Praca Lubań

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 345

 • Stolarz meblowy / Stolarz jachtowy

  BRASCO Sp. j.   dolnośląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Holandia
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  1 godz.
 • Elektryk okrętowy / Elektryk jachtowy

  BRASCO Sp. j.   dolnośląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Holandia
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  1 godz.

Praca w Lubaniu

Lubań – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Lubań to nieduże miasto położone w południowo-zachodniej części Polski. Stanowi stolicę powiatu lubańskiego (województwo dolnośląskie). Jest miejscowością o walorach turystycznych, która stanowi zarazem ważny ośrodek gospodarczy w regionie. Kto ma szansę na znaleźć tu pracę?

Lubań, z uwagi na niejednolity profil gospodarczy, stwarza możliwości zatrudnienia osobom o różnorodnym doświadczeniu i kwalifikacjach. Zobacz, do kogo kierowane są najczęściej oferty pracy w Lubaniu.

Miejscowość rozciąga się na powierzchni 16,12 kilometrów kwadratowych. Znajduje się na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą. Liczba mieszkańców Lubania, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (lipiec 2020 r.) to niespełna 21 tys. osób. Właściwy dla tego miasta numer kierunkowy to 75, z kolei początkowe litery na tablicach rejestracyjnych tutejszych samochodów to DLB.

Lubań stanowi węzeł komunikacyjny, przede wszystkim o znaczeniu lokalnym. Miejscowość przecina droga krajowa nr 30 (łącząca Zgorzelec i Jelenią Górę). Ponadto rozpoczynają się tu drogi wojewódzkie: nr 296 (trasa Lubań-Kożuchów w województwie lubuskim) oraz 293 (Lubań-Leśna). Miasteczko przecina też droga wojewódzka nr 357 (Sulików-Osiecznica). Sprawny transport zapewnia także sieć dróg lokalnych.

Odległość między Lubaniem a Zgorzelcem, w którym znajduje się też najbliższe przejście graniczne z Niemcami, wynosi około 23 kilometry. By dostać się do Gryfowa Śląskiego, trzeba pokonać trasę o długości około 14 kilometrów. Z kolei z Lubania do Jeleniej Góry jest mniej więcej 43 kilometry, a do wojewódzkiego Wrocławia – 157 kilometrów. Żeby dojechać do przejścia granicznego z Czechami Zawidów-Habartice, należy przebyć drogę o długości około 25 kilometrów.

W Lubaniu mozna znaleźć wiele zabytków, skupionych głównie na terenie Starego Miasta. Warto zwrócić uwagę na ratusz, pozostałości murów miejskich czy kościół pw. Trójcy Świętej.

Rynek pracy, oferty pracy – Lubań

Dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa, możliwość szybkiego dotarcia do takich ważnych miast w regionie jak Jelenia Góra czy Zgorzelec, a także bliskość granic z dwoma sąsiednimi państwami, a przez to poszerzenie rynku zbytu, to ważne atuty Lubania, podnoszące jego wartość inwestycyjną.

Zgodnie z rejestrem REGON (dane z maja 2020 r.) w mieście Lubań działają 2593 podmioty gospodarki narodowej. Większość to mikrofirmy, sporo jest jednak jednostek zatrudniających od 10 do 49 osób – łącznie tego typu małych przedsiębiorstw jest 78. W Lubaniu znajdziemy też 23 średnie podmioty (50-249 osób), a także 3 duże firmy (250-999 pracowników). Tutejsze przedsiębiorstwa prowadzą działalność np. z zakresu produkcji maszyn, a także z branży energetycznej, włókienniczej, kosmetycznej.

Pracę w Lubaniu oferują też sklepy, centra handlowe, restauracje, knajpki, firmy transportowe, zajmujące się naprawą pojazdów i inne. Na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie? Bez wątpienia trudności nie powinno przysporzyć znalezienie pracy w Lubaniu na produkcji. Niemniej szczegółowych danych dotyczących warunków lokalnego rynku pracy dostarcza cykliczne badanie Barometr zawodów.

Pokazuje ono, że w 2020 r. w powiecie lubańskim zanotowano bardzo długą, obejmującą kilkadziesiąt pozycji, listę zawodów deficytowych. Okoliczni pracodawcy mają szczególnie duży kłopot ze znalezieniem chętnych do zatrudnienia w charakterze operatora maszyn: do produkcji (wyrobów chemicznych, przetwórstwa papieru), a także obrabiarek skrawających i sprzętu do robót ziemnych.

Brakuje pracowników budowy, w tym robót wykończeniowych, brukarzy, murarzy i tynkarzy z kwalifikacjami, ale również robotników budowlanych bez dodatkowych uprawnień. Oferty pracy w Lubaniu i okolicy dotyczą też posad nauczycielskich, w szczególności gdy chodzi o prowadzenie lekcji przedmiotów zawodowych, choć także pedagogów gotowych podjąć się zadań w przedszkolach i klasach nauczania początkowego.

Z niedoborem chętnych do pracy boryka się również gastronomia – za mało jest w okolicy szefów kuchni, kucharzy, pomocy kuchennych, kelnerów i barmanów. Brakuje magazynierów, kierowców (autobusów, ciężarówek), mechaników samochodowych, pracowników służb mundurowych, pielęgniarek i spawaczy. W Lubaniu pracę dodatkową można znaleźć na przykład w sklepie, w charakterze sprzedawcy.

Potrzeby tutejszych przedsiębiorców są znaczne, jednak okolica boryka się z nieco większym niż średnia krajowa bezrobociem, co wynika między innymi z niedostosowania kwalifikacji lokalnej kadry do profilu działalności prowadzonej przez lubańskie firmy. Powiatowy Urząd Pracy w Lubaniu informuje, że w maju 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 8,5% (w tym samym czasie wartość dla Polski to 6%, a dla województwa dolnośląskiego – 5,5%).

PUP Lubań

Adres: ul. Lwówecka 10, 59-800 Lubań
E-mail: pup@powiatluban.pl; wrlu@praca.gov.pl
Telefon: (75) 722 25 48; (75) 722 35 19;  (75) 722 32 78; (75) 721 54 16; (75) 721 59 67; (75) 610 63 47

Szukaj pracy w mieście