Praca Poznań

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 533

Praca w Poznaniu

Poznań to stolica województwa wielkopolskiego, centrum aglomeracji poznańskiej. Stanowi jedno z najlepiej rozwiniętych i jednocześnie największych miast w Polsce. Jest historyczną stolicą Wielkopolski, leżącą nad Wartą, u ujścia Cybiny. Bez wątpienia to popularny kierunek turystyczny – atrakcje w Poznaniu i symbol miasta, czyli koziołki poznańskie, są znane w całej Europie. Jednocześnie miasto stanowi dobre miejsce na rozwój kariery zawodowej.

Poznań, woj. wielkopolskie

Poznań jest ośrodkiem produkcji, handlu oraz logistyki. Dobrze rozwinięte są także usługi biznesowe. Wizytówkę miasta stanowią Międzynarodowe Targi Poznańskie. Stolica Wielkopolski od lat słynie z imprez targowych związanych z rynkiem pracy, a także konferencji i kongresów gospodarczych. Równocześnie miasto to kulturalne centrum regionu. Opera, filharmonia, muzea, galerie sztuki, kina i teatry w Poznaniu gwarantują doznania estetyczne na wysokim poziomie.

Bez wątpienia, poszukując pracy w Wielkopolsce, warto bliżej poznać sytuację na lokalnym rynku zatrudnienia. W jakich firmach dostępne są wakaty? Czy łatwo zdobyć w Poznaniu pracę dla studenta lub doświadczonego specjalisty?

Poznań – położenie geograficzne, liczba mieszkańców

Poznań jako stolica Wielkopolski jest doskonale skomunikowany, a to niewątpliwy atut dla przedsiębiorców. 5 dróg krajowych – nr 5, nr 11, nr 92, nr 32 oraz autostrada A2, będąca częścią trasy europejskiej – i 6 dróg wojewódzkich, zapewniają łatwy i szybki dojazd do innych części Polski, powiększają rynek zbytu lokalnych firm. Ruch w mieście rozładowują dwie obwodnice – wschodnia i zachodnia.

Znajduje się tutaj także duży węzeł kolejowy, obsługujący przewozy pasażerskie i pociągi towarowe. Koleją z Poznania dojeżdża się m.in. do Warszawy, Wrocławia, Szczecina, Piły, Wolsztyna, Berlina czy Moskwy. Miasto jest uznawane za jeden z najlepiej skomunikowanych węzłów kolejowych w Polsce. Krajowe i zagraniczne podróże można odbyć także samolotem. Poznań-Ławica to międzynarodowy port lotniczy, który w 2019 r. obsłużył 2 379 635 pasażerów. W mieście znajduje się także wojskowe lotnisko Krzesiny, należące do struktur NATO. Stacjonują tam samoloty wielozadaniowe F-16.

Rozbudowana sieć drogowa, uzupełniona o Poznańską Kolej Metropolitalną, poszerza lokalny rynek pracy. W Poznaniu i okolicach zatrudnienie mogą znaleźć mieszkańcy wielu miejscowości. Znajdujące się wokół stolicy województwa gminy powiatu poznańskiego, a także gminy Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem od 2007 r. współpracują na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Aglomeracja Poznańska zajmuje ponad 10% województwa wielkopolskiego i liczy około 100 tys. mieszkańców.

Podstawowe dane dotyczące miasta Poznań:

  • liczba mieszkańców to prawie 529 410 (dane GUS na XII 2021 r.),
  • powierzchnia Poznania zajmuje blisko 262 km².

Przyrost naturalny w mieście jest dodatni, jednak na skutek migracji na przestrzeni lat zmniejsza się liczba mieszkańców Poznania. Jeszcze w 2014 r. wynosiła ona 545,7 tys. osób. Zgodnie z prognozą demograficzną dla Poznania przygotowaną przez GUS do 2050 r. liczba mieszkańców może spaść do 402,1 tys.

Poznań zajmuje piąte miejsce w Polsce, jeśli chodzi o zaludnienie i szóste – co do powierzchni. Jest miastem na prawach powiatu, siedzibą władz wojewódzkich i powiatu poznańskiego – największego w Wielkopolsce i najbardziej zaludnionego w Polsce.

