Praca Kalety

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 351

 • Konsultant Oświatowy

  Centrum Kształcenia Językowego The Point   śląskie, Będzin, Bielsko-Biała, Cieszyn, Częstochowa, Gliwice, Rybnik, Tarnowskie Góry, Wodzisław Śląski, Zawiercie, Żywiec, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Żory  
  specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko
  1 godz.
 • Konsultant ds. Telefonicznej Obsługi Klienta w Szkole Językowej - umawianie spotkań

  Centrum Kształcenia Językowego The Point   śląskie, Będzin, Bielsko-Biała, Cieszyn, Częstochowa, Gliwice, Rybnik, Tarnowskie Góry, Wodzisław Śląski, Zawiercie, Żywiec, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Żory   praca zdalna
  specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko
  1 godz.

Praca w Kaletach

Kalety to miasto w województwie śląskim zlokalizowane mniej więcej w połowie drogi między Katowicami i Częstochową. Miejscowość otaczają malownicze lasy, a na północ rozciąga się Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą. 

Jest to spokojna okolica o niskim stopniu zurbanizowania. Jednocześnie dzięki rozbudowanej infrastrukturze transportowej na tych terenach z Kalet można szybko dostać się do dużych ośrodków gospodarczych regionu – przede wszystkim Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz aglomeracji częstochowskiej. Dobra komunikacja poszerza rynek pracy oraz rynki zbytu dla tutejszych przedsiębiorstw. 

Do kogo najczęściej kierowane są w Kaletach oferty pracy? Jakie można znaleźć tu atrakcje? Zapoznaj się z krótką charakterystyka tej miejscowości. 

Kalety – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Kalety rozciągają się na powierzchni 76,29 kilometra kwadratowego. Ten duży teren w znacznej części zajmują lasy – zgodnie z informacją BIP Miasta Kalety, stanowią ponad 80% powierzchni Kalet. W samej miejscowości dominuje niska zabudowa – domy wolnostojące, a także niskie bloki. Populacja Kalet wynosi około 8,6 tys. mieszkańców. Inne dane dotyczące miejscowości to:

 • numer kierunkowy – (+48) 34, 
 • kod pocztowy – 42-660, 
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych – STA.

Kalety leżą w obrębie województwa śląskiego i powiatu tarnogórskiego. Stanowią lokalny ośrodek administracyjny, edukacyjny, kulturalny. Znajduje się tu Urząd Miasta Kalety, Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaletach, Centrum Usług Wspólnych w Kaletach, publiczne placówki oświatowe kształcące na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym.

Szukający zatrudnienia kalecianie i kalecianki mogą liczyć na wsparcie Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach. 

Miasto stanowi także ośrodek życia religijnego. Działają tu między innymi trzy rzymskokatolickie wspólnoty (parafia Matki Boskiej Fatimskiej w Kaletach, parafia św. Józefa w Kaletach, parafia św. Franciszka z Asyżu w Kaletach) i zbór Świadków Jehowy. 

Kalety sąsiadują z Miasteczkiem Śląskim, Woźnikami, Koszęcinem i Twarogiem. Sieć dróg lokalnych i ponadlokalnych jest w okolicy miasta gęsta, a przez same Kalety przebiegają DW 789, DW 907 i DW 908. Na zachód od miasta wiedzie DK 11, na północy – DK 46, na wschodzie – autostrada A1, a na południu DK 78. 

Kalety do ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Nie znajdziemy tutaj dużych firm o rozbudowanych strukturach. Zgodnie z rejestrem REGON (sierpień 2020 r.) działają tu natomiast 3 podmioty gospodarki narodowej o średniej wielkości (50-249 pracowników) i 26 małych jednostek (10-49 pracowników). Ponadto w mieście zarejestrowanych jest 778 mikropodmiotów zatrudniających maksymalnie 9 osób. Wszystkich podmiotów gospodarki narodowej działa w Kaletach 807. 

Profil gospodarki nie cechuje przy tym duża różnorodność – dominuje handel i naprawa pojazdów (172 podmioty) oraz budownictwo (142 firmy). Sporo jest także przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem przemysłowym (103).

Rynek pracy, oferty pracy – Kalety

Czy trudno zatem znaleźć w Kaletach i okolicy pracę? Bezrobocie w powiecie tarnogórskim jest nieco wyższe niż średnia krajowa, przewyższa także średnią wojewódzką. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie wyniosła 6,9% (wskaźnik dla Polski w tym samym czasie był na poziomie 6,1%, a dla Śląska – 4,8%). 

By określić własne szanse na zatrudnienie, warto zajrzeć do Barometru zawodów, czyli zlecanej przez resort pracy prognozy zapotrzebowania na rynkach pracy w poszczególnych częściach kraju. W 2020 r. w powiecie tarnogórskim braki kadrowe dotyczą kilkudziesięciu zawodów. Poszukiwani przez pracodawców są między innymi:

 • z branży gastronomicznej – cukiernicy, kelnerzy i barmani, kucharze, piekarze, pomoce kuchenne, szefowie kuchni, 
 • z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, pracownicy obsługi ruchu lotniczego, spedytorzy i logistycy, 
 • z branży motoryzacyjnej – blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi, 
  elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, maszyniści, mechanicy pojazdów samochodowych, 
 • z dziedziny opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. techniki dentystycznej, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, 
 • z branży finansowej i administracji – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi, specjaliści administracji publicznej.

Lista zawodów deficytowych jest długa, są na niej także na przykład pracownicy budowlanki z różnego rodzaju uprawnieniami, branży IT, usług. W powiecie notuje się także grupę profesji nadwyżkowych. Ze znalezieniem pracy mogą mieć trudności: 

 • ekonomiści,
 • filolodzy i tłumacze, 
 • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
 • pedagodzy, 
 • plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków,
 • pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp,
 • specjaliści technologii żywności i żywienia, 
 • technicy budownictwa, 
 • technicy informatycy. 

Szukaj pracy w mieście