Praca Biała Rawska

Najnowsze oferty pracy: 441

Praca w Białej Rawskiej

Biała Rawska leży w Łódzkiem, w powiecie rawskim. Rozciąga się na terenie Wysoczyzny Rawskiej, nad dopływającą do Rawki rzeką Białką. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy. Prawa miejskie Białej Rawskiej nadano po raz pierwszy około 1472 r. Miejscowość straciła lokację miejską w 1870 r., by uzyskać ją ponownie w roku 1925. Czym charakteryzuje się ta miejscowość? Na kogo czeka tu praca? Biała Rawska to miasto, które warto poznać bliżej.

Biała Rawskaliczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Miasto nie jest duże – zajmuje niecałe 10 km² i liczy ponad 3 tys. mieszkańców. Gmina Biała Rawska leży we wschodniej części województwa łódzkiego, na jego granicy z województwem mazowieckim. Od Rawy Mazowieckiej – siedziby powiatu – Białą Rawską dzieli około 16 km, od Grójca – 31 km, a od Skierniewic niecałe 40 km. Łatwo stąd dojechać zarówno do Łodzi, jak i do Warszawy. Z Łodzią miasto dzieli niemal 80 km, natomiast ze stolicą – niecałe 70 km. Kod pocztowy obowiązujący w mieście to 96-230, strefa numeracyjna – 46, a rejestracje samochodów rozpoczynają się od ERW.

Herb Białej Rawskiej, obowiązujący do dziś, powstał w 1847 r. Miasto ma jednak dużo dłuższą historię, prawdopodobnie sięgającą 1246 r. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1295 r. Od XIV do XVI w. miejscowość, a raczej posiadłość należąca do biskupów chełmskich – podobnie jak obecnie – swój rozwój zawdzięczała dogodnej lokalizacji na szlakach komunikacyjnych, ówcześnie prowadzących np. z Czerska i Łęczycy do Sandomierza.

Miasto nie jest oczywistym kierunkiem turystycznym, niemniej tutejsze instytucje i samorząd zapewniają wiele możliwości spędzania czasu przez przyjezdnych i mieszkańców. O stronę kulturalną miasta dbają Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Białej Rawskiej. W M-GOK-u działają zespoły muzyczne, koła zainteresowań oraz orkiestra dęta.

Dużym atutem miasta są jego walory krajoznawcze. Na terenie gminy – w Białej Rawskiej, Babsku i Woli Chojnatej – znajdują się zespoły pałacowo-parkowe. Tereny rekreacyjne to dolina rzeki Białki, miejskie kąpielisko z zapleczem sportowo-rekreacyjnym, kompleksy leśne. W mieście i okolicy nie brak też zabytków, jak XIX pałac, Kościół w parafii św. Wojciecha w Białej Rawskiej, synagoga, czy stacja kolei wąskotorowej. Warto także zobaczyć centrum miasta z XVI-wiecznym układem urbanistycznym obejmującym place, ulice i przyuliczne zabudowania. Przybyli do miasta turyści mogą także liczyć na bogatą ofertę bazy noclegowej i gastronomii.

Dziś miasto wykazuje duży potencjał gospodarczy. Kto może liczyć na bezproblemowe znalezienie w Białej Rawskiej pracy?

Rynek pracy, oferty pracy – Biała Rawska

Jak zostało wskazane w prognozie Barometr zawodów 2020, w powiecie rawskim szczególnie deficytowymi zawodami są ogrodnik i sadownik, a także rolnik i hodowca. Brak rąk do pracy dotyczy głównie prostych zadań i najniższych stanowisk. Dostrzegalna jest duża rotacja zatrudnionych ze względu na obowiązujące stawki wynagrodzenia i często trudne warunki pracy. Biała Rawska i okolice to zatem miejsce, gdzie szukać można sezonowego zatrudnienia, ale nie tylko. Zawodów deficytowych jest znacznie więcej i zaliczają się do nich także profesje wymagające wyższego wykształcenia, np. logopeda i audiofonolog, lekarz, nauczyciel praktycznej nauki zawodu, pielęgniarki i położne czy pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.

Dotyczących Białej Rawskiej aktualności o rynku pracy dostarcza Powiatowy Urząd Pracy w Rawie Mazowieckiej. Gdy w maju 2020 r. stopa bezrobocia w Polsce, a także w województwie łódzkim, wynosiła 6%, w powiecie rawskim przyjęła wartość 3,5%. Do najpopularniejszych form aktywizacji zawodowej wg danych WUP w Łodzi należą w powiecie rawskim staże, podejmowanie przez bezrobotnych działalności gospodarczej, prace interwencyjne i roboty publiczne.

Pojawiające się nowe oferty pracy Biała Rawska i okolice zawdzięczają także inwestycjom, do których zresztą zachęca przedsiębiorców. W mieście do dyspozycji jest ok. 60 ha uzbrojonych terenów przemysłowych, przystosowanych do zagospodarowania na hale produkcyjne, magazyny, składy i lokale usługowe. Przedsiębiorcy mogą także prowadzić tutaj działalność w ramach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oznacza to preferencyjne warunki, ulgi i zwolnienia podatkowe, wsparcie na utworzenie miejsc pracy i inne korzyści.

Dla osób poszukujących zatrudnienia Biała Rawska jest wyborem godnym rozważenia, choćby ze względu na stosunkowo dobrą sytuację na lokalnym rynku pracy. Województwo łódzkie daje szerokie możliwości zawodowego rozwoju, realizacji swoich pasji. Położenie Białej Rawskiej między dwoma wielkimi miastami to kolejny argument za osiedleniem się tutaj. Pozwala, mieszkając w spokojnym, małym miasteczku, korzystać z dobrodziejstw aglomeracji.

Szukaj pracy w mieście