Poznań – rynek pracy, bezrobocie, Barometr zawodów

Dominującymi podmiotami w Poznaniu są te związane z handlem, przetwórstwem przemysłowym, usługami, transportem oraz tzw. działalnością profesjonalną, naukową i techniczną.
W marcu 2022 r., zgodnie z danymi GUS, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 170,7 tys. osób. W jakich sektorach pracuje najwięcej osób?

Struktura zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w Poznaniu - wykres
Oprac. własne na podst danych GUS

Poznań ma ogromny potencjał biznesowy. Główni inwestorzy, którzy wybrali to miasto w ciągu ostatnich 20 lat, znacząco wpłynęli na rozwój infrastruktury i rynku pracy. Wśród nich znajdują się pracodawcy z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.

Poznań to też miasto przedsiębiorczych mieszkańców. Pod opieką inkubatorów przedsiębiorczości powstaje corocznie wiele ciekawych start-upów, z których część przekształca się w marki o ugruntowanej pozycji na rynku.

Miasto ma także wiele do zaoferowania jako ośrodek turystyczny. Na przyjezdnych czekają rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna oraz wiele zabytków – m.in. ratusz w Poznaniu na starym rynku, Ostrów Tumski, Zamek Cesarski, Stary Browar czy katedra w Poznaniu. Do dyspozycji jest też wiele atrakcji, jak choćby trasy turystyczne.

Poznań jest jednym z najsilniejszych gospodarczo polskich miast. Inwestuje tu wiele firm, powstają nowe miejsca pracy, a poziom życia mieszkańców jest coraz lepszy. Stopa bezrobocia w mieście utrzymuje się na bardzo niskim poziomie.

Stopa bezrobocia - wykres
Oprac. własne na podst. danych GUS

Nie tylko samo miasto, ale i sąsiednie powiaty cechuje niskie bezrobocie. Powiat poznański podobnie jak Poznań w kwietniu 2022 r. odnotował 1,4%, w powiecie śremskim stopa wynosiła 2,1%, w szamotulskim i obornickim – po 3,3%. Województwo wielkopolskie od lat jest województwem z najniższą stopą bezrobocia w Polsce.

Na kogo czeka w Poznaniu praca? Kto znajdzie ją niemal od ręki, a komu poszukiwania zajmą dłuższy czas? By odpowiedzieć na te pytania, warto śledzić najnowsze oferty pracy w Poznaniu, ale także poznać ogólne trendy panujące na lokalnym rynku zatrudnienia. Pomoże w tym prognoza Barometr zawodów, co roku sporządzana na zlecenie resortu pracy.

Praca w Poznaniu od zaraz jest dostępna w wielu obszarach. Najbardziej deficytowe zawody znajdziemy w branży TSL, przetwórstwie przemysłowym, budowlance, opiece zdrowotnej i edukacji, a także w usługach noclegowych.

DUŻY DEFICYT NADWYŻKA

gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy
kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
kierowcy samochodów osobowych
lekarze
magazynierzy
murarze i tynkarze
nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących
pielęgniarki i położne
pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych
przetwórcy mięsa i ryb
ratownicy medyczni
robotnicy budowlani
sprzątaczki i pokojowe
tapicerzy
zaopatrzeniowcy i dostawcy

ekonomiści
filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy
pracownicy administracyjni i biurowi
sekretarki i asystenci
socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych
technicy mechanicy

 

Poza wymienionymi, ponad 50 innych profesji cechuje się większym popytem na pracowników niż podażą pracy. Wśród poszukiwanych kandydatów są osoby z wykształceniem zawodowym i posiadające określone uprawnienia (np. mechanicy, ślusarze czy operatorzy maszyn). Brakuje pracowników z przygotowaniem zawodowym do pracy (np. ceramików przemysłowych, brukarzy, cieśli), ale też kandydatów z wykształceniem wyższym i konkretnymi umiejętnościami (m.in. nauczycieli w wielu specjalizacjach, samodzielnych księgowych, spedytorów i logistyków). Pracę łatwo znajdą też specjaliści (administracji publicznej, ds. finansowych, ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych).

Studia Poznań – najczęściej wybierane kierunki studiów

Poznań jest także ośrodkiem akademickim z bogatą ofertą szkół wyższych. Działają tu renomowane licea, szkoły branżowe, artystyczne, technika i szkoły policealne i oczywiście szkoły wyższe. Na przyszłych studentów czeka ponad 230 kierunków nauczania na 25 uczelniach, w tym 8 publicznych (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Artystyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Muzyczna oraz Akademia Wychowania Fizycznego).

