Turek leży w województwie wielkopolskim. Jest centralnym ośrodkiem powiatu tureckiego, administracyjnie ma status gminy miejskiej, stanowi także siedzibę władz wiejskiej gminy Turek.
Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1341 r. Po raz pierwszy wzmiankowana była w 1136 r. w bulli gnieźnieńskiej. Miasto rosło w siłę dzięki położeniu na szlakach handlowych, rozwijało się tutaj również rzemiosło, w XIX w. przede wszystkim tkactwo i włókiennictwo.
Miasto położone jest na Wysoczyźnie Tureckiej, w Konińskim Zagłębiu Węgla Brunatnego. Jest znaczącym ośrodkiem przemysłu i usług. Od 1964 r. do końca 2020 r. działała tu także kopalnia odkrywkowa – jeden z dwóch zakładów wydobycia węgla brunatnego w Wielkopolsce.
Infrastruktura społeczna w Turku jest dobrze rozwinięta, mieszkańcy mają dostęp do ochrony, zdrowia, edukacji, obiektów sportowo-rekreacyjnych. A jak wygląda kwestia rynku zatrudnienia? Czy to miasto z niskim bezrobociem? W jakich branżach znaleźć można w Turku pracę?
Turek – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Turek liczy 26,8 tys. mieszkańców. Rozciąga się na powierzchni 16 kilometrów kwadratowych. Miasto zlokalizowane jest we wschodniej części województwa, między Koninem a Łodzią. Turek znajduje się w odległości 128 km od Poznania, 78 km od Łodzi, 158 km od Wrocławia i 192 km od Warszawy. Miasto przecinają droga krajowa nr 72 z Konina przez Łódź do Rawy Mazowieckiej, droga krajowa nr 83 z Turku do Sieradza oraz droga wojewódzka nr 470 łącząca Kalisz z Kościelcem.
Powiat turecki poza gminą Turek tworzą dwie gminy miejsko-wiejskie: Dobra i Tuliszków oraz sześć gmin wiejskich: Brudzew, Kawęczyn, Malanów, Przykona, Turek i Władysławów.
W Turku zlokalizowane są urzędy, placówki edukacyjne i ochrony zdrowia. Miasteczko pełni również funkcję lokalnego centrum kulturalnego. Mieszczą się tu Miejski Dom Kultury, Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, którego dzieła można podziwiać w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. W mieście działa kino, pływalnia, korty tenisowe, najmłodsi słoneczne dni mogą spędzić na wodnym placu zabaw, a duże wydarzenia odbywają się w hali sportowo-widowiskowej.
Rynek pracy, oferty pracy – Turek
Jak wspomniano na wstępie, Turek leży w Konińskim Zagłębiu Węgla Brunatnego. Złoża odkryto w 1960 r., co dało początek intensywnemu rozwojowi miasta jako ośrodka górniczo-energetycznego. Niemniej w 2018 r. zakończyła pracę zlokalizowana pod Turkiem Elektrownia Adamów. Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów jest w likwidacji, koniec wydobycia nastąpił wraz z końcem 2020 r. Tereny po kopalni i elektrowni mają zostać przeznaczone pod nowe inwestycje, w szczególności związane z odnawialnymi źródłami energii.
Inwestorzy, którzy chcą ulokować swój biznes w Turku, mają do dyspozycji Turecką Strefę Inwestycyjną. To zlokalizowane we wschodniej części miejscowości uzbrojone tereny pomiędzy DK nr 72 i DW nr 470. Strefa przystosowana jest zarówno do działalności produkcyjnej, magazynowej, jak i usługowej. Turek jako miejsce inwestycji ma wiele atutów, m.in. dostęp do gazu ziemnego pod wysokim ciśnieniem, rozbudowaną infrastrukturę energetyczną, dobrą komunikację, możliwość skorzystania przez przedsiębiorców ze zwolnień podatkowych.
Turek to ośrodek handlowo-usługowy, miejscowość z rozwiniętym przemysłem, zwłaszcza spożywczym, odzieżowym, drzewnym, metalowym i jedwabniczym.
W mieście działają łącznie 2924 podmioty gospodarki narodowej (źródło: GUS, REGON stan na 30.11. 2020 r.). Wśród nich jest:
- 6 dużych podmiotów (1 zatrudnia 1000 lub więcej osób, 5 między 250 a 999 osób,
- 22 średnie podmioty (z kadrą rzędu 50-249 osób),
- 110 małych podmiotów (10-49 zatrudnionych),
- 2786 mikropodmiotów (0-9 pracujących).
Ogólnie rzecz biorąc, rynek pracy w Wielkopolsce jest w dobrej kondycji. W większości powiatów stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej poziomu krajowego. Według Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik ten wynosi (dane na listopad 2020 r.):
- dla Polski – 6,1%,
- dla województwa wielkopolskiego – 3,7%,
- dla powiatu tureckiego – 4,4%,
Najniższy wskaźnik w województwie odnotowano natomiast w Poznaniu (1,9%), najwyższy w sąsiadującym z powiatem tureckim powiecie konińskim (9,4%).
W działającym w Turku urzędzie pracy w listopadzie 2020 r. zarejestrowanych było 2,5 tys. osób bezrobotnych, z czego z samego miasta Turek – 466 osób. W omawianym okresie w ofercie PUP znajdowało się 125 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (nie było wśród nich staży, wszystkie oferty dotyczyły zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej).
PUP Turek:
Adres: ul. Komunalna 6, 62-700 Turek
E-mail: potu@praca.gov.pl
Telefon: +48 63 280-23-40.