Kalety to miasto w województwie śląskim zlokalizowane mniej więcej w połowie drogi między Katowicami i Częstochową. Miejscowość otaczają malownicze lasy, a na północ rozciąga się Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą.
Jest to spokojna okolica o niskim stopniu zurbanizowania. Jednocześnie dzięki rozbudowanej infrastrukturze transportowej na tych terenach z Kalet można szybko dostać się do dużych ośrodków gospodarczych regionu – przede wszystkim Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz aglomeracji częstochowskiej. Dobra komunikacja poszerza rynek pracy oraz rynki zbytu dla tutejszych przedsiębiorstw.
Do kogo najczęściej kierowane są w Kaletach oferty pracy? Jakie można znaleźć tu atrakcje? Zapoznaj się z krótką charakterystyka tej miejscowości.
Kalety – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Kalety rozciągają się na powierzchni 76,29 kilometra kwadratowego. Ten duży teren w znacznej części zajmują lasy – zgodnie z informacją BIP Miasta Kalety, stanowią ponad 80% powierzchni Kalet. W samej miejscowości dominuje niska zabudowa – domy wolnostojące, a także niskie bloki. Populacja Kalet wynosi około 8,6 tys. mieszkańców. Inne dane dotyczące miejscowości to:
- numer kierunkowy – (+48) 34,
- kod pocztowy – 42-660,
- oznaczenie tablic rejestracyjnych – STA.
Kalety leżą w obrębie województwa śląskiego i powiatu tarnogórskiego. Stanowią lokalny ośrodek administracyjny, edukacyjny, kulturalny. Znajduje się tu Urząd Miasta Kalety, Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaletach, Centrum Usług Wspólnych w Kaletach, publiczne placówki oświatowe kształcące na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym.
Szukający zatrudnienia kalecianie i kalecianki mogą liczyć na wsparcie Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach.
Miasto stanowi także ośrodek życia religijnego. Działają tu między innymi trzy rzymskokatolickie wspólnoty (parafia Matki Boskiej Fatimskiej w Kaletach, parafia św. Józefa w Kaletach, parafia św. Franciszka z Asyżu w Kaletach) i zbór Świadków Jehowy.
Kalety sąsiadują z Miasteczkiem Śląskim, Woźnikami, Koszęcinem i Twarogiem. Sieć dróg lokalnych i ponadlokalnych jest w okolicy miasta gęsta, a przez same Kalety przebiegają DW 789, DW 907 i DW 908. Na zachód od miasta wiedzie DK 11, na północy – DK 46, na wschodzie – autostrada A1, a na południu DK 78.
Kalety do ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Nie znajdziemy tutaj dużych firm o rozbudowanych strukturach. Zgodnie z rejestrem REGON (sierpień 2020 r.) działają tu natomiast 3 podmioty gospodarki narodowej o średniej wielkości (50-249 pracowników) i 26 małych jednostek (10-49 pracowników). Ponadto w mieście zarejestrowanych jest 778 mikropodmiotów zatrudniających maksymalnie 9 osób. Wszystkich podmiotów gospodarki narodowej działa w Kaletach 807.
Profil gospodarki nie cechuje przy tym duża różnorodność – dominuje handel i naprawa pojazdów (172 podmioty) oraz budownictwo (142 firmy). Sporo jest także przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem przemysłowym (103).
Rynek pracy, oferty pracy – Kalety
Czy trudno zatem znaleźć w Kaletach i okolicy pracę? Bezrobocie w powiecie tarnogórskim jest nieco wyższe niż średnia krajowa, przewyższa także średnią wojewódzką. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie wyniosła 6,9% (wskaźnik dla Polski w tym samym czasie był na poziomie 6,1%, a dla Śląska – 4,8%).
By określić własne szanse na zatrudnienie, warto zajrzeć do Barometru zawodów, czyli zlecanej przez resort pracy prognozy zapotrzebowania na rynkach pracy w poszczególnych częściach kraju. W 2020 r. w powiecie tarnogórskim braki kadrowe dotyczą kilkudziesięciu zawodów. Poszukiwani przez pracodawców są między innymi:
- z branży gastronomicznej – cukiernicy, kelnerzy i barmani, kucharze, piekarze, pomoce kuchenne, szefowie kuchni,
- z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, pracownicy obsługi ruchu lotniczego, spedytorzy i logistycy,
- z branży motoryzacyjnej – blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi,
elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, maszyniści, mechanicy pojazdów samochodowych,
- z dziedziny opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. techniki dentystycznej, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
- z branży finansowej i administracji – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi, specjaliści administracji publicznej.
Lista zawodów deficytowych jest długa, są na niej także na przykład pracownicy budowlanki z różnego rodzaju uprawnieniami, branży IT, usług. W powiecie notuje się także grupę profesji nadwyżkowych. Ze znalezieniem pracy mogą mieć trudności:
- ekonomiści,
- filolodzy i tłumacze,
- filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
- pedagodzy,
- plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków,
- pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp,
- specjaliści technologii żywności i żywienia,
- technicy budownictwa,
- technicy informatycy.