Praca Kalety Najnowsze oferty pracy

Nie znaleźliśmy ofert pracy spełniających wybrane kryteria.
Sprawdź, czy nie ma literówek we wpisanych frazach lub spróbuj bardziej ogólnego zapytania.

Praca ŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Kaletach

Kalety (śląskie) – ogólne informacje

Kalety rozciągają się na powierzchni 76,29 kilometra kwadratowego. Ten duży teren w znacznej części zajmują lasy – zgodnie z informacją BIP Miasta Kalety, stanowią ponad 80% powierzchni Kalet. W samej miejscowości dominuje niska zabudowa – domy wolnostojące, a także niskie bloki. Populacja Kalet wynosi około 8,6 tys. mieszkańców. Inne dane dotyczące miejscowości to:

 • numer kierunkowy – (+48) 34, 
 • kod pocztowy – 42-660, 
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych – STA.

Kalety leżą w obrębie województwa śląskiego i powiatu tarnogórskiego. Stanowią lokalny ośrodek administracyjny, edukacyjny, kulturalny. Znajduje się tu Urząd Miasta Kalety, Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaletach, Centrum Usług Wspólnych w Kaletach, publiczne placówki oświatowe kształcące na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym.

Szukający zatrudnienia kalecianie i kalecianki mogą liczyć na wsparcie Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach. 

Miasto stanowi także ośrodek życia religijnego. Działają tu między innymi trzy rzymskokatolickie wspólnoty (parafia Matki Boskiej Fatimskiej w Kaletach, parafia św. Józefa w Kaletach, parafia św. Franciszka z Asyżu w Kaletach) i zbór Świadków Jehowy. 

Kalety sąsiadują z Miasteczkiem Śląskim, Woźnikami, Koszęcinem i Twarogiem. Sieć dróg lokalnych i ponadlokalnych jest w okolicy miasta gęsta, a przez same Kalety przebiegają DW 789, DW 907 i DW 908. Na zachód od miasta wiedzie DK 11, na północy – DK 46, na wschodzie – autostrada A1, a na południu DK 78. 

Kalety – pracodawcy

Kalety do ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Nie znajdziemy tutaj dużych firm o rozbudowanych strukturach. Zgodnie z rejestrem REGON (sierpień 2020 r.) działają tu natomiast 3 podmioty gospodarki narodowej o średniej wielkości (50-249 pracowników) i 26 małych jednostek (10-49 pracowników). Ponadto w mieście zarejestrowanych jest 778 mikropodmiotów zatrudniających maksymalnie 9 osób. Wszystkich podmiotów gospodarki narodowej działa w Kaletach 807. 

Profil gospodarki nie cechuje przy tym duża różnorodność – dominuje handel i naprawa pojazdów (172 podmioty) oraz budownictwo (142 firmy). Sporo jest także przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem przemysłowym (103).

Kalety, powiat tarnogórski – rynek pracy

Czy trudno zatem znaleźć w Kaletach i okolicy pracę? Bezrobocie w powiecie tarnogórskim jest nieco wyższe niż średnia krajowa, przewyższa także średnią wojewódzką. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie wyniosła 6,9% (wskaźnik dla Polski w tym samym czasie był na poziomie 6,1%, a dla Śląska – 4,8%). 

By określić własne szanse na zatrudnienie, warto zajrzeć do Barometru zawodów, czyli zlecanej przez resort pracy prognozy zapotrzebowania na rynkach pracy w poszczególnych częściach kraju. W 2020 r. w powiecie tarnogórskim braki kadrowe dotyczą kilkudziesięciu zawodów. Poszukiwani przez pracodawców są między innymi:

 • z branży gastronomicznej – cukiernicy, kelnerzy i barmani, kucharze, piekarze, pomoce kuchenne, szefowie kuchni, 
 • z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, pracownicy obsługi ruchu lotniczego, spedytorzy i logistycy, 
 • z branży motoryzacyjnej – blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi, 
  elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, maszyniści, mechanicy pojazdów samochodowych, 
 • z dziedziny opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. techniki dentystycznej, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, 
 • z branży finansowej i administracji – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi, specjaliści administracji publicznej.

Lista zawodów deficytowych jest długa, są na niej także na przykład pracownicy budowlanki z różnego rodzaju uprawnieniami, branży IT, usług. W powiecie notuje się także grupę profesji nadwyżkowych. Ze znalezieniem pracy mogą mieć trudności: 

 • ekonomiści,
 • filolodzy i tłumacze, 
 • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
 • pedagodzy, 
 • plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków,
 • pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp,
 • specjaliści technologii żywności i żywienia, 
 • technicy budownictwa, 
 • technicy informatycy.