Praca Błaszki Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 54

Praca w Błaszkach

Błaszki to nieduża, licząca około 2 tysięcy mieszkańców miejscowość nad rzeką Trojanówką. Administracyjnie przynależy do powiatu sieradzkiego, a geograficznie jest częścią Wysoczyzny Kaliskiej. Miejsko-wiejska gmina i miasto Błaszki leżą na zachód od Łodzi, na skraju województwa łódzkiego. Co ma do zaoferowania tutejszy rynek zatrudnienia? Na kogo czekają w Błaszkach oferty pracy oraz co można robić tu po godzinach? Oto społeczno-gospodarczy profil miasta.

Powierzchnia Błaszek zajmuje 1,62 km², kod pocztowy to 98-235, w rejestracje aut mieszkańców powiatu sieradzkiego rozpoczynają litery ESI. Obowiązuje tutaj strefa numeracyjna (+48) 43. Przez miasto przebiega sieć dróg o znaczeniu krajowym, wojewódzkim i lokalnym. Krzyżują się tu droga krajowa nr 12 (Łęknica – Dorohusk), droga wojewódzka nr 449 (Syców – Błaszki) i droga wojewódzka nr 710 (Łódź – Błaszki). Błaszki leżą w niedalekim sąsiedztwie większych miast. By dojechać do Łodzi, należy pokonać 79 km, do siedziby powiatu – Sieradza jest z Błaszek 21 km, do Kalisza niecałe 30 km. Błaszki od Warszawy dzieli 208 km, od Wrocławia – niemal 130, a od Poznania – 156 km.

Położone w bliskiej odległości duże ośrodki miejskie są swego rodzaju konkurencją dla mniejszych miejscowości – przyciągają ludzi w wieku produkcyjnym, oferując im szersze możliwości edukacyjne i zawodowe. Nie oznacza to jednak, że w Błaszkach nie rozwija się przedsiębiorczość. W maju 2020 r. w gminie Błaszki zarejestrowanych w rejestrze REGON było 909 podmiotów gospodarki narodowej, w samym mieście – 195, z czego 10 z sektora publicznego. W mieście dominują mikrojednostki. Jest ich 178. Czternastu pracodawców zatrudnia między 10 a 49 osób, a trzech między 50 a 249.

Najwięcej firm zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym (łącznie z naprawą samochodów) – 37,4%, budownictwem – 11,3%, działalnością profesjonalną, naukową i techniczną – 10,8% i przetwórstwem przemysłowym – 10,3%. Na lokalnym rynku pracy zatrudnienie jest zatem dostępne w małych zakładach. W Błaszkach firmy nie posiadają rozbudowanych struktur, nie ma tu także dużych inwestycji. W związku z tym część mieszkańców Błaszek decyduje się na poszukiwanie ofert w jednej z pobliskich miejscowości. Przykładowo w oddalonym o nieco ponad 20 km Sieradzu działają już większe przedsiębiorstwa. Jedno z nich generuje ponad 1000 miejsc pracy, a dwie firmy deklarują stan zatrudnienia w przedziale 250-999 osób.

Stopa bezrobocia w powiecie w maju 2020 r. wynosiła 5,9%, bez pracy pozostawało 3,1 tys. mieszkańców. Zgodnie z Barometrem zawodów 2020 na lokalnym rynku pracy jest wiele zawodów deficytowych, czyli takich, w których zapotrzebowanie pracodawców rozmija się z liczbą kandydatów do pracy, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Takie profesje znaleźć można m.in. w branży produkcyjnej (np. krawcy i pracownicy produkcji odzieży, operatorzy obrabiarek skrawających, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, robotnicy obróbki drewna i stolarze), budowlanej (murarze i tynkarze, monterzy instalacji budowlanych, robotnicy budowlani) czy spożywczej (cukiernicy, piekarze). W deficycie są także pracownicy budżetówki – pielęgniarki i położne, pracownicy służb mundurowych oraz osoby wykonujące różnego typu usługi, np. fizjoterapeuci i masażyści, mechanicy pojazdów samochodowych, kosmetyczki, ślusarze i inni.

Co mają do zaoferowania miasto i gmina Błaszki? Brak tu ciężkiego przemysłu, jednak mimo tego stopa bezrobocia w powiecie nie jest wysoka. Błaszki mogą być dobrym wyborem dla osób ceniących sobie życie w małym mieście, pozbawionym charakterystycznych dla wielkomiejskich ośrodków niedogodności – zakorkowanych ulic, tłoku w centrum. Wiele tu miejsc o przeznaczeniu rekreacyjnym. Należy do nich choćby rezerwat przyrody „Wrząca”. Przez gminę przebiegają piesze i rowerowe szlaki turystyczne po ziemi łódzkiej, np. szlak dworków Ziemi Sieradzkiej czy Sieradzka eSka.

Warto też wspomnieć o zabytkach. Historia Błaszek sięga XV w., w 1652 r. Król Jan Kazimierz nadał miejscowości przywilej na targi niedzielne, a lokację miasto uzyskało przed 1722 r. Na terenie gminy zachowało się wiele małych sarmackich dworków i obiektów sakralnych. Do zabytków zaliczają się w samych Błaszkach kościół parafialny p.w. św. Anny, miejska łaźnia i dworzec PKP z początków XX w. oraz dom społeczny „Błaszkowianka” (przełom XIX i XX w.).