Złoczew – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje
Złoczew jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy. Leży w powiecie sieradzkim, w województwie łódzkim. Liczy ponad 3 tysiące mieszkańców i prawie 14 kilometrów kwadratowych powierzchni. Czym charakteryzuje się ta miejscowość w kontekście gospodarczym i społecznym? Czy to lokalizacja atrakcyjna inwestycyjnie oraz turystycznie?
Miasto nie należy do popularnych miejscowości wypoczynkowych, niemniej ma sporo do zaoferowania turystom i mieszkańcom szukającym wytchnienia po pracy. Miłośnicy dawnych dziejów z pewnością zaplanują w okolicy weekend pełen wrażeń. Na uwagę zasługują m.in. Pałac Błeszyńskich, XVII-wieczny Pałac Ruszkowskich, z parkiem i przyległymi czworakami. W skład tego zespołu pałacowo-parkowego wchodzi też amfiteatr. Zabytkowe są także obiekty sakralne w Złoczewie – klasztor sióstr Kamedułek (Zespół Bernardyński z XVII w.), Kościoły: św. Krzyża i św. Andrzeja. Historia miasta sięga XV w., a pierwsza pisemna wzmianka datowana jest na 1496 r. Lokację miejską Złoczew otrzymał w 1605 r.
Gmina, w której przeważają tereny rolnicze i nie ma dużych zakładów przemysłowych, to także teren sprzyjający wypoczynkowi na łonie przyrody. Znajdują się tutaj zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Parki Złoczewskie” oraz dwa rezerwaty przyrody „Paza” i „Nowa Wieś”. Poza rekreacją i wypoczynkiem w mieście można także korzystać z oferty kulturalnej, jaką prezentują Miejski Ośrodek Kultury w Złoczewie oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. MOK jest organizatorem wielu cyklicznych wydarzeń, festiwali, koncertów czy konkursów. W mieście działają też stowarzyszenia społeczno-kulturalne, zrzeszające aktywnych złoczewian. Lokalny samorząd zadbał także o zaplecze sportowe. Mieszkańcy miasta i gminy mogą korzystać z siłowni zewnętrznej, sal sportowych oraz skateparku.
Złoczew to spokojne miasto, w którym dominuje mała przedsiębiorczość, a stopa bezrobocia nie jest wysoka. Centralne położenie na mapie Polski, w połączeniu z rozbudowaną siecią dróg, ułatwiają komunikację z większymi ośrodkami gospodarczymi regionu i pozwalają mieszkańcom odnaleźć i realizować swoją ścieżkę zawodową.
Rynek pracy, oferty pracy – Złoczew
W profil gospodarczy miasta wpisują się przede wszystkim zakłady przetwórstwa spożywczego i przedsiębiorstwa reprezentujące branżę budowlaną. Lokalne firmy trudnią się głównie handlem detalicznym i hurtowym, naprawą pojazdów, przetwórstwem przemysłowym, działalnością usługową oraz działalnością profesjonalną, naukową i techniczną. Zgodnie z rejestrem REGON (stan z 31.05.2020 r.) w Złoczewie działa 341 podmiotów gospodarki narodowej, z których do sektora publicznego zalicza się 5%. 78,9% podmiotów stanowią osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Jeśli chodzi o wielkość złoczewskich przedsiębiorstw, to dominują mikrojednostki liczące maksymalnie 9 osób. Jest ich 322. Siedemnastu pracodawców zatrudnia między 10 a 49 osób, a dwóch największych oferuje pracę w Złoczewie dla 50-249 ludzi. Ani w mieście, ani w gminie nie ma większych przedsiębiorstw, powyżej 250 pracowników. Takowe można znaleźć jednak niedaleko, bo w siedzibie powiatu, czyli Sieradzu.
W samym Złoczewie praca jest zatem dostępna w małych i średnich firmach. Planując zatrudnienie się i rozwój w bardziej rozbudowanych, korporacyjnych strukturach, warto sprawdzić zapotrzebowanie na rynku pracy w okolicznych miejscowościach. Tym bardziej, że Złoczew znajduje się w centralnej Polsce, w odległości po około 20 km od Sieradza oraz Wielunia. Od wojewódzkiej Łodzi dzielą go 92 km, od Opola – 110 km, Wrocławia – 129 km, a od stolicy Polski – 224 km. Nieopodal miasta krzyżują się droga ekspresowa S8, łącząca Wrocław z Białymstokiem, oraz droga krajowa nr 45, prowadząca przez województwa opolskie, śląskie i łódzkie. Złoczew ma także dostęp do dróg wojewódzkich nr 477 i 482 oraz sieci dróg lokalnych. Węzeł Złoczew podnosi atrakcyjność inwestycyjną gminy i nadaje jej tranzytową funkcję.
Bezrobocie w powiecie w maju 2020 r. wynosiło 5,9% i tym samym miało poziom niższy niż wyliczony dla województwa łódzkiego i dla całej Polski (6,0%). Rynek pracy w województwie łódzkim wydaje się więc stabilny, a stopa bezrobocia nie odbiega od krajowej.
Okolica miasta jest bogata w surowce naturalne. Na terenie gminy znajduje się duże złoże węgla brunatnego. Odkrywka Złoczew miałaby dostarczać węgiel do elektrowni Bełchatów, wciąż nie ma jednak decyzji, czy plany kopalni Złoczew zostaną zrealizowane.