Praca Zgorzelec

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 256

Praca w Zgorzelcu

Zgorzelec – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Zgorzelec to miasto znajdujące się w południowo-zachodniej Polsce, na granicy polsko-niemieckiej. Stanowi siedzibę władz powiatu zgorzeleckiego oraz gminy Zgorzelec w województwie dolnośląskim. Miejscowość stanowi ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny w regionie, a także istotny węzeł komunikacyjny i kanał tranzytowy na zachód Europy. Kto ma największe szanse na znalezienie w Zgorzelcu pracy? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tego przygranicznego miasta i zdecyduj, czy warto brać pod uwagę tutejsze oferty pracy.

Zgorzelec należy do Związku Polskich Miast, stanowi również jeden z ważnych ośrodków Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Liczba mieszkańców Zgorzelca wynosi około 30,2 tys. osób (dane Głównego urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.).

Powierzchnia miasta to z kolei 15,88 kilometrów kwadratowych. Obowiązuje tu numer kierunkowy 75, a zgorzeleckie samochody mają na tablicach rejestracyjnych początkowe litery: DZG.

Historia Zgorzelca jest bardzo długa – sięga średniowiecza. Początki miejscowości datuje się na X wiek, a prawa miejskie Zgorzelec otrzymał na początku XIV wieku. Przed 1945 rokiem stanowił jedno miasto z niemieckim Görlitz.

Obecnie miejscowości dzieli zarazem granica państw, jak i rzeka Nysa Łużycka. Po wielowiekowych, nieraz burzliwych dziejach, pozostały wspaniałe zabytki. Na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisany jest cały historyczny ośrodek miasta, miejskie parki czy Przedmieścia Nyskie, stanowiące najstarszą część miejscowości – wraz z pełną uroku ulicą Daszyńskiego, domem Jakuba Böhmego i dawnym młynem.

Zgorzelec jest bez wątpienia ciekawym kierunkiem turystycznym. Ogromne wrażenie robi w szczególności utrzymany w stylu neobarokowym i neoklasycystycznym gmach Domu Kultury. Odwiedzając miasto, warto zwrócić też uwagę na XVIII-wieczny pałac czy neoromański kościół pw. św. Jana Chrzciciela z początku XX wieku. Do atrakcji Zgorzelca należy też szlak pielgrzymkowy – przebiega tędy Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), prowadząca do katedry w Santiago de Compostela (Hiszpania). W mieście działa kilka instytucji, a także stowarzyszenia, kluby i inne organizacje, dbające o ciekawą ofertę kulturalną i rozrywkową. Prócz wspomnianego Domu Kultury, jest to na przykład Muzeum Łużyckie, Młodzieżowa Orkiestra Mandolinistów czy Dziecięcy Teatr Baśni.

Organizowane są tu koncerty, festiwale, wystawy, zajęcia dla dzieci i dorosłych. Do dyspozycji mieszkańców jest też infrastruktura sportowa, wraz z halą, krytym basenem, boiskami, siłowniami, kortami tenisowymi i innymi obiektami. Działają tu kluby piłkarski, koszykarski, bokserski, lekkoatletyki, żeglarski, pływacki, zapaśniczy i inne. Po pracy czy w czasie wycieczki – nie sposób się tu nudzić.

Rynek pracy, oferty pracy – Zgorzelec

Jak natomiast wygląda kwestia pracy w Zgorzelcu? Miasto cechuje zróżnicowanie gospodarcze, niemniej ważną dziedzinę działalności stanowi przemysł. Na terenie powiatu Zgorzeleckiego, w Bogatyni, zlokalizowane są kopalnia węgla brunatnego oraz jedna z największych elektrowni cieplnych w Polsce. Stanowią one ważnych pracodawców w regionie, zapewniających łącznie kilka tysięcy miejsc pracy. W Zgorzelcu prężnie działa również sektor usługowy, handel, gastronomia czy transport. Z uwagi na lokalizację przy granicy kraju, jest to teren wyjątkowo atrakcyjny inwestycyjnie, umożliwiający korzystanie z szerokich rynków zbytu na terenie Polski, Niemiec, a także Czech.

Zgodnie z rejestrem REGON (stan w czerwcu 2020 r.) w powiecie zgorzeleckim funkcjonuje 8788 podmiotów gospodarki narodowej, w tym w samym mieście – 3825. Znajdziemy tu łącznie 3 duże firmy (wszystkie w obrębie miasta), z czego jedna deklaruje zatrudnienie powyżej 999 pracowników, a 2 obejmują kadrę rzędu 250-999 pracowników. Sporo jest też średnich jednostek, w powiecie 58, a w gminie 27. Każda z nich stanowi pracodawcę dla 50-249 osób. Grupę małych firm (10-49 zatrudnionych) tworzy w mieście 99 podmiotów, a łącznie w powiecie 201. Pozostałe to mikrofirmy.

Zgorzelec i okolice cechują stabilne i dobre warunki na rynku pracy, nieodbiegające znacząco od średniej krajowej. Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu podaje, że w czerwcu 2020 r. stopa bezrobocia była w powiecie na poziomie 6,3%. Dla porównania w tym samym okresie wskaźnik dla Polski pokazał 6,1%.

PUP Zgorzelec

Adres: ul. Pułaskiego 14, 59-900 Zgorzelec
E-mail: wrzg@praca.gov.pl
Telefon: 75 777 0 500