Bogaty wybór kierunków daje studentom szansę na znalezienie w Poznaniu własnej drogi zawodowej. Mogą oni studiować na jednym z najpopularniejszych kierunków w Polsce – informatyce, psychologii, zarządzaniu czy anglistyce – albo wybrać niszowy kierunek kształcenia. Młodych ludzi przyciągają wysoka jakość nauczanie, liczne wydarzenia kulturalne, zaplecze sportowo-rekreacyjne.

Praca dla studenta Poznań

Poszukujący pracy mogą skorzystać z pomocy biur karier, a absolwenci, chcący postawić na własny biznes, ze wsparcia inkubatorów przedsiębiorczości czy parków technologicznych. Miasto jest świetnym miejscem na pierwsze kroki w karierze zawodowej. Rocznie ok. 30 tys. absolwentów opuszcza mury poznańskich uczelni wyższych i wkracza na rynek pracy, który w Poznaniu współtworzą nowoczesne, innowacyjne firmy, także z kapitałem zagranicznym.

Praca dorywcza Poznań

Mnogość i różnorodność poznańskich firm przekłada się na duże szanse na znalezienie pracy spełniającej wymagania kandydata. Osoby poszukujące dorywczego zajęcia z pewnością znajdą w Poznaniu coś dla siebie – na produkcji, w usługach, obsłudze klienta czy w handlu. Wybór jest naprawdę szeroki.

Poznań – średnie wynagrodzenie

Zgodnie z danymi GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w kwietniu 2022 r. wynosiło 6626,95 zł brutto. Jak na tym tle wyglądają zarobki w poznańskich firmach? Czy praca w województwie wielkopolskim jest dobrze opłacana?

Średnia płaca w województwie była niższa niż krajowa – 6121,49 zł. Pensje osób zatrudnionych w Poznaniu mogły osiągać jednak o wiele wyższe wartości. Tam przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7016,62 zł. Co ważne, w skali roku wzrosły zarobki i w województwie, i w jego stolicy.

Firmy Poznań

W systemie REGON zarejestrowane są 123 663 podmioty gospodarki narodowej (stan na 30 kwietnia 2021 r.).

  Podmioty gospodarki narodowej wg przewidywanej liczby pracujących
Liczba pracujących 0-9 10-49 50-249 250-999 1000 i więcej
Liczba podmiotów 119 494 3388 635 116 30

 

W sektorze prywatnym zdecydowanie dominują mikroprzedsiębiorstwa – na 117 693 podmiotów – w skali mikro działa 114 026. 74 623 podmioty to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

5 najliczniej reprezentowanych sektorów to:

  • handel i naprawa pojazdów – 23 731 podmiotów,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 2– 317 podmioty,
  • budownictwo – 11 738 podmiotów,
  • informacja i komunikacja – 10 198 podmiotów,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 8333.

Lokalny rynek pracy jest dość różnorodny, a mnogość działających tu pracodawców i niskie bezrobocie pozwalają sądzić, że Poznań to miejsce sprzyjające rozwojowi kariery zawodowej.
Największe przedsiębiorstwa z siedzibą w Poznaniu to m.in. Grupa Energetyczna Enea S. A., Grupa Muszkieterów, koncern GlaxoSmithKline, Żabka Polska, Volkswagen, Kompania Piwowarska czy Selgros.

PUP Poznań

W Poznaniu swoją siedzibę mają Powiatowy Urząd Pracy oraz Wojewódzki Urząd Pracy.

Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu
ul. Czarnieckiego 9
61-538 Poznań
tel. 61 8345-640
e-mail: kancelaria@poznan.praca.gov.pl

Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu 
ul. Szyperska 14 
61-754 Poznań
tel. 61 846 38 19
e-mail: wup@wup.poznan.pl

 

Źródła:

  • dane GUS - Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa wielkopolskiego w kwietniu 2022 r., Biuletyn statystyczny Poznania (1 kwartał 2022), REGON, Liczba bezrobotnych  zarejestrowanych oraz stopa bezrobocia  według województw i powiatów,
  • Barometr zawodów 2022