Praca Września

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 365

 • Przedstawiciel Oświatowy

  specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat   3 500 - 5 500 zł netto (+VAT)/mies.  aplikuj szybko
  1 godz.
 • Konsultant Oświatowy

  Centrum Kształcenia Językowego The Point   wielkopolskie, Chodzież, Gniezno, Gostyń, Grodzisk Wielkopolski, Jarocin, Kalisz, Koło, Konin, Krotoszyn, Leszno, Nowy Tomyśl, Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Piła, Pleszew, Poznań, Rawicz, Słupca, Szamotuły, Środa Wielkopolska, Turek, Wolsztyn, Września, Złotów  
  specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko
  1 godz.

Praca we Wrześni

Września (woj. wielkopolskie) jest siedzibą władz powiatowych i gminnych, stanowi ośrodek administracyjny i kulturalno-oświatowy o znaczeniu ponadlokalnym.

Września to także węzeł drogowy i kolejowy – miasto leży na najważniejszym szlaku komunikacyjnym Europy, łączącym m.in. Berlin (oddalony od Wrześni o ok. 300 km) z Warszawą (do której trasa wynosi 270 km) – trasie E30. Dostępność komunikacyjna miasta i dobra infrastruktura transportowa podnoszą atrakcyjność inwestycyjną Wrześni. Miejscowość jest siedzibą ponad 4,5 tys. podmiotów gospodarczych. Swój kapitał ulokowały tu małe i duże firmy w różnych branżach. Przedsiębiorcy mogą działać w ramach Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej WSAG.

Obok handlu i usług prężnie rozwija się produkcja przemysłowa. Podsumowując, Września i okolice mogą okazać się dobrym kierunkiem na rozwój kariery dla osób poszukujących pracy w Wielkopolsce. W jakich branżach jest ona dostępna? Jacy pracodawcy kształtują lokalny rynek zatrudnienia? Września to z pewnością miasto warte bliższego poznania.

Września – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Powierzchnia Wrześni to 12,7 kilometra kwadratowego, a liczba mieszkańców miasta wynosi 30,9 tys. Września jest centralnym ośrodkiem miejsko-wiejska gminy, która zajmuje teren 222 kilometrów kwadratowych. Liczba mieszkańców gminy to 47,3 tys. osób.

Miasto pełni także funkcję ośrodka administracyjnego powiatu wrzesińskiego. Do powiatu należą również miejsko-wiejskie gminy: Miłosław, Nekla, Pyzdry oraz gmina wiejska Kołaczkowo. Powiat liczy prawie 78 tys. mieszkańców i zajmuje 704 kilometry kwadratowe.

Września jest miastem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Rozbudowana infrastruktura rekreacyjno-sportowa – korty tenisowe, boiska, zalew Lipówka, ścieżki piesze i rowerowe usatysfakcjonują miłośników aktywnego spędzania czasu. Warto zobaczyć tutejsze zabytki, m.in. kościoły, pałac na Opieszynie, miejski ratusz, park, odwiedzić Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich. 

Września leży na wschód od Poznania, w odległości 47 km od wielkopolskiej stolicy. Jak zostało wspomniane na wstępie, miejscowość odznacza się świetną infrastrukturą komunikacyjną, dostępem do autostrady A2, będącej częścią europejskiego szlaku. Przez miasto biegną drogi krajowe: nr 15 (Trzebnica – Ostróda) i nr 92 (Nowy Tomyśl – Łowicz), a także wojewódzkie: nr 432 (Września – Leszno) i nr 442 (Września – Kalisz). We Wrześni znajduje się również dworzec kolejowy. Bezpośrednio można z niego dojechać m.in. do Poznania, Suwałk, Szczecina, Kłodawy, Rzeszowa czy Kutna.

Rynek pracy, oferty pracy – Września

Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych we Wrześni wynosi 4506 (dane GUS, stan REGON na 31.01.2021 r.). Najwięcej jest mikrojednostek (0-9 pracujących) – 4317. Stan zatrudnienia między 10 a 49 osób deklaruje 158 podmiotów, a 27 utrzymuje od 50 do 249 miejsc pracy. 4 największych pracodawców w mieście (z których jeden reprezentuje sektor publiczny, a pozostałe to przedsiębiorstwa prywatne) liczy od 250 do 999 pracowników. 98 podmiotów należy do sektora publicznego, dominują więc działalności prywatne.

W jakich branżach znaleźć można oferty pracy we Wrześni? Sekcje PKD, w których zarejestrowanych jest najwięcej firm, to:

 • handel, naprawa pojazdów – 1056 podmiotów,
 • budownictwo – 709 podmiotów,
 • przetwórstwo przemysłowe – 435 podmiotów,
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 434 podmioty,
 • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 299 podmiotów.

Wśród działających we Wrześni firm produkcyjnych należy wymienić przedsiębiorstwa z branży tworzyw sztucznych, metalowej, maszynowej, a także spożywczej, m.in. producentów ryżu i kaszy, przetworów mlecznych. Ważnym pracodawcą jest także Volkswagen, mający jedną z fabryk w Białężycach k. Wrześni.

Instytucją rynku pracy, której główne zadanie stanowi aktywizacja zawodowa mieszkańców powiatu wrzesińskiego, jest Powiatowy Urząd Pracy. Wg prowadzonych przez urząd statystyk rynku pracy na koniec stycznia 2021 r. liczba bezrobotnych mieszkańców powiatu wynosiła 1808 osób. W rejestrze znalazło się:

 • 1108 mieszkańców gminy Września,
 • 247 mieszkańców gminy Miłosław,
 • 185 mieszkańców gminy Pyzdry,
 • 142 mieszkańców gminy Kołaczkowo,
 • 126 mieszkańców gminy Nekla.

Jak widać, ponad 60% bezrobotnych mieszka w gminie Września. Warto jednak pamiętać, że jest ona największa pod względem liczby ludności w powiecie. Sytuacja na rynku pracy w powiecie i ogólnie – na rynku pracy w Wielkopolsce jest dobra. To województwo o najniższej stopie bezrobocia spośród wszystkich województw w Polsce.

Wg danych GUS stopa bezrobocia wynosi (dane na styczeń 2021 r.):

 • dla Polski – 6,5%,
 • dla powiatu wrzesińskiego – 5%,
 • dla woj. wielkopolskiego – 3,9%.

PUP Września:

Adres: ul. Wojska Polskiego 2, 62-300 Września

E-mail: sekretariat@pupwrzesnia.pl

Telefon: (61) 640 35 35.

Szukaj pracy w mieście