Praca Złoczew

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 342

Praca w Złoczewie

Złoczew – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Złoczew jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy. Leży w powiecie sieradzkim, w województwie łódzkim. Liczy ponad 3 tysiące mieszkańców i prawie 14 kilometrów kwadratowych powierzchni. Czym charakteryzuje się ta miejscowość w kontekście gospodarczym i społecznym? Czy to lokalizacja atrakcyjna inwestycyjnie oraz turystycznie?

Miasto nie należy do popularnych miejscowości wypoczynkowych, niemniej ma sporo do zaoferowania turystom i mieszkańcom szukającym wytchnienia po pracy. Miłośnicy dawnych dziejów z pewnością zaplanują w okolicy weekend pełen wrażeń. Na uwagę zasługują m.in. Pałac Błeszyńskich, XVII-wieczny Pałac Ruszkowskich, z parkiem i przyległymi czworakami. W skład tego zespołu pałacowo-parkowego wchodzi też amfiteatr. Zabytkowe są także obiekty sakralne w Złoczewie – klasztor sióstr Kamedułek (Zespół Bernardyński z XVII w.), Kościoły: św. Krzyża i św. Andrzeja. Historia miasta sięga XV w., a pierwsza pisemna wzmianka datowana jest na 1496 r. Lokację miejską Złoczew otrzymał w 1605 r.

Gmina, w której przeważają tereny rolnicze i nie ma dużych zakładów przemysłowych, to także teren sprzyjający wypoczynkowi na łonie przyrody. Znajdują się tutaj zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Parki Złoczewskie” oraz dwa rezerwaty przyrody „Paza” i „Nowa Wieś”. Poza rekreacją i wypoczynkiem w mieście można także korzystać z oferty kulturalnej, jaką prezentują Miejski Ośrodek Kultury w Złoczewie oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. MOK jest organizatorem wielu cyklicznych wydarzeń, festiwali, koncertów czy konkursów. W mieście działają też stowarzyszenia społeczno-kulturalne, zrzeszające aktywnych złoczewian. Lokalny samorząd zadbał także o zaplecze sportowe. Mieszkańcy miasta i gminy mogą korzystać z siłowni zewnętrznej, sal sportowych oraz skateparku.

Złoczew to spokojne miasto, w którym dominuje mała przedsiębiorczość, a stopa bezrobocia nie jest wysoka. Centralne położenie na mapie Polski, w połączeniu z rozbudowaną siecią dróg, ułatwiają komunikację z większymi ośrodkami gospodarczymi regionu i pozwalają mieszkańcom odnaleźć i realizować swoją ścieżkę zawodową.

Rynek pracy, oferty pracy – Złoczew

W profil gospodarczy miasta wpisują się przede wszystkim zakłady przetwórstwa spożywczego i przedsiębiorstwa reprezentujące branżę budowlaną. Lokalne firmy trudnią się głównie handlem detalicznym i hurtowym, naprawą pojazdów, przetwórstwem przemysłowym, działalnością usługową oraz działalnością profesjonalną, naukową i techniczną. Zgodnie z rejestrem REGON (stan z 31.05.2020 r.) w Złoczewie działa 341 podmiotów gospodarki narodowej, z których do sektora publicznego zalicza się 5%. 78,9% podmiotów stanowią osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Jeśli chodzi o wielkość złoczewskich przedsiębiorstw, to dominują mikrojednostki liczące maksymalnie 9 osób. Jest ich 322. Siedemnastu pracodawców zatrudnia między 10 a 49 osób, a dwóch największych oferuje pracę w Złoczewie dla 50-249 ludzi. Ani w mieście, ani w gminie nie ma większych przedsiębiorstw, powyżej 250 pracowników. Takowe można znaleźć jednak niedaleko, bo w siedzibie powiatu, czyli Sieradzu.

W samym Złoczewie praca jest zatem dostępna w małych i średnich firmach. Planując zatrudnienie się i rozwój w bardziej rozbudowanych, korporacyjnych strukturach, warto sprawdzić zapotrzebowanie na rynku pracy w okolicznych miejscowościach. Tym bardziej, że Złoczew znajduje się w centralnej Polsce, w odległości po około 20 km od Sieradza oraz Wielunia. Od wojewódzkiej Łodzi dzielą go 92 km, od Opola – 110 km, Wrocławia – 129 km, a od stolicy Polski – 224 km. Nieopodal miasta krzyżują się droga ekspresowa S8, łącząca Wrocław z Białymstokiem, oraz droga krajowa nr 45, prowadząca przez województwa opolskie, śląskie i łódzkie. Złoczew ma także dostęp do dróg wojewódzkich nr 477 i 482 oraz sieci dróg lokalnych. Węzeł Złoczew podnosi atrakcyjność inwestycyjną gminy i nadaje jej tranzytową funkcję.

Bezrobocie w powiecie w maju 2020 r. wynosiło 5,9% i tym samym miało poziom niższy niż wyliczony dla województwa łódzkiego i dla całej Polski (6,0%). Rynek pracy w województwie łódzkim wydaje się więc stabilny, a stopa bezrobocia nie odbiega od krajowej.

Okolica miasta jest bogata w surowce naturalne. Na terenie gminy znajduje się duże złoże węgla brunatnego. Odkrywka Złoczew miałaby dostarczać węgiel do elektrowni Bełchatów, wciąż nie ma jednak decyzji, czy plany kopalni Złoczew zostaną zrealizowane.

Szukaj pracy w mieście