Praca Nowogrodziec

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 366

Praca w Nowogrodźcu

Nowogrodziec – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Nowogrodziec to nieduże miasteczko położone w powiecie bolesławieckim (województwo dolnośląskie). Miejscowość ma długą historię, której ślad możemy współcześnie odkrywać dzięki licznym zabytkom. Kto ma szansę znalezienia w Nowogrodźcu pracy? Oto kilka istotnych informacji na temat miejscowości, tutejszych atrakcji i gospodarki.

Liczba mieszkańców Nowogrodźca to około 4,2 tys. osób (zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Miejscowość rozciąga się na powierzchni 16,1 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest więc nieduża, przekracza 261 osób na kilometr kwadratowy.

Historia Nowogrodźca sięga średniowiecza. Prawa miejskie otrzymał już w XIII wieku z rąk księcia wrocławskiego Henryka Brodatego. Do ważnych momentów w dziejach miejscowości należy założenie tutaj klasztorów oraz rozwój cechów rzemieślniczych. Działalność rzemieślników przyciągała kupców i napędzała gospodarkę miejscowości. W Nowogrodźcu funkcjonowały warzelnie piwa, a po odkryciu złóż gliny na tych terenach zaczęto produkcję ceramiki. Współczesna historia tego miasta naznaczona jest przez drugą wojnę światową, kiedy zostało zniszczonych bardzo wiele tutejszych zabytków, co bezpowrotnie zmieniło krajobraz okolicy. Po wojnie rozwijał się przemysł, współcześnie coraz większe znaczenie ma handel i usługi.

Miejsko-wiejska gmina Nowogrodziec przed reformą administracyjną w 1998 roku była częścią województwa jeleniogórskiego. Jelenia Góra to jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych regionu i położony w odległości około 54 kilometrów od niej Nowogrodziec bez wątpienia korzysta z tego sąsiedztwa. Inne duże miasta w pobliżu to Zgorzelec – oddalony o 35 kilometrów, Bolesławiec – miasteczka dzieli mniej więcej 15 kilometrów, Legnica – w odległości mniej więcej 64 kilometrów.

Zaletą Nowogrodźca jest położenie w pobliżu dużych węzłów komunikacyjnych, zapewniające szybkie połączenia drogowe z regionem oraz na poziomie ponadlokalnym. Miasto leży przy drodze krajowej nr 94, przebiegającej od granicy państwa w Zgorzelcu, przez między innymi Wrocław, Opole, Bytom, Kraków, Tarnów, Rzeszów, wiodącej do miejscowości Korczowa w województwie podkarpackim. Sam Nowogrodziec przecina droga wojewódzka nr 357, wiodąca od granicy polsko-niemieckiej w Radomierzycach, przez Lubań do Osiecznicy w powiecie bolesławieckim. Z okolicznymi miejscowościami Nowogrodziec łączy sieć dróg lokalnych.

Miasteczko dysponuje również stacją kolejową, działają tu przewoźnicy PKS oraz prywatne firmy transportowe. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się we Wrocławiu.

Rynek pracy, oferty pracy – Nowogrodziec

Miejscowość stanowi ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Znajdujące się w Nowogrodźcu firmy to przede wszystkim mikro- i małe przedsiębiorstwa. Rejestr REGON (maj 2020 r.) pokazuje, że w samym mieście prowadzą działalność 372 podmioty gospodarki narodowej, w gminie miejsko-wiejskiej jest ich łącznie 1223. Na terenie miasteczka tylko 3, a w gminie 12, ma status jednostek średnich, to jest zatrudniających 50-249 pracowników. Większych przedsiębiorstw tu nie znajdziemy. W Nowogrodźcu ofert pracy należy zatem szukać przede wszystkim u drobnych przedsiębiorców, w małych firmach rodzinnych. Wielu mieszkańców miasteczka znajduje zatrudnienie w dużych ośrodkach gospodarczych okolicy.

Główne obszary działalności to handel, usługi, w mniejszym stopniu przemysł, na przykład ceramiczny, spożywczy czy kosmetyczny. Na kogo czeka w Nowogrodźcu i okolicy praca? Odpowiedzi na to pytanie warto szukać na przykład w corocznej prognozie zlecanej przez resort pracy – Barometr zawodów.

Zgodnie z nią w powiecie bolesławieckim luki kadrowe dotyczą bardzo dużej grupy specjalistów. Pracodawcy zgłaszają największe zapotrzebowanie między innymi na ceramików przemysłowych, inżynierów i innych pracowników budowlanych z kwalifikacjami, kierowców ciężarówek, magazynierów, nauczycieli (zarówno przedmiotów zawodowych, ogólnokształcących, jak i języków obcych czy prowadzących zajęcia w klasach integracyjnych).

Niedobór spełniającej oczekiwania kadry obejmuje też takie profesje jak pielęgniarka, położna, pracownik poligraficzny, robotnik obróbki skóry, rzemieślnik obróbki szkła i metali szlachetnych, operator obrabiarek skrawających, krawiec, pracownik produkcji odzieży. Ze znalezieniem w Nowogrodźcu pracy dodatkowej większych problemów nie powinni mieć kasjerzy i sprzedawcy. Brakuje również ślusarzy, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki oraz spawaczy.

Zapotrzebowanie lokalnych firm jest zatem różnorodne. Nowogrodziec stwarza możliwości rozwoju zawodowego. W samym miasteczku żyje się spokojnie, choć nie brakuje też atrakcji, zarówno turystycznych, jak i pozwalających na wypoczynek po pracy, uprawianie sportu czy rozwijanie hobby. Bez wątpienia jest to miasto, które warto brać pod uwagę, przeglądając oferty pracy w województwie dolnośląskim.

Szukaj pracy w mieście