Praca Wleń

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 368

 • Konsultant Oświatowy

  Centrum Kształcenia Językowego The Point   dolnośląskie, Bolesławiec, Dzierżoniów, Głogów, Góra, Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Kłodzko, Legnica, Lubań, Lubin, Lwówek Śląski, Milicz, Oleśnica, Oława, Strzelin, Polkowice, Środa Śląska, Świdnica, Trzebnica, Wałbrzych, Wołów, Wrocław, Ząbkowice Śląskie  
  specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko
  1 godz.
 • Konsultant ds. Telefonicznej Obsługi Klienta w Szkole Językowej - umawianie spotkań

  Centrum Kształcenia Językowego The Point   dolnośląskie, Bolesławiec, Dzierżoniów, Głogów, Góra, Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Kłodzko, Legnica, Lubań, Lubin, Lwówek Śląski, Milicz, Oleśnica, Oława, Strzelin, Polkowice, Środa Śląska, Świdnica, Trzebnica, Wałbrzych, Wołów, Wrocław, Ząbkowice Śląskie   praca zdalna
  specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko
  1 godz.

Praca we Wleniu

Wleń – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Wleń leży w powiecie lwóweckim (województwo dolnośląskie). Stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Wleń. To bardzo stare i urzekające licznymi zabytkami miasteczko o wyjątkowym charakterze. Stanowi dziś ośrodek kulturalny i gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Sprawdź, co ma do zaoferowania: jakie jest zapotrzebowanie rynku pracy, jak można spędzać tu czas wolny, a także jakie są największe atrakcje Wlenia i okolic.

Wleń (dolnośląskie) rozciąga się na powierzchni 7,22 kilometrów kwadratowych. Liczba mieszkańców, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (lipiec 2020 r.), to niespełna 1,6 tys. osób. Chcąc dodzwonić się do Wlenia, trzeba wybrać numer kierunkowy 75, a pragnąc zaadresować przesyłkę – kod pocztowy 59-610. Okoliczne samochody rejestrowane są z początkowymi literami DLW.

Okolice Wlenia zachwycają bogactwem przyrodniczym, które przyciąga turystów i zapewnia wytchnienie mieszkańcom. Przez miejscowość przepływają dwie rzeki – Bóbr oraz Wierzbnik. Dookoła rozciąga się Park Krajobrazowy Doliny Bobru – obszar zamieszkiwany przez wiele dzikich zwierząt, jak jelenie, kuny, puchacze czy tchórze.

Ponadto na terenie gminy Wleń znajduje się Rezerwat Przyrody Góra Zamkowa. Na tym obejmującym łącznie 21 hektarów terenie znajdziemy wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt. Wielką atrakcję stanowi zlokalizowany na wyłączonym z obszaru rezerwatu szczycie Góry Zamkowej (383 metry nad poziomem morza) Zamek Wleń. Ruiny budowli w stylu gotyckim pośród lasów robią wrażenie nie tylko na entuzjastach średniowiecznych fortyfikacji. Wiele do zobaczenia jest również na terenie miasta. Zachowały się bowiem liczne zabytki z różnych okresów historycznych, takie jak barokowy Pałac Książęcy we Wleniu nad Bobrem, XVIII-wieczny ratusz, kamienice przy rynku, Kościół św. Mikołaja Biskupa wraz ze średniowieczną wieżą i cmentarzem, na którym można zobaczyć nagrobki z XVII-wieku. Warto wybrać się również do znajdującej się w obrębie gminy wsi Łupki i obejrzeć barokowy Pałac Lenno.

Rynek pracy, oferty pracy – Wleń

Atrakcji turystycznych Wlenia i okolic jest bardzo wiele, nic zatem dziwnego, że działalność związana z obsługą turystów stanowi ważny element gospodarki tych terenów. W gminie Wleń działają 383 podmioty gospodarki narodowej (dane REGON – czerwiec 2020 r.).

Próżno szukać tu wielkich korporacji. Funkcjonują tutaj tylko 2 przedsiębiorstwa średniej wielkości, deklarujące zatrudnienie rzędu 50-249 pracowników. Niewiele więcej, bo 8, jest w gminie podmiotów małych, czyli takich, w których pracuje od 10 do 49 osób. Pozostałą, najliczniejszą grupę 373 podmiotów stanowią samozatrudnieni i firmy do 9 osób.

Czy to znaczy, że praca we Wleniu czeka wyłącznie w turystyce czy zakwaterowaniu? Niekoniecznie. Wielu mieszkańców korzysta z poszerzonego rynku pracy i obejmuje posady w pobliskich miejscowościach.

Zapotrzebowanie na pracowników w całym powiecie jest różnorodne. Potwierdza to coroczne badanie na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Barometr zawodów. W 2020 r. w powiecie lwóweckim braki kadrowe dotyczą na przykład oświaty – praca czeka na nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, języków obcych, nauczania początkowego, przedszkoli, a także szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.

Notuje się też niedobór wykwalifikowanej kadry w gastronomii – za mało jest szefów kuchni, kucharzy. Etat bez problemu powinni znaleźć pracownicy szeroko pojętej opieki zdrowotnej – lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci, masażyści, psycholodzy, psychoterapeuci czy opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Praca we Wleniu i okolicy czeka też na samodzielnych księgowych, pracowników socjalnych, robotników budowlanych, sprzedawców, kierowców ciężarówek i kamieniarzy.

Zapotrzebowanie rynku pracy jest zatem bardzo różnorodne i dotyczy osób o różnym wykształceniu czy uprawnieniach. Jak luki kadrowe przekładają się na ogólną sytuację na rynku pracy? Okazuje się, że poszukiwania pracowników przez tutejsze firmy, stopa bezrobocia w powiecie lwóweckim wciąż jest bardzo wysoka – co jest szczególnie widoczne na tle sytuacji w Polsce i w województwie dolnośląskim.

Powiatowy Urząd Pracy w Lwówku Śląskim informuje, że w czerwcu 2020 r. wskaźnik bezrobocia był na poziomie 12%, a więc dwukrotnie wyższym niż średnia krajowa (6,0%) i średnia wojewódzka (5,5%). Powodów takiej sytuacji jest wiele, między innymi niedostosowanie kwalifikacji mieszkańców do wymagań tutejszych przedsiębiorstw.

Szukaj pracy w mieście