Oferty Tygodnia

 • KRKA Polska Sp. z o.o.
  Gniezno, Kalisz, , Koło, Konin, Leszno, , Nowy Tomyśl, Ostrów Wielkopolski, Piła, Pleszew, Poznań, Środa Wielkopolska, Września
  specjalista junior / mid / senior
  pełny etat
  umowa o pracę
  4 dni
  Obserwuj

Praca Koło Najnowsze oferty pracy: 32

Praca w Kole

Koło – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Koło to największe miasto w powiecie kolskim. Leży w Kotlinie Kolskiej, nad rzeką Wartą. Koło liczy 21,5 tys. mieszkańców, zajmuje powierzchnię prawie 14 kilometrów kwadratowych.

To stara miejscowość, z wieloma ciekawymi zabytkami. Zaliczają się do nich ruiny zamku obronnego z XIV w., gotycki kościół farny z przełomu  XIV i XV wieku, a także późnobarokowy kościół i klasztor o.o. Bernardynów, ratusz miejski i spichlerz. Wśród popularnych w Kole atrakcji poza zabytkami znajdują się rozległe tereny zielone, m.in. parki: 600-lecia, Słowackiego, Moniuszki. Odpocząć można także, spacerując nad Wartą, czy korzystając z obiektów sportowo-rekreacyjnych.

Odległości między Kołem a najbliższymi stolicami wojewódzkimi wynoszą:

 • 89 km – Łódź,
 • 131 km – Poznań,
 • 132 km – Bydgoszcz,
 • 184 km – Wrocław,
 • 194 km – Warszawa.

Niedaleko Koła leżą takie miasta jak Dąbie, Kłodawa, Turek, Sompolno, Przedecz, Izbica Kujawska, Konin, Tuliszków czy Uniejów.

Na układ komunikacyjny Koła składają się drogi o zasięgu lokalnym – powiatowe i gminne – oraz ponadlokalnym. Krzyżują się tu drogi krajowe i wojewódzkie: DK nr 92, łącząca Poznań i Warszawę, DW nr 270 – z Koła do Brześcia Kujawskiego oraz DW nr 473 – wiodąca przez Uniejów, Łask do Piotrkowa Trybunalskiego. Niedaleko od południowych granic miasta przebiega autostrada A2. W Kole znajduje się także stacja kolejowa. Pociągi pasażerskie umożliwiają bezpośredni dojazd do wielu miast w całej Polsce, m.in. Poznania, Warszawy, Świnoujścia, Kutna, Ełku czy Rzeszowa.

Rynek pracy, oferty pracy – Koło

Powiat kolski jest najdalej wysuniętym powiatem w województwie wielkopolskim, graniczy z województwami łódzkim i kujawsko-pomorskim. Składa się z 11 gmin:
gminy miejskiej Koło (największej w powiecie), gmin miejsko-wiejskich: Dąbie, Kłodawa, Przedecz oraz gmin wiejskich: Babiak, Chodów, Grzegorzew, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały, Przedecz.

Powiat zajmuje obszar 1011 kilometrów kwadratowych, liczy 86,7 tys. mieszkańców.

Jak zostało wspomniane na wstępie, Koło to spory ośrodek przemysłu, przede wszystkim spożywczego. W mieście działają znane w całej Polsce zakłady mięsne, okręgowa spółdzielnia mleczarska, proszkownia mleka oraz przetwórnia warzyw i owoców. Do większych pracodawców w mieście zaliczają się także producent i dystrybutor wyrobów z zakresu wyposażenia łazienek oraz armatury, a także producenci: narzędzi ściernych, materacy, wąskotaśmowych traków tartacznych, brzeszczotów oraz wyposażenia dla tartacznictwa, opakowań z tworzyw sztucznych.

W Kole działa 2586 podmiotów gospodarki narodowej. Choć większość to mikroprzedsiębiorstwa, w mieście znaleźć można zatrudnienie także w dużych firmach.

W REGON zarejestrowane są (dane GUS, stan na 31.12.2020 r.):

 • 2482 mikropodmioty (0-9 pracujących),
 • 72 małe podmioty (10-49 pracujących),
 • 26 średnich podmiotów (50-249 pracujących),
 • 6 dużych podmiotów (250-999 pracujących).

W strukturze własności przeważają jednostki prywatne. Na 2451 podmiotów w sektorze prywatnym 1996 to działalności osób fizycznych. Do sektora publicznego należy 11 podmiotów (74 mikro, 19 małych, 17 średnich i 1 duży).

W jakich branżach można znaleźć pracę w Kole? Najwięcej firm reprezentuje następujące sekcje PKD:

 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych – 786 podmiotów,
 • budownictwo – 272 podmioty,
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 210 podmiotów,
 • przetwórstwo przemysłowe – 198 podmiotów,
 • transport i gospodarka magazynowa – 185 podmiotów.

Rynek pracy w Wielkopolsce stwarza duże perspektywy na rozwój zawodowy. To województwo utrzymuje się w czołówce obszarów z najniższą stopą bezrobocia w Polsce.

Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia na koniec 2020 r. wynosiła:
    • dla Polski – 6,2%,
    • dla województwa wielkopolskiego – 3,7%,
    • dla powiatu kolskiego – 4,7%.

Jak widać, wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w powiecie kolskim przewyższa średnią wojewódzką, utrzymuje się jednak poniżej średniej krajowej. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Kole rok 2020 zamknięto z liczbą bezrobotnych wynoszącą 1518 osób.

PUP Koło:

Adres: ul. Sienkiewicza 27,62-600 Koło
E-mail: pokl@praca.gov.pl
Telefon: (63) 27 22 625.