Praca Lwówek Śląski

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 347

Praca w Lwówku Śląskim

Lwówek Śląski – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Lwówek Śląski stanowi siedzibę powiatu lwóweckiego oraz gminy miejsko-wiejskiej. Miasto położone jest w województwie dolnośląskim. To jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych w regionie, przyciąga również turystów. Kto ma szansę znaleźć w Lwówku Śląskim pracę? Czy warto wziąć go pod uwagę w czasie przeglądania ofert pracy w województwie dolnośląskim? Oto najważniejsze informacje na temat miejscowości, które nieco przybliżą tutejszą sytuację gospodarczą i warunki życia.

Lwówek Śląski to miasto o bardzo długiej historii – w istocie stanowi jedno z najstarszych miast w naszym kraju. Prawa miejskie otrzymał na początku XIII wieku i rozwijał się jako ośrodek handlu i rzemiosła, między innymi sukiennictwa i browarnictwa. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najstarszych w Europie browarów, prawdopodobnie również najstarszy w Polsce. Przez wieki miasto było targane wojnami, niemniej wciąż dynamicznie się rozwijało. Po ciekawych dziejach miasta – które warto poznać, odwiedzając na przykład tutejsze Muzeum Lwóweckie, a także Muzeum Browarnictwa Ziemi Lwóweckiej – pozostało bardzo wiele zabytków.

Warunki życia są tu bardzo dobre, a miasto ma do zaoferowania liczne atrakcje. Lwówek Śląski przyciąga turystów z uwagi na pełne uroku stare miasto i liczne zabytki. Do tych najbardziej znanych należą mury obronne, Baszta Bramy Lubańskiej, ratusz, Pałac Hohenzollernów, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Czarna Wieża, czyli wieża kościoła ewangelickiego, kaplica Świętego Krzyża, Kamienny Most na Bobrze czy Zamek w Płakowicach. Innych atrakcji też nie brakuje. Znajdują się tu liczne szlaki turystyczne i krajoznawcze, a życie kulturalne organizuje Lwówecki Ośrodek Kultury. W miasteczku odbywają się imprezy, wystawy, festiwale i koncerty. W 2016 r. Lwówek Śląski był jednym z sześciu miast Dolnego Śląska, w których odbywały się wydarzenia Europejskiej Stolicy Kultury.

Miejscowość bywa nazywana Perłą Dolnego Śląska i z pewnością jest warta zwiedzenia i związania się z nią na dłużej.

Liczba mieszkańców Lwówka Śląskiego wynosi około 8,8 tysięcy osób (zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Powierzchnia miasta to z kolei 16,65 kilometrów kwadratowych. Właściwy dla miejscowości numer kierunkowy to 75, a rejestracje tutejszych samochodów rozpoczynają się od DLW.

Lwówek Śląski znajduje się wśród 109 gmin, które podpisały tzw. Deklarację Sudecką i przystąpiły do związku Sudety 2030. Celem organizacji jest współpraca gospodarcza, pomoc w rozwoju na różnych płaszczyznach, na przykład kulturowej, edukacyjnej, socjalnej, przy wykorzystaniu dotacji krajowych i unijnych.

Jest to istotne wsparcie dla powiatu lwóweckiego, który wciąż zmaga się problemem bezrobocia. Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy, stopa bezrobocia w maju 2020 r. wynosiła tu 11,7%, co jest wartością znacznie wyższą od tej obliczonej dla województwa dolnośląskiego w tym samym okresie (5,5%).

Urząd miasta i gminy Lwówek Śląski oferuje również pomoc przedsiębiorcom, na przykład w pozyskaniu dofinansowania dla firmy.

Lwówek Śląski cechuje dość jednorodny profil gospodarczy, w którym dominująca jest działalność rolnicza, a także handel i usługi. W mniejszym stopniu, jednak rozwija się również przemysł. Z uwagi na liczne zabytki, prowadzona jest tu także działalność z branży turystycznej. Rozwija się gastronomia, zakwaterowanie, agroturystyka.

Lwówek Śląski jako miejsce prowadzenia działalności wybrało 1127 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, maj 2020 r.). W mieście działają 2 duże firmy zatrudniające do 999 pracowników (w gminie są łącznie 3). Średnich jednostek jest niewiele więcej, bo 6 (w gminie 9). Przeważają zatem mikro- i małe przedsiębiorstwa.

Rynek pracy, oferty pracy – Lwówek Śląski

Jakich posad dotyczą zwykle oferty pracy w Lwówku Śląskim? Mieszkańcy miasta zazwyczaj szukają zatrudnienia w całym regionie. Jeśli chodzi o sam powiat lwówecki, zgodnie z Barometrem zawodów 2020 r. tutejsze firmy zgłaszały największe zapotrzebowanie na pracowników opieki zdrowotnej (lekarzy, pielęgniarki, położne, psychologów), pracowników gastronomii (kucharzy, szefów kuchni, kelnerów, barmanów), nauczycieli (przedmiotów ogólnokształcących, języków obcych, klas integracyjnych, przedszkoli, nauczania początkowego), pracowników budowy (z różnego rodzaju uprawnieniami, ale też robotników budowlanych bez kwalifikacji).

Oferty pracy czekają też na pracowników socjalnych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, sprzedawców, kasjerów, kamieniarzy czy księgowych. Zapotrzebowanie pracodawców jest więc różnorodne, a w znalezieniu pracy może pomóc PUP w Lwówku Śląskim.

PUP Lwówek Śląski

Adres: ul. Budowlanych 1, 59-600 Lwówek Śląski
E-mail: wrlw@praca.gov.pl; pup@lwowekslaski.praca.gov.pl
Telefon: +48 75 782 4224 do 26

Szukaj pracy w mieście