. Leszczyńskie Centrum Biznesu, łącznie z Inkubatorem Przedsiębiorczości,
Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, Cech Rzemiosł Różnych czy Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych.
78% ogółu leszczyńskich przedsiębiorstw działa w sektorze usług. W usługach zatrudnienie znajduje ponad 60% pracujących mieszkańców Leszna. Miasto ma wiele do zaoferowania inwestorom. Strefa przemysłowa VASA oraz Strefa Inwestycyjna I.D.E.A. to tereny przystosowane do prowadzenia działalności produkcyjnej, usługowej, z przeznaczeniem na składy i magazyny. Działają tu m.in. producenci stolarki okiennej i drzwiowej, mebli, maszyn do produkcji opon, wiązek kablowych, konstrukcji hal stalowych. Silną reprezentację ma także branża tworzyw sztucznych.
Ważnym wskaźnikiem kondycji rynku pracy jest stopa bezrobocia. Na koniec 2020 r. zarówno w Lesznie, jak i powiecie leszczyńskim była ona znacznie niższa niż średnia krajowa.
Stopa bezrobocia wg GUS (stan na grudzień 2020 r.):
- Polska – 6,2%,
- woj. wielkopolskie – 3,7%,
- powiat leszczyński – 2,9%,
- Leszno – 3,5%.
Leszno to duży rynek pracy, zróżnicowany pod względem branż. Choć, jak już wspomniano, w mieście dominują usługi. W mieście działa łącznie 9285 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 206 jednostek budżetowych (wg REGON, stan na koniec 2020 r.).
Najwięcej podmiotów działa w następujących sekcjach PKD:
- handel, naprawa pojazdów samochodowych – 2103 podmioty,
- budownictwo – 1283 podmioty,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 1066 podmiotów,
- przetwórstwo przemysłowe – 669 podmiotów,
- opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 659 podmiotów.
W Lesznie oferty pracy znaleźć można w firmach różnej wielkości. Działają tu dwa przedsiębiorstwa, z których każde generuje co najmniej 1000 miejsc zatrudnienia i 9 podmiotów (3 to jednostki budżetowe) liczących od 250 do 999 pracowników. Ponadto jest 65 podmiotów średniej wielkości, z kadrą między 50 a 249 osób i 346 małych – deklarujących stan zatrudnienia w przedziale 10-49 pracowników. 95,5% ogółu tutejszych podmiotów stanowią jednostki niezatrudniające pracowników oraz takie, w których pracuje do 9 osób – jest ich łącznie 8863.
PUP Leszno:
Adres: ul. Śniadeckich 5, 64-100 Leszno
E-mail: pole@praca.gov.pl lub sekretariat@leszno.praca.gov.pl.