Praca Leśna

Najnowsze oferty pracy: 395

Praca w Leśnej

Leśna – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Leśna to małe miasteczko położone w powiecie lubańskim (województwo dolnośląskie). Znajduje się w najbardziej oddalonym na południowy-zachód krańcu Polski, przy granicy zarówno z Czechami, jak i z Niemcami. Czy warto rozważać zatrudnienie i zamieszkanie w Leśnej, szukając pracy w województwie dolnośląskim? Kto ma największą szansę na posadę w okolicy? Poznaj tę ciekawą miejscowość, tutejsze atrakcje turystyczne, zapotrzebowanie rynku pracy i warunki zatrudnienia.

Leśna ma długą historię – prawa miejskie otrzymała już w XIV wieku, a po utracie ich po II wojnie światowej status miasta powtórnie uzyskała w 1962 roku. Przez stulecia rozwijała się przede wszystkim jako miasto rzemieślnicze i handlowe. Od XIX wieku Leśna stała się również ważnym ośrodkiem przemysłowym w regionie (powstały tu między innymi zakłady włókiennicze).

Jeśli chodzi o turystykę, przyjezdnych w te okolice przyciągają przede wszystkim walory przyrodnicze okolicy – wyjątkowo atrakcyjne góry, lasy, jeziora (Leśniańskie, Złotnickie), które pomagają się zrelaksować i dają możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

Co więcej, na turystów jak magnes działają wspaniałe zamki położone w okolicy i dostępne dla zwiedzających – przede wszystkim Zamek Czocha, ale także Zamek Rajsko oraz Zamek Świecie. W samej miejscowości Leśna również jest mnóstwo zabytków, które nadają jej unikatowy klimat. Na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisano całe miasto. Warto zwrócić uwagę na zabytkowy ratusz, XIX-wieczne kamienice wokół rynku i stare budynki sakralne, na przykład Kościół św. Jana Chrzciciela i Kościół Chrystusa Króla.

Miasto Leśna jest nieduże zarówno jeśli chodzi o powierzchnię – wynosi ona 8,56 kilometrów kwadratowych – jak i liczbę mieszkańców. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (z lipca 2020 r.) w miejscowości mieszka około 4,4 tys. osób. Inne podstawowe dane dotyczące Leśnej to: numer kierunkowy 75, tablice rejestracyjne DBL, kod pocztowy 59-820.

Administracyjnie Leśna stanowi siedzibę gminy miejsko-wiejskiej. Geograficznie natomiast miejscowość jest zlokalizowana na Pogórzu Izerskim, nad rzekami Bruśnikiem, Czarnym Strumieniem oraz Kwisą. Położenie na mapie Polski to ważny atut miasteczka. Od granicy z Czechami Leśną dzieli zaledwie 4 kilometry, do przejścia granicznego w Zgorzelcu – około 30 kilometrów. Lokalizacja pozwala przedsiębiorcom na szukanie rynków zbytu w obrębie trzech krajów. Mieszkańcy Leśnej mają również dogodne warunki do podejmowania pracy za granicą, bez konieczności emigracji zarobkowej.

Miejscowość na styku trzech państw prowadzi wzmożoną współpracę gospodarczą i kulturalną z miastami niemieckimi i czeskimi, takimi jak Jindřichovice pod Smrkem, Nové Město pod Smrkem, Leutersdorf, Schönau-Berzdorf i innymi.

Komunikację w regionie zapewniają przede wszystkim drogi wojewódzkie nr 358 oraz 383, a także sieć dróg lokalnych. Najbliższe większe miejscowości to Lubań (w odległości około 12 kilometrów), Gryfów Śląski (również oddalony o mniej więcej 12 kilometrów), Zgorzelec (dystans około 27 kilometrów), Jelenia Góra (miasta dzieli 40 kilometrów), Bolesławiec (także 40 kilometrów), Legnica (mniej więcej w odległości 100 kilometrów). By dostać się autem z Leśnej do stolicy województwa – Wrocławia, trzeba pokonać trasę o długości mniej więcej 150 kilometrów.

Rynek pracy, oferty pracy – Leśna

Jak wygląda rynek pracy w Leśnej? Tutejsze życie gospodarcze podzielone jest między kilka dominujących sektorów – głównie przemysł oraz turystykę. Ten pierwszy związany jest z działalnością zakładów produkcyjnych z branż np. włókienniczej, maszynowej, rolno-spożywczej. Infrastruktura turystyczna z kolei obejmuje hotele, hostele, pensjonaty, agroturystykę, a także restauracje, kawiarnie i knajpki.

Zgodnie z rejestrem REGON (dane z maja 2020 r.) na terenie miasta Leśna działa 465 podmiotów gospodarki narodowej, a w całej gminie są 962. Nie ma tu dużych firm. W mieście działają tylko 2 jednostki średniej wielkości (50-249 osób), w gminie są łącznie 3. Małe firmy do 49 pracowników tworzą grupę 11 podmiotów w mieście, a 21 w gminie. Zatrudnienia należy zatem szukać przede wszystkim w przedsiębiorstwach rodzinnych, małych. Mieszkańcy są też zachęcani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Leśna to atrakcyjna miejscowość, nie tylko wypoczynkowa, ale w której warto też zamieszkać na stałe. Z uwagi na dobrą komunikację między okolicznymi miastami poszukiwanie pracy można rozszerzyć do całego regionu. Samo miasteczko jest spokojne i pełne uroku. Bez wątpienia warto wziąć je pod uwagę w czasie szukania zatrudnienia w województwie dolnośląskim.

Szukaj pracy w mieście