Praca Uniejów

Najnowsze oferty pracy: 451

Praca w Uniejowie

Uniejówliczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Uniejów leży w powiecie poddębickim, w województwie łódzkim, a mówiąc dokładniej, w jego północno-zachodniej części. Ta mała miejscowość, licząca około 3 tysięcy mieszkańców i zajmująca 12 km² powierzchni, ma duży potencjał. Dla wielu mieszkańców centralnej Polski pierwsze skojarzenie z tym miastem to termy w Uniejowie. Gorące źródła są motorem napędowym miasta i miejsko-wiejskiej gminy. Jaki jest profil gospodarczy miejscowości? Co przyciąga do niej inwestorów i jak rysuje się tutejsza przedsiębiorczość?

Odpowiedzi na te pytania warto zacząć od nakreślenia położenia miasta. Uniejów leży w centralnej Polsce i jest świetnie skomunikowany. Na jego terenie biegnie droga krajowa nr 72, łącząca Konin z Rawą Mazowiecką oraz dwie drogi wojewódzkie nr 469 (relacji Uniejów – Wróblew) oraz nr 473 (łącząca Koło z Piotrkowem Trybunalskim). Dodatkowym atutem komunikacyjnym jest bezpośrednie połączenie z autostradą A2 (Świecko – Kukuryki) – wjazd znajduje się 10 km od miasta. Uniejów i wojewódzką Łódź dzieli 56 km, odległość od Poznania wynosi 135 km, od Warszawy – 170 km.

Uniejów to turystyczne miasto w samym centrum Polski. W 2012 r. uzyskało status miejscowości uzdrowiskowej. Występują tu złoża wód geotermalnych o temperaturze 70 stopni Celsjusza. Tutejsza woda ma wiele zastosowań, wykorzystywana jest w celach leczniczych, rekreacyjnych, balneologicznych, turystycznych i ciepłowniczych. Solanką termalną, występująca w Uniejowie leczy się wiele dolegliwości, np. reumatoidalne zwyrodnienie stawów, choroby skóry, nerwobóle, dyskopatię, schorzenia nosa, gardła, krtani i ucha.

Termy Uniejów to niejedyna atrakcja okolicy. Można znaleźć tu zabytki, jak np. zamek w Uniejowie z XIV w. (wybudowany na miejscu poprzedniej, zniszczonej przez Krzyżaków w 1331 r. budowli). Obecnie w zamku prowadzony jest hotel, oferujący m.in. apartamenty w średniowiecznym stylu. W Uniejowie znajdują się też gotycki kościół kolegiacki Wniebowzięcia NMP z XIV w. czy późnoklasycystyczny dworek szlachecki z XIX w. W mieście i okolicach odbywa się wiele wydarzeń, które przyciągają nie tylko mieszkańców gminy, ale i bardziej oddalonych miejscowości. Z imprez w Uniejowie znane są obchody Bożego Ciała w nieodległym Spycimierzu, podczas których ulice pokrywają wielkie kwietne dywany. W Uniejowie odbywają się też Turnieje Rycerskie i liczne festiwale. Rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna, dobrze zorganizowane zaplecze rekreacyjne i sportowe, oferujące wiele możliwości spędzenia czasu wolnego i różnorodne atrakcje w Uniejowie corocznie przyciągają tu turystów w całej Polski.

Rynek pracy, oferty pracy – Uniejów

Gmina Uniejów liczy 699 podmiotów gospodarki narodowej. W mieście działa ich 419 (rejestr REGON, stan na 31.05.2020 r.), Profil gospodarczy miasta determinują mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób i samozatrudnieni – w Uniejowie są 403 takie podmioty. Dwóch największych pracodawców utrzymuje między 50 a 249 miejscami pracy, w 14 firmach pracuje od 10 do 49 osób. Najwięcej uniejowskich firm zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym, naprawą pojazdów oraz budownictwem. Wielu przedsiębiorców zdecydowało się na działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. W mieście działa też kilkadziesiąt firm usługowych o różnych profilach, a także zajmujących się transportem i gospodarką magazynową. Sektor prywatny to prawie 96% wszystkich podmiotów gospodarczych.

Stopa bezrobocia w powiecie poddębickim jest nieco wyższa niż w województwie łódzkim – w maju 2020 r. wynosiła 6,7%, średnia w województwie i Polsce w tym okresie to 6,0%. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Poddębicach zarejestrowanych było około 1200 osób bezrobotnych. W powiecie poddębickim sporo jest zawodów deficytowych, czyli takich, w których liczba kandydatów o oczekiwanym doświadczeniu, umiejętnościach praktycznych i uprawnieniach jest mniejsza niż liczba dostępnych ofert pracy. Uniejów i inne miejscowości w powiecie dotyczy niedobór pracowników branży budowlanej, a także reprezentujących wiele innych zawodów. Wśród nich znajdują się kucharze i szefowie kuchni, kierowcy, mechanicy, fizjoterapeuci i masażyści, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości opiekunki dziecięce oraz opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, a także wiele innych profesji. Co ważne, w samym mieście nie ma dużych zakładów, a pracę można znaleźć w mniejszych przedsiębiorstwach.

Szukaj pracy w mieście