Praca Wojcieszów

Najnowsze oferty pracy: 505

 • Glazurnik

  Danwood S.A.   dolnośląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny  umowa o pracę
  2 godz.
 • Inżynier Budowy

  MIRBUD S.A.   dolnośląskie  
  specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B
  3 godz.

Praca w Wojcieszowie

Wojcieszów – miasto znajdujące się w południowo-zachodniej części kraju, w powiecie złotoryjskim (województwo dolnośląskie). Stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Wojcieszów. Miejscowość jest malowniczo położona wśród wzniesień i lasów objętych rezerwatami przyrody. Jednocześnie w pobliżu przebiegają ważne szlaki komunikacyjne południowej Polski. Jak wygląda sytuacja gospodarcza miasteczka? Kto ma największe szanse znaleźć w Wojcieszowie pracę? Oto garść informacji, które pomogą podjąć decyzję, czy brać miejscowość pod uwagę w czasie przeglądania ofert pracy w województwie dolnośląskim.

Wojcieszów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców miasteczka wynosi 3650 osób (zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, lipiec 2020 r.). Powierzchnia Wojcieszowa to 32,17 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest tu niska, a przyrost naturalny ujemny. Właściwy dla Wojcieszowa (dolnośląskie) kod pocztowy to 59-550, a numer kierunkowy – 75. Rejestracje okolicznych samochodów zaczynają się od liter DZL.

Miejscowość cechuje długa historia, sięgająca średniowiecza, niemniej prawa miejskie Wojcieszów otrzymał dopiero w XX wieku – w 1973 r. Przez stulecia znajdował się pod strefą wpływów polskich, czeskich, pruskich i niemieckich. W miejscowości od około XV wieku rozwijano górnictwo związane z pozyskiwanie wapienia, co znalazło odzwierciedlenie w ustanowionym w latach 70. herbie miasta. Oprócz rysunków orła (symbolu Piastów) i rośliny (zwracającej uwagę na tutejsze bogactwo flory) widać na nim narzędzia górnicze.

Współcześnie Wojcieszów jest ośrodkiem handlowym, usługowym i przemysłowym o znaczeniu lokalnym. Wciąż działają w tu zakłady wapiennicze. Obecnie najważniejszym podmiotem o takim profilu jest spółka z kapitałem zagranicznym – czołowy światowy producent wapna i dolomitu. Niemniej profil gospodarczy miasta jest zróżnicowany. Coraz większe znaczenie zyskuje na przykład turystyka.

W obrębie granic miasta znajduje się Rezerwat Przyrody Góra Miłek, a w sąsiedztwie również Rezerwat Przyrody Buki Sudeckie. Nieco dalej na południu rozciąga się Rudawski Park Krajobrazowy. Malownicza okolica przyciąga przyjezdnych chcących odetchnąć w otoczeniu natury. Ponadto w samym miasteczku też jest co zwiedzać. Do największych atrakcji Wojcieszowa należą: pałac w Wojcieszowie Dolnym utrzymany w stylu neorenesansowym, wraz z otaczającym go, XIX-wiecznym kompleksem parkowym, renesansowy pałac w Wojcieszowie Górnym, również z zabytkowym parkiem, a także neogotycki Pałac Niemitz z XIX wieku. Na uwagę zasługują również stare budynki sakralne, takie jak Kościół pw. Wniebowzięcia Matki Bożej, Kościół pw. bł. Piotra Jerzego Frassati.

Do zabytków industrialnych należą z kolei pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku piece do wypalania wapna. W Wojcieszowie znajduje się zaplecze turystyczne, przygotowane na obsługę przyjezdnych – hotele, pensjonaty, camping. Część mieszkańców decyduje się na działalność agroturystyczną.

Rynek pracy, oferty pracy – Wojcieszów

Zgodnie z rejestrem REGON, w czerwcu 2020 r. w gminie Wojcieszów funkcjonowały 373 podmioty gospodarki narodowej. Zdecydowaną większość – 366 – stanowiły mikrojednostki, czyli samozatrudnieni i firmy do 9 osób. Ponadto działa tu 7 małych podmiotów, o kadrze rzędu 10-49 pracowników.

Mieszkańcy są zachęcani do prowadzenia własnej działalności. Warto jednak pamiętać, że wielu wojcieszowian nie ogranicza się w czasie szukania zatrudnienia do tej jednej miejscowości. Wiele osób znajduje zatrudnienie w okolicznych miastach. Jest to możliwe dzięki niewielkiej odległości pomiędzy nimi, a także dobrze rozwiniętej sieci dróg. Przykładowo, by przejechać z Wojcieszowa do Jeleniej Góry, trzeba pokonać około 25-kilometrową trasę, w większości prowadzącą przez ciągnącą się na południe od miasteczka drogę krajową nr 3. Z kolei Wojcieszów i stolicę powiatu – Złotoryję – dzielą mniej więcej 24 kilometry, a szybki dojazd jest możliwy dzięki drodze wojewódzkiej nr 328. Żeby dostać się z Wojcieszowa do Bolkowa, należy przejechać około 18 kilometrów. Poszerzony rynek pracy zwiększa szansę na ciekawy etat, odpowiadający zainteresowaniom i predyspozycjom.

Kogo szukają okoliczne firmy? Zgodnie z Barometrem zawodów (corocznym badaniem zapotrzebowania na rynku pracy we wszystkich powiatach w Polsce) w 2020 r. w powiecie złotoryjskim brakuje na przykład w szczególności masarzy i przetwórców ryb, a także piekarzy. Lista zawodów deficytowych jest bardzo długa, obejmuje profesje związane nie tylko z gastronomią, ale też budowlanką, oświatą czy służbą zdrowia.

Szukaj pracy w mieście