Praca Warta

Najnowsze oferty pracy: 439

Praca w Warcie

Warta – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Warta to nieduże, liczące ponad 2 tysiące mieszkańców miasto w zachodniej części województwa łódzkiego. Rozciąga się nad rzeką Wartą i administracyjnie przynależy do powiatu sieradzkiego. Miasto Warta to miejsce o bogatej i ciekawej historii, sięgającej czasów średniowiecza. Początkowo rolnicza osada, dzięki położeniu na szlakach handlowych i nad rzeką, szybko przekształciła się w ośrodek miejski i w 1255 r. uzyskała lokację miejską. Jak wygląda dziś i co ma do zaoferowania przyjezdnym oraz mieszkańcom? Czym charakteryzuje się tutejszy rynek pracy? Czy Warta to dobre miejsce, by rozwijać ścieżkę kariery zawodowej?

Miasto leży w centrum kraju, zajmuje ponad 10 kilometrów kwadratowych powierzchni. Obowiązujący tutaj kod pocztowy to 98-290, strefa numeracyjna – 98-290. Warta znajduje się niedaleko od dużych ośrodków miejskich. Z Łodzią Wartę dzielą 73 km, z Wrocławiem 145 km, z Poznaniem – 167 km. Podróż do Warszawy zajmuje około 2,5 godziny, miasta dzieli ok. 200 km. Przez Wartę biegną dwie drogi wojewódzkie – nr 83 (łącząca Turek, Wartę oraz Sieradz) i nr 710 – z Łodzi, przez Wartę do miejscowości Błaszki.

Co miasto ma do zaproponowania w ramach spędzania czasu wolnego? Czy zaplecze sportowo-rekreacyjne jest tutaj wystarczająco rozwinięte, by sprostać oczekiwaniom mieszkańców? Wydaje się, że tak. W mieście działają kluby sportowe, są boiska, a także kąpielisko z plażą, znajdą się również atrakcje dla dzieci. Wielowiekowa historia miasta dziś wybrzmiewa w zabytkach. Do najważniejszych warciańskich obiektów zaliczają się ratusz z 1842 r., Jatki i liczne obiekty sakralne, np. XVII-wieczny kościół św. Józefa pod opieką SS. Bernardynek, gotycki kościół św. Mikołaja czy też barokowy kościół i klasztor Ojców Bernardynów pw. Wniebowzięcia NMP. Będąc w okolicy, warto też odwiedzić Muzeum Miasta i Rzeki Warty czy zobaczyć amfiteatr.

Rynek pracy, oferty pracy – Warta

Profil gospodarczy regionu budują przede wszystkim małe, lokalne przedsiębiorstwa handlowe i usługowe oraz drobny przemysł. To one kształtują także lokalny rynek pracy. Na terenie Warty w maju 2020 r. działało 298 podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON (w całej gminie było ich 889). W mieście nie ma dużych inwestycji, które generowałyby miejsca pracy dla setek czy tysięcy mieszkańców. Dwóch największych pracodawców deklaruje zatrudnienie w przedziale 50-249 osób. W 10 podmiotach pracuje od 10 do 49 osób. 281 firm należy do sektora prywatnego, z czego 229 to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (tylko jedna z nich zatrudnia więcej niż 9 pracowników).

W jakich branżach dostępna jest praca w Warcie? W mieście wśród zarejestrowanych w REGON podmiotów dominują następujące sekcje PKD: handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 61 firm, opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 45 podmiotów, budownictwo – 42. W Warcie sporo jest także przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem przemysłowym, działalnością usługową, działalność profesjonalną, naukową i techniczną oraz transportem i gospodarką magazynową (dane z rejestru REGON na 31.05.2020 r.).

Informacje o rynku pracy, zapotrzebowaniu na pracowników w poszczególnych regionach kraju znaleźć można w badaniu Barometr zawodów, które corocznie powstaje z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z badaniem trudności z zapełnieniem wakatów mają w powiecie sieradzkim pracodawcy reprezentujący wiele branż. Problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów często wynikają z tego, że kompetencje zawodowe i doświadczenie pracowników mijają się z oczekiwaniami pracodawców. Wśród grup zawodów deficytowych znaleźli się m.in. cukiernicy i piekarze, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, krawcy i pracownicy produkcji odzieży czy operatorzy obrabiarek skrawających. Praca w Warcie lub okolicznych miejscowościach powinna też być łatwo dostępna dla pracowników budowlanych, mechaników, kierowców. Zapotrzebowanie w powiecie jest także na elektryków, elektromechaników i elektromonterów, geodetów i kartografów, spedytorów i logistyków oraz kosmetyczki. Ponadto deficytowymi profesjami są fizjoterapeuta i masażysta, opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarka i położna, pracownicy służb mundurowych oraz pracownicy zajmujący się zwierzętami. Jak widać, w Warcie i okolicy można znaleźć zróżnicowane oferty pracy w wielu branżach.

Szukaj pracy w mieście