Praca Bolków Najnowsze oferty pracy: 5

Praca DOLNOŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Bolkowie

Bolków – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Bolków to malownicze miasteczko położone w powiecie jaworskim, w województwie dolnośląskim. Administracyjnie stanowi gminę miejsko-wiejską. Na terenie miasta funkcjonuje też parafia Bolków – pw. świętej Jadwigi Śląskiej.

Przeglądając oferty pracy w województwie dolnośląskim, warto wziąć pod uwagę tę niewielką miejscowość. Podjąć decyzję o zatrudnieniu tutaj pomoże garść informacji.

Miejscowość ma bardzo długą i ciekawą historię. Jeden z symboli miasta i gminy Bolków – herb z wizerunkami ryby, wieży oraz księżyca i słońca – pochodzi w XVI wieku. Symbolika herbu odnosi się do ważnych elementów dla gminy – ryba wskazuje na przepływającą tędy rzekę – Nysę Szaloną, wieża symbolizuje zamek w Bolkowie, a słońce i księżyc mają stanowić odwołanie do religii chrześcijańskiej (historycy wskazują na postać związanej z tymi terenami św. Jadwigi Śląskiej).

Bolków otrzymał prawa miejskie już w 1276 roku i rozwijał się między innymi dzięki dogodnej lokalizacji na szlaku handlowym przemierzanym przez kupców zmierzających do Wrocławia z jednej strony i w kierunku Czech z drugiej. W ciągu burzliwych lat historii Bolków kilkakrotnie zmieniał swoją nazwę i znajdował się pod strefą wpływów czeskich, pruskich, niemieckich i polskich. Około XIX wieku zaczął rozwijać się tu przemysł włókienniczy. Bolków należy do historycznej krainy Dolnego Śląska.

Geograficznie znajduje się na granicy Sudetów Środkowych i Sudetów Zachodnich. Tutejsze pasma górskie to Pogórze Bolkowskie oraz Góry Kaczawskie. Samo miasteczko rozciąga się na niewielkiej powierzchni – 7,68 kilometra kwadratowego.

Jego populacja liczy niespełna 5 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Inne podstawowe dane dotyczące Bolkowa to: strefa numeracyjna – 75, litery, od których rozpoczynają się tutejsze tablice rejestracyjne – DJA.

Miejscowość stanowi doskonały punkt wypadowy do pieszych i rowerowych wycieczek. Prężnie rozwija się tu zatem sektor turystyczny, związany z zakwaterowaniem, gastronomią i usługami. Dobrze funkcjonuje w Bolkowie agroturystyka. Miejscowość przyciąga turystów nie tylko z uwagi na walory przyrodnicze.

Samo miasto stanowi atrakcję, a zwiedzanie zamku Bolków przyjezdni uznają często za punkt obowiązkowy w czasie urlopu w tej okolicy. Monumentalny zamek Bolków jest zlokalizowany na Zamkowym Wzgórzu blisko 396 m. n.p.m. Średniowieczne mury zawieszone nad urwiskiem powyżej rzeki robią ogromne wrażenie i każdego roku przyciągają rzesze zwiedzających. Budowla utrzymana jest w stylu gotyckim, a pierwsze wzmianki historyczne o niej datuje się na XIII wiek. Z zamkiem związane są liczne legendy, działa tu również Bractwo Rycerskie oraz odbywają się imprezy cykliczne i koncerty. Do najbardziej znanych festiwali należą Castle Party, przyciągający wielbicieli muzyki gotyckiej z kraju i zagranicy, a także Festiwal Podróżników Trzy Żywioły.

Zamek bez wątpienia należy do symboli miasta, jednak warto zwrócić też uwagę na inne atrakcje Bolkowa, takie jak unikatowy rynek na planie prostokąta, otoczony kamieniczkami, zabytkowy ratusz, miejski młyn wraz z młyńskim mostem.

Rynek pracy, oferty pracy – Bolków

Powiatowy Urząd Pracy w Jaworze (obsługujący bezrobotnych z Bolkowa), podaje, że w Bolkowie zarejestrowane są 253 osoby szukające zatrudnienia, a w gminie – 602 (dane z końca czerwca 2020 r.). Bolków znajduje się w pobliżu takich większych miejscowości jak Kamienna Góra, Jelenia Góra, Wałbrzych, Świebodzice, Jawor, a dalej na północ – Legnica. Z okolicznymi miastami łączy go rozbudowana infrastruktura komunikacyjna. Miasto stanowi węzeł komunikacyjny, w którym krzyżują się drogi krajowe nr 3 i nr 5. Od ciągnącej się na południe od Legnicy autostrady A4 Bolków dzieli odległość około 35 kilometrów. By dostać się do najbliższego międzynarodowego portu lotniczego we Wrocławiu, trzeba pokonać około 80-kilometrową trasę.

Warto również wspomnieć, że lokalizacja ma duże znaczenie dla rozwoju Bolkowa i okolic. Miasto przynależy do utworzonego tu na początku lat 90. Euroregionu Nysa. Obejmuje on zarówno polskie, jak i czeskie oraz niemieckie miejscowości. Celem wspólnoty jest współpraca, wymiana kulturowa, ochrona środowiska oraz pobudzenie gospodarcze terenów znajdujących się na styku trzech państw, w Europie Środkowej.

Współczesny Bolków nie stanowi dużego ośrodka gospodarczego, choć rozwijają się tu firmy z różnych branż. Zgodnie z rejestrem REGON w samym mieście działa 610 podmiotów gospodarki narodowej (dane z maja 2020 r.). Zdecydowana większość, bo 600 – to mikrojednostki do 9 osób. Małych firm (do 49 osób) jest 8, a średnich i dużych – po jednej.

Na życie zawodowe i profil działalności firm duży wpływ ma tutejsze bogactwo naturalne – przede wszystkim malownicze góry i otoczenie terenami wyjątkowo atrakcyjnymi dla turystów, jakimi są Park Krajobrazowy Chełmy, Rudawski Park Krajobrazowy, a nieco dalej – Park Krajobrazowy Sudety Wałbrzyskie oraz Park Krajobrazowy Doliny Bobru. W samym Bolkowie etaty czekają przede wszystkim na pracowników gastronomii i usług.

Niemniej wielu mieszkańców tego unikatowego miasta często wybiera zatrudnienie w okolicznych miejscowościach, z uwagi na szybką i łatwą komunikację. Zgodnie z Barometrem zawodów, corocznym badaniem pozwalającym przewidywać zapotrzebowanie na pracowników na danym obszarze, w powiecie jaworskim poszukiwani są specjaliści z różnych branż, między innymi pracownicy budowlani, spedytorzy, magazynierzy, pracownicy służby zdrowia, produkcji przemysłowej, programiści, graficy komputerowi, psychoterapeuci, specjaliści ds. rekrutacji, opiekunki i przedstawiciele wielu innych profesji. Lokalny rynek pracy cechuje zatem różnorodność. W znalezieniu zatrudnienia pomaga Powiatowy Urząd Pracy w Jaworze.

PUP Bolków

Poiwatowy Urząd Pracy w Jaworze, Lokalny Punkt Informacyjno – Konsultacyjny w Bolkowie
Adres: ul. Rynek 36, 59-420 Bolków
Telefon: 75 74 14